חוֹפִית נְמוּכָה

Centaurea pumilio L. (1775)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם נרדף
דַּרְדַּר נָמוּךְ
שם נרדף
Aegialophila
שם אנגלי
Coast Star-thistle
שם ערבי
מוראר (אל-בחר)
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
ים-תיכונית במישור חוף
מזרח-ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימור
קטע החוף מצפון לשפך נחל אורן
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
4.7
 
סכנת הכחדה
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (3)
גבוהה
% אתרים בשמורות
10.5

צמח רב-שנתי עשבוני שרוע, גובהו 3-5 ס"מ וקוטרו 10-20 ס"מ. הצמח קרוב לדרדר, ואכן עליו מזכירים מאוד עלי דרדר – העלים בעלי אונות, דמויי כינור, כלומר לעלה אונה קיצונית גדולה מעויינת ואונות קטנות, סגלגלות מתחתיה. האונות מחולקות לעלעלים נפרדים, רחוקים זה מזה. העלים וכל הצמח מלבינים ובשרניים במקצת. התפרחת מכווצת לחצי כדור פחוס ושרוע, שבראשו 1-5 קרקפות, הדומות לתפרחותיהם של מיני דרדר או קרקפן. שפת קשקשי המעטפת קרומית רחבה, ובראש הקשקש מזדקר חוד קוצני. המצעית שעירה. צבע הפרחים ורוד-ארגמן. הפרחים החיצוניים לשוניים ועקרים; הפרחים המרכזיים צינוריים ודו-מיניים. הזרעונים שעירים, עם ציצית הבנויה מזיפים או ממוצים.

בעבר נאספה חופית נמוכה בשתי גלילות: חוף הכרמל ופלשת – שם נאספה בשנות השלושים של המאה ה-20 בחוף תל אביב. אוכלוסיית תל אביב נכחדה כנראה בשנות החמישים. בפלורה פלשתינה מצויין גם נתון ספרותי מהשרון. כיום מצויה החופית הנמוכה רק בחוף הכרמל בשורה של אתרים בחולות ובכורכר הצמודים לחוף הים: כפר שמיר, החותרים, מגדים, עתלית ונווה ים. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

חול, כורכר פריך או כורכר מכוסה בחול בחגורת רסס מי הים. בחגורת הפלאז'ה הקרובה לקו המים היא מופיעה בחברת לפופית החוף ומלחית אשלגנית. על תשתיות כורכר היא גדלה בחברה של קורנית מקורקפת, מתנן שעיר, סירה קוצנית ורותם המדבר.

המין גדל בחופי ים חוליים רק בישראל, במצריים ובלוב. מין קרוב מאוד של חופית גדל בחופי טורקיה וקפריסין. המומחה לסוג דרדר אשר עיבד את המינים לפלורה של טורקיה מציין (Davis, 1975; vol. 5) כי בדרום טורקיה יש צורות מעבר בין שני מיני החופית.

הסוג דרדר הוא סוג ענק בן 500 מינים, הנפוצים בכל אירו-אסיה וצפון אפריקה. שני מינים גדלים בצפון-אמריקה ומין יחיד היגר לאוסטרליה. מרכז המגוון של הסוג באזור הים-תיכוני, שם גדלים למעלה מ-280 מינים. מרכז ההתמיינות והפעילות האבולוציונית הוא בטורקיה, שם גדלים 172 מיני דרדר שונים. בישראל 21 מינים, הגדלים במגוון רחב של בתי-גידול ואקוסיסטמות. הסוג חופית כולל רק שני מינים, הגדלים שניהם בחופי האגן המזרחי של הים התיכון. המין השני – C.aegiaphila, גדל בחופי טורקיה, כרתים, ונתון גם מחופי מצריים (Boulos, 1999). רק באי קפריסין חורג המין שאיננו גדל בארץ מהחופים וגדל במדרונות גירניים עד רום 2,000 מטר. המונוגרף לסוג דרדר, פרופ' ווגיניץ, איחד בשנת 1974 את שני מיני הסוג חופית עם הסוג דרדר, ובעקבות זאת השתנו השם המדעי והשם העברי.

  • המין גדל ב-19 אתרים, הנמצאים כולם בסמיכות גדולה זה לזה בגלילה אחת בלבד – חוף הכרמל. בחלק מהאוכלוסיות נספרו מאות פרטים, והאוכלוסייה הגדולה ביותר, בחוף החותרים, נאמדה בשנת 1994 ב-20,000 פרטים על פני 330 דונם.
  • בית-הגידול של חול וכורכר חולי הוא ייחודי, משתרע ברצועת חוף הנתונה לפעילות-אדם אינטנסיבית, והיא רגישה מאוד לפיתוח. פיתוח החופים באזור חוף הכרמל עלול לסכן את האוכלוסיות ולהביאן להכחדה.
  • אין ידע על מצב שמירת הטבע של החופית הנמוכה בחופי מצריים ולוב. קרוב לוודאי כי לחץ הנופשים במצריים לא קטן מאשר בישראל, ובלוב המין נדיר ביותר. המסקנה היא כי גם מבחינה עולמית יש חשיבות רבה לשימור בישראל.

שמירה על קטע רצועת החוף בין נווה-ים למבואות הדרומיים של חיפה. יש לגדר ולשלט אתרים נבחרים ולמנוע בהם פעילות של רכב, נופשים ומתרחצים.

חופית נמוכה היא עשב רב שנתי הגדל בארץ בגלילה אחת בלבד – חוף הכרמל, בבית-גידול של חול וכורכר ברצועת החוף הסמוכה לים. בית-גידול זה רגיש להפרעות ולפיתוח. נוסף לכך זהו מין פריפריאלי דרומי שתפוצתו העולמית מצומצמת מאוד. יש לכוון את מאמצי השימור להגנה על רצועת החוף שבין נווה-ים למבואות הדרומיים של חיפה.

ויזל י.,ליטב מ., ואגמי מ. 1975. צמחי חוף הים בישראל. הוצאת המדור לאקולוגיה, המחלקה לבוטניקה, אוניברסיטת תל אביב.