בּוּפוֹנְיַת הָרָמוֹן

Bufonia ramonensis Danin (2001)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר. לחץ כאן למעבר לגרסת הספר.


שם אנגלי
Ramon Bufonia
שם ערבי
עדמה (אל-רמון)
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אנדמי (מערב-אירנו-טורני)
אתר מרכזי לשימור
"אתר הבופוניה" ליד הר רמון
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
5.3
 
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (1)
אתר יחיד
% אתרים בשמורות
100.0

בן-שיח ננסי מסועף מבסיסו, שגבעוליו זקופים, מתנשאים עד 30 ס"מ, והם מכוסים בצפיפות בשערות מאונקלות זעירות. ענפי הצמח מתייבשים בקיץ, והם מתחדשים כל חורף מהחלק התחתון של הנצר. אורך ענפי הפריחה 5-10 ס"מ, הם זקופים, נושאים זוגות של עלים נגדיים שצורתם סרגלית-נימית. אורך העלה 5-12 מ"מ ורוחבו 0.2-0.5 מ"מ, שפתו נושאת שערות ריסניות זעירות. בסיס העלה מחובר לגבעול בקרום שקוף. התפרחת אמירית, בנויה מכבד מכונס של 4-12 פרחים, קוטרה 4-7 מ"מ. צורתו של חלק התפרחת העליון כקרקפת או "דמוי-סוכך", אך בבסיסו ערוכים עוד 3-6 (1) פרחים לאורך הגבעול – כך שחלק מהתפרחות נראות כקרקפת וחלק כשיבולת מוארכת מופסקת. הפרחים כמעט יושבים, אורך עוקץ הפרח 1 מ"מ. הפרח קטן, אורך הגביע 3 מ"מ, ובו 5 עלי גביע מפורדים המכונסים לצינור, בכל עלה גביע 3 (6) עורקים, שפתו קרומית וריסנית. הכותרת לבנה, קצרה מעט מהגביע, ולכן כמעט לא נראית ממרחק. אבקנים 8, ההלקט ביצתי, קצר מהגביע (1.5 מ"מ), ובו 2 זרעים מגוממים בשטחם. צמח חדש למדע, אשר נמצא ותואר לראשונה בשנת 2001 על ידי אבינועם דנין. פרח בביתו בירושלים במחצית השנייה של מאי.

גדל רק בגלילת הר הנגב באתר יחיד, 2 קילומטרים דרומית מזרחית להר רומם ובערך 2 קילומטרים דרומית לבורות לוץ. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

סדקי סלעים וכיסי קרקע בין משטחי סלעי גיר במדרון צפוני מתון, ברום 975 מטר (בפרסום – 900 מ') בהר הנגב. הבופוניה גדלה בחברת לענת המדבר ומוריקה מבריקה.

אנדמי לישראל.

הסוג כולל 20 מינים אשר עיקר תפוצתם באגן הים התיכון ומערב אסיה, גם באיים הקנריים. 7 מינים גדלים באירופה. הסוג כולל מינים חד-שנתיים ורב-שנתיים נמוכים, רבים מהם צמחים של סלעים או של שטחים פתוחים רדודי קרקע ושטופי שמש. בלבנט (סוריה, לבנון, ירדן, ישראל וסיני) גדלים 4 מיני בופוניה - בופוניה אשונה היא המין היחיד החד-שנתי, נדירה מאוד וגדלה בשדרת ההר המרכזי. בופוניה שרביטנית גדלה בבתות בירדן ובסוריה-לבנון. למין זה זרעים חלקים וגביע עם 7 עורקים. הצמח שעיר בבסיסו וקרח בחלקו העליון. המין הקרוב ביותר לבופונית הרמון הוא בופוניה סוככית, שהוא אנדמי להרי דרום סיני; שם הוא גדל בסדקי סלעים ומצוקים מגמתיים מעל רום 2,000 מטרים. הצמח מהווה דוגמא חשובה למינים אנדמיים המתמיינים בתנאי בידוד ועקה בהרים מבודדים במדבר (Stebbins, 1952, Danin, 1999). הוא שייך לקבוצה של אנדמיים נקודתיים הגדלים רק באתר בודד עם אוכלוסייה זעירה, מקוטע ומרוחק מהמין הקרוב לו סיסטמטית (בופונית סוככנית הגדל בהרי דרום סיני). דגם זה אפשר לפרש כמין חדש בתחילת התהוותו או כמין שרידי לפני הכחדתו (Willis, 1922).

  • הצמח נמצא רק באתר בודד, ומספר הפרטים בו הוערך לכ-50. אף שלא נערך בהר הנגב סקר מיני צמחים נדירים מסודר, הרי האזור מעושבב באופן אינטנסיבי במשך עשרות שנים על ידי טובי הבוטנאים. לכן הסיכוי למצוא אוכלוסייה נוספת קטן מאוד אך קיים.
  • רוב הצמחים גדלים בסדקי סלע וכיסי קרקע במדרון, ולכן החשש מפגיעה בהם קטן, אך האתר נמצא בקרבת כביש ראשי, ויש באזור פעילות רבה של צבא ומטיילים.
  • כל הצמחים נמצאים במקטע יחיד בשטח של חמישים דונם, עובדה המשרה על המין חשש כבד של איום הכחדה, אם בשל הכחדה אקראית, רעייה או פעולת בני-אדם.

הצמח נמצא בתוך שמורת הר הנגב, 2 ק"מ דרומית לבורות לוץ, קרוב מאוד לכביש ראשי. מומלץ לכן לתחם את השטח, לשלט אותו ולפעול לכך שלא תהיה בו רעיית יתר, נסיעת רכב-שטח או פעולות מכניות. חשוב לערוך סקר מפורט באזור ולנסות לאתר עוד אוכלוסיות. יש לנטר את האוכלוסייה הקיימת.

בן-שיח ננסי, אנדמי לאתר בודד בהר הנגב בתוך שמורת רמון, מזרחית מבורות לוץ. אף שהמין נמצא בתוך שמורת טבע, הוא מקבל מספר אדום גבוה ביותר (5.3) ומוכרז בקריטריון IUCN כמין ב"סכנה חמורה". זאת בשל היותו גם מין אנדמי וגם מין נדיר ביותר שאוכלוסייתו קטנה (כ-50 צמחים), בודדת, אשר הכחדתה בישראל תביא גם להכחדת המין מכדור הארץ.

Danin, A.1999. Desert rocks as plant refugia in the Near East. Bot.Rev.65(2), 93–170. Danin, A. 2001. A new species of Bufonia (Caryophyllaceae) from Israel: B.ramonensis. Willdenowia 31: 95-100.