גנים בוטניים - שותפים במאמץ להצלת הצמחים בסכנת הכחדההגן הבוטני אוניברסיטת תל-אביב

הגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב נוסד ב-1973 ומהווה חלק מהמחלקה למדעי הצמח בפקולטה למדעי החיים. הגן משתרע על כ-34 דונם ומכיל אוסף של צמחי ישראל המסודרים על פי בתי גידול. הגן כולל אוספים מיוחדים של צמחים מרחבי העולם, כדוגמת אוסף סוקולנטים ואוסף צמחים טרופיים.

מטרות הגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב הן מחקר, הוראה ושימור מגוון המינים. מוקדי הפעילות של הגן הם אוספי הצמחים והתשתיות המחקריות, במקביל לפעילויות ציבוריות להנחלת הבוטניקה לציבור הרחב. המחקר המדעי עוסק בנושאים מתחומים מגוונים, כמו אקולוגיה של צמחים, השבחת צמחי מזון, גנטיקה של אוכלוסיות והתפתחות שורשים.

בגן הבוטני נשמרים כמחצית מהמינים האדומים של ישראל ונערכים בו מחקרים על הביולוגיה של מינים אלו, בכדי להבין את הגורמים המשפיעים על סכנת ההכחדה שלהם. חלק מהצמחים הנדירים שבגן מגודלים למטרות יצירת גרעיני רבייה בכדי לייצר אפשרות להשבתם לטבע. מיני הצמחים האדומים משולבים בתצוגות הצמחים שבגן ומשמשים להדרכה על משבר מגוון המינים ועל שמירת טבע

לביקור באתר הגן לחצו כאן.


                      בריכת הנימפאות בגן הבוטני באוניברסיטת תל-אביב -
                      
                      צילום: יובל ספיר
בריכת הנימפאות בגן הבוטני באוניברסיטת תל-אביב
צילום: יובל ספיר


בין המינים האדומים הנשמרים בגן דגש מיוחד הוא על שלוש קבוצות. האחת היא מינים אדומים של מישור החוף והקרקעות הקלות, כולל צמחים הגדלים באופן טבעי בגן שממוקם על רכס כורכר, כדוגמת דבקת פלשת. על חומעת האווירון, אחד המינים האנדמיים של מישור החוף, נערך מחקר שבודק האם הכחדת המין נובעת ממגבלות גנטיות על הרבייה וההשרדות. 

קבוצה שניה היא צמחי מים ובתי גידול לחים, כולל צמחים שנאספו מהירקון עוד לפני שזוהם, כדוגמת בת-אורז משושה ונימפאה לבנה. 


                      חומעת האוירון בגן הבוטני באוניברסיטת תל-אביב -
                      
                      צילום: יובל ספיר
חומעת האוירון בגן הבוטני באוניברסיטת תל-אביב
צילום: יובל ספיר


הקבוצה השלישית היא קבוצת אירוסי ההיכל. באוסף האירוסים בגן הבוטני מיוצגים כל מיני אירוסי ההיכל מכל אזורי ישראל. האוסף משמש למחקר מדעי על הגנטיקה והאקולוגיה של האוכלוסיות. לדוגמא, באירוס הארגמן נערך לאחרונה מחקר שמצא כי הצלה גנטית של האוכלוסיות והעתקות צמחים צריכות להתחשב במשתנים האקולוגיים של בית הגידול יותר מאשר במרחק הגיאוגרפי בין האתרים.


                      מחקר איריסים בגן הבוטני באוניברסיטת תל-אביב -
                      
                      צילום: יובל ספיר
מחקר איריסים בגן הבוטני באוניברסיטת תל-אביב
צילום: יובל ספיר


הגן הבוטני האוניברסיטאי - ירושלים

הגן הבוטני ממוקם בגבעת רם ואוצר בחובו את אוסף הצמחים החיים הגדול במזרח התיכון - יותר מ-6000 מינים וזנים של צמחים מכל העולם. בגן מבקרים יותר מ-180,000 איש בשנה, מחציתם ילדים. 

לביקור באתר הגן לחצו כאן ולמאגר המידע אודות צמחי הגן לחצו כאן


                      אביב בגן הבוטני האוניברסיטאי - ירושלים -
                      
                      צילום: אורי פרגמן-ספיר
אביב בגן הבוטני האוניברסיטאי - ירושלים
צילום: אורי פרגמן-ספיר


משנות ה-80 עוסק הגן בשימור של צמחים בסכנת הכחדה בדגש לצמחים בסכנה בישראל. אלה הם צמחים בסכנת הכחדה בכל הארץ, מינים על סף איום ומינים בסכנת הכחדה באזור ירושלים. מיזם שימור הצמחים כולל פעולות שימור ומחקר, לימוד ריבוי וגידול הצמחים, חלוקת צמחים לגנים אחרים והשבתם לטבע וכן הצגת הצמחים לקהל ולימוד עליהם.

שני מינים ניצלו מהכחדה בארץ תודות לעבודת הגן. מרוות החפים אוקלמה בקסטל ובהר הטייסים לאחר שנכחדה בטבע ופעמונית הדורה שהושבה לנחל כזיב לאחר שנעלמה משם.


                      מרוות החפים בגן הבוטני האוניברסיטאי - ירושלים -
                      
                      צילום: מרב לבל
מרוות החפים בגן הבוטני האוניברסיטאי - ירושלים
צילום: מרב לבל


הגן האקולוגי בטכניון

הגן האקולוגי משתרע על שטח של כ-20 דונם בקרית הטכניון בסמוך לפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית. נופי הגן משלבים חורש ים תיכוני טבעי, חורש אורנים נטוע, גינות המייצגות בתי גידול ארץ-ישראליים שונים, בוסתן עצי פרי ובריכות מים.

ניתן לסייר בגן באופן עצמאי או בקבוצות מאורגנות. הגן פתוח בחינם בכל שעות היום.

הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית בהר הצופים

הגן הבוטני בהר הצופים הוקם בשנת 1931 על ידי פרופסור אלכסנדר איג והוא הגן הבוטני האוניברסיטאי הראשון בארץ. שטח הגן כ-25 דונם ומצויים בו מעל ל1000 מיני צמחים, כ40% מכלל מיני הבר של ישראל. ייחודו וחשיבותו של הגן הוא שהגן מתקיים כ"גן אקולוגי" המדגים חברות צמחים ממגוון בתי גידול בישראל, תוך שימור חזותם הטבעית המשתנה במשך עונות השנה.

אחת ממטרותיו החשובות של הגן היא הצגת מינים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה. בגן מוצגים בקרוב ל-200  מיני צמחים נדירים וסכנת הכחדה, ומצוי בו אוסף זרעים עשיר.

מעבר להיבט הבוטני בגן מצוי אתר ארכיאולוגי ייחודי (קבר ניקנור) שכיום קבורים בו המנהיגים הציונים מנחם אושיסקין וד"ר יהודה לייב פינסקר. הגן מהווה נכס תרבותי רגיש המשקף את תבנית נוף מולדתנו.


 לכניסה לאתר האינטרנט של הגן לחצו כאןלמבקרים מומלץ לעשות סיור קולי ולהוריד את אפליקציית הגן.


                      הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית בהר הצופים -
                      
                      צילום: לא ידוע
הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית בהר הצופים
צילום: לא ידוע


רשימות מינים אדומים בגנים הבוטניים

הגן הבוטני אוניברסיטת תל-אביב: רשימת מינים

הגן הבוטני האוניברסיטאי - ירושלים: רשימת מינים


הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית בהר הצופים: רשימת מינים
הגן האקולוגי בטכניון: רשימת מינים