שום שחור

Allium basalticum Fragman & Fritsch

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. נכתב ע"י אורי פרגמן-ספיר


שם נרדף
Allium nigrum
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
אזור רמת מגשימים
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
3.6
 
פגיע
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
3 (None)
% אתרים בשמורות
No Data

צמח בעל בצל כדורי, אפרפר, שקוטרו 4-2.5 ס"מ ועומקו 30-15 ס"מ. העלים 5-3, שעווניים, סרגלניים-אזמלניים, אורכם 50-30 ס"מ. העלים יוצאים הישר מהקרקע, נדני העלים (החלק בו העלה מקיף את הגבעול) תת-קרקעיים. גבעול התפרחת עבה (8-6 מ"מ), זקוף, גובהו 60-25 ס"מ. התפרחת היא סוכך צפוף וחצי כדורי בעת הפריחה, קוטרה 10-6 ס"מ. המתחל העוטף את הניצנים נקרע לכמה אונות והוא קצר מהפרחים. עוקצי הפרחים ישרים. הפרח כוכבני ובעל שישה עלי עטיף לבנים ביצניים לא מחודדים, קעורים, אורכם 8-6 מ"מ ובמרכזם עורק ירוק. זירי ששת האבקנים משולשים-צרים, השלושה הפנימיים רחבים מהחיצוניים. צבע הזירים ארגמן בבסיס, הדוהה בהדרגה כלפי מעלה. המאבקים צהובים חוורים. במרכז הפרח שחלה ירוקה כדורית פחוסה, בתחילה היא ארגמנית-שחורה מבריקה, אולם היא דוהה והופכת לירוקה עוד בזמן הפריחה. הפרי הוא הלקט ירוק וקוני, אורכו כ-8 מ"מ והוא מתייבש ומפיץ זרעים כהים בקיץ. הפריחה בחודשים מרץ עד תחילת אפריל.

שום שחור גדל בארץ בבזלות הגולן, מזרח הגליל התחתון ועמק יזרעאל. במרכז ודרום הגולן הוא פזור עד נדיר, לעומת זאת מערבית לירדן בגליל התחתון ובעמק יזרעאל הצמח נדיר מאד ונותר רק בשלושה אתרים : צומת התענכים, חורשת תל עדשים ומצפה אילות . סביר להניח שהיה נפוץ יותר ונכחד מאתרים נוספים בעמק יזרעאל, אולם אין תיעוד לכך בעשביה או בספרות. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

קרקעות בזלתיות עמוקות בוציות או מוצפות בחורף בחברת צמחים עשבוניים, בשליטה של דגנים רב-שנתיים כמו בן-אפר מצוי ושעורת הבולבוסים ובחברת קנרס סורי. מערבית לירדן גדל בקרקעות סחף בשטחי חקלאות מסורתית, לא ברור מה היה בית הגידול הראשוני של הצמח באזור זה.

עיקר תפוצתו מוכרת כיום מהגולן ומאתר בודד בגליל התחתון המזרחי. מעבר לגבולות הארץ תועד בגיליונות עשביה ישנים מלבנון בכביש בירות-דמשק ומאתר נוסף בצפון לבנון. ניתן לשער כי המין גדל ספוראדית בשטחי חקלאות מסורתית בסוריה ובלבנון.. 

שום שחור זוהה בעבר בארץ כ-Allium nirgum, מין רחב תפוצה ורב צורות שתפוצתו בכל אגן הים התיכון (פלורה פלשתינה, קולמן, 1985). מחקר חדש המתבסס על הבדלים מורפולוגיים, גנטיים ואקולוגיים הפריד את הצורות השונות של קומפלקס זה בישראל וסביבתה (פרגמן-ספיר ופריטצ', 2011). אוכלוסיות השומים הגבוהים של בזלות בגולן (בעיקר) תוארו כ- Allium basalticum והשם העברי שלהן נותר שום שחור; אוכלוסיות של שומים נמוכים יותר בגליל העליון הגבוה, בעלי טבעת ארגמנית לאורך היקף בסיסי הזירים, תוארו כשום הגליל Allium meronense (ראו ערך שום הגליל); אוכלוסיות נחל יגור ורודות הפרחים קיבלו את שמן ההיסטורי שום החורשים Allium dumetorum. שום שחור האמיתי Allium nigrum, הוא צמח ים-תיכוני ורוד פרחים הנפוץ באזורי חקלאות מסורתית בקרקעות עמוקות, לאורכו של כל אגן הים התיכון מספרד ועד לקפריסין, סוריה ולבנון ואינו גדל בארץ.

שום שחור גדל בקרקעות כבדות ופוריות מאד. בשל כך בית גידולו נמצא בסכנה ואכן הוא כמעט ונעלם מערבית לירדן תחת החקלאות המודרנית ובה חריש עמוק ושימוש בקוטלי עשבים. בגולן אומנם יש עדיין כמה עשרות אתרים , אולם גם שם הוא סובל מרעיית בקר הרומס את הצמחים ומשטחי חקלאות המתפתחת על חשבון שטחים עשבוניים טבעיים.

מומלץ לבחור עשרה אתרים בהם אוכלוסיה גדולה של שום שחור בגולן ולשמרם תחת שמורות טבע או צורות שימור אחרות. מערבית לירדן ישנה חשיבות גדולה לאיסוף זרעים וצמחים ולשמרם בבנק הגנים, בגנים הבוטניים ובגני מקלט. נראה כי אוכלוסיית מצפה אלות חשובה במיוחד  לסימון ושימור.

גיאופיט של קרקעות עמוקות בוציות בחורף הגדל בשטחי מרעה ומעט גם בשמורות טבע. כמעט ונכחד בגליל התחתון ובעמק יזרעאל.

קולמן, פ. 1985. הסוג שום בישראל. רת"ם 15.
Fragman-Sapir, O. and F.M. Fritsch. 2011. New Species of Allium Sect. Melanocrumyum form the eastern Mediterranean. Herbertia 65 : 31-50.