אַסְתֵּר הַבִּיצּוֹת

Aster tripolium L. (1753)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם אנגלי
Sea Aster, Sea Starwort
שם ערבי
זהרת א-נג'מה
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אירו-סיבירי, ים-תיכוני ואיראנו-טורני
אתר מרכזי לשימור
מליחת עכו (שמורת שפך הנעמן)
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
4.7
 
סכנת הכחדה
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (2)
נמוכה
% אתרים בשמורות
33.3

עשב רב-שנתי קצר-חיים, שפריחתו מרשימה. הצמח זקוף, גובהו 40-100 ס"מ. העלים שלמים או כמעט שלמים, בשרניים במקצת, יושבים, צורתם אליפטית-מוארכת. התפרחות מורכבות מפרחים צינוריים צהובים במרכז ומסביבם פרחים לשוניים כחלחלים, הערוכים בדוּר אחד עד שניים. קוטר התפרחת כ-20 מ"מ ואורכה 13 מ"מ. צמח מליחה (הלופיט) עמיד למליחוּת ומותאם לקיום בריכוזי מליחוּת גבוהים בקרקע.

גדל כיום רק בעמק עכו ונמצא בעבר בחוף הכרמל פעם בודדת על ידי חוה להב בביצות נחל דיפלה ב-1980. בעמק עכו הוא גדל ב-2 אתרים בלבד במליחת הנעמן. בעבר נמצא גם בעין המפרץ אך לא אותר מחדש. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

מְלֵחוֹת חוף לחות ומלוחות.

נפוץ באירופה במְלֵחוֹת חוף ובביצות מלוחות ושל מים מליחים בשפכי נהרות. תפוצתו העולמית עצומה, כוללת את צפון אמריקה, יפן, סין, ואזורים צפוניים ברוסיה וצפון אירופה.

המין בולט בתפרחותיו הכחלחלות הגדולות. המין השני של אסתר הגדל בארץ – אסתר מרצעני, הוא מין נפוץ של צידי דרכים ובתי-גידול מופרים. למין זה עלים צרים יותר ותפרחות רבות קטנטנות, ללא גוןן כחול.

  • פגיעה מתמשכת בשטחי מְלֵחוֹת עכו (הנעמן) עשויה להכחיד את האוכלוסיות שנותרו.
  • גדל בשני אתרים סמוכים במליחת הנעמן.
  • גדל בצורת פרטים בודדים בכתמים של כ-10 מ"ר. אין מידע מוסמך על מגמות דמוגרפיות.
  • נפוץ באירופה, אינו בסכנת הכחדה בעולם.
  • אינו מוגן בשמורה מוכרזת (שמורת שפך הנעמן היא שמורה מוצעת).

באירופה מנסים לגדלו בתרבות כירק.

שימור ושיקום מלֵחת עכו, תוך ניטור של אוכלוסיות האסתר הגדלות בו. יש להדגיש כי החלק הגדול של מלֵחת עכו אינו בתחומי שמורה מוכרזת והוא נהרס בימים אלה בצורה חריפה. המלֵחה מאכלסת מינים מיוחדים ונדירים ביותר של ביצות מלוחות (דוגמת– שרשר רב-שנתי, פרקן עשבוני) והיא למעשה בית-הגידול היחיד ששרד בישראל של ביצות מלוחות בחוף הים התיכון (פרט לנחל תנינים שאין בו צמחים רבים של מְלֵחוֹת). יש לפעול להפיכתה של שמורת שפך הנעמן לשמורה מוכרזת. כמו כן כדאי לאזרח מחדש במְלֵחוֹת חוף אחרות (נחל תנינים, עתלית) ולתגבר בזריעה את האוכלוסיות של מלֵחת הנעמן.

צמח של מקווי מים, המהווה דוגמא מצוינת לבעייתיות בהכרזת צמח כמין אדום. מצד אחד יש לו כל המאפיינים של מין אדום: הוא אחד הנדירים בצמחי ישראל, בית-גידולו נהרס והושחת ביותר בעשרות השנים האחרונות, הוא מין פריפריאלי צפוני, שייתכן שאוכלוסיותיו המקומיות מותאמות יותר לתנאי עקת יובש. על יסוד כל אלה הוא מקבל מספר אדום גבוה ועדיפות גבוהה לשימור, אפילו יותר מזו של צמח אנדמי כמו תורמוס ארצישראלי. מצד שני, זהו צמח מים קוסמופוליטי עם יכולת הפצה מצויינת, שאינו שרוי בסכנה ברוב אזורי העולם שהוא גדל בהם.