מעבר לתוכן העמוד

תלום-קשקשים מדברי
Malpolon moilensis


נכתב על ידי אביעד בר וגיא חיימוביץ
תאריך עדכון: 21 באוגוסט 2023 16:32

אורכם של מרבית הפרטים שנמצאו בישראל קצר ממטר. באזורי תפוצה מחוץ לישראל נצפו פרטים גדולים משמעותית. גוון הגוף אפור דהוי ולאורכו שורות של כתמים חומים. הבטן בצבע קרם. מאחורי הראש בצדי הגוף שני כתמים שחורים גדולים ובולטים. העיניים גדולות ובולטות וצבען כתום או צהוב. האישונים עגולים. בעת סכנה משטח את הצלעות מאחורי ראשו ומרחיב את צווארו בדומה למינים ממשפחת הקוברות. בשונה מהקוברות אינו מרים את ראשו להצגת צווארו. שיוכו המיוני של תלום הקשקשים המדברי הופרד מהסוג “תלום-קשקשים” ובהתאם שונה שמו המדעי. היות ששמו העברי לא שונה מצאנו לנכון לשמר לעת עתה את שמו המקורי.

עד 1027 מ”מ.

נפוץ במספר מצומצם של בתי גידול בערבה ובדרום הנגב

נחש זריז הפעיל על הקרקע ומיטיב לטפס על שיחים. הפעילות יומית, בעיקר בשעות הבוקר ובשעות אחר הצהריים, ולעתים נצפה פעיל גם בתחילת הלילה. לנחש זה חוש ראייה מפותח שבעזרתו הוא מאתר את טרפו. בעת שיחור מזון מרים את פלג גופו הקדמי על מנת לשפר את נקודת המבט. התזונה כוללת לטאות, נחשים, ציפורים ומכרסמים. אין בידינו מידע על רבייתו בישראל. בצפון אפריקה מוטלות 4-81 ביצים בחודשים יולי ואוגוסט.

איחוד האמירויות הערביות, איראן, אלג’יריה, אריתריאה, ירדן, ישראל, כווית, לוב, מאוריטניה, מאלי, מצרים, מרוקו, ניז’ר, סודאן,סהרה המערבית, סוריה, עומאן, עיראק, ערב הסעודית ותוניסיה.

נכתב על ידי אביעד בר וגיא חיימוביץ

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית

נדירות
פגיעות
אטרקטיביות
אנדמיות
המס' האדום
פריפריאליות
ערך IUCN
הגדרת סיכון לפי הספר האדום
() גלילות
צמידות:
% אתרים בשמורות

מינים נוספים

ארבע-קו מצרי
ארבע-קו
תלום-קשקשים מצוי
מחרוזן הטבעות