בַּלּוּטָנִית דְּבִיקָה

Commicarpus grandiflorus

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. נכתב ע"י מיכאל בלכר


משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
נחל דוד, עין גדי
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
4.2
 
סכנת הכחדה
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (0)
% אתרים בשמורות
100.0

צמח עשבוני רב-שנתי. כל הצמח דביק מאוד, מכוסה בצפיפות בשיער בלוטי עליו נדבקים גרגירי קרקע, חרקים קטנים, זרעים ופירות של צמחים שונים. הגבעולים זוחלים או מתרוממים, לעיתים קרובות מעוצים בבסיס, אורכם עד 2 מטרים; חרוצים, מכוסים בצפיפות בשיער בלוטי. השערות הבלוטיות שקופות, עם בלוטות הנראות כמו טיפות מים זעירות. העלים נגדיים, פשוטים, תמימים, ביצניים או ביצניים-משולשים. קצה העלה מחודד או כמעט מחודד, לעיתים נדירות קהה. אורך טרף העלה (10-)28(-62) מ"מ, רוחבו (6-)21(-51) מ"מ. טרף העלה בעל שיער בלוטי צפוף. אורך הפטוטרת (3-)10(-23) מ"מ, מכוסה בשיער בלוטי צפוף. התפרחת לרוב סוככית בעלת (3-)7-6(-11) פרחים. עוקץ התפרחת באורך (10-)27(-45) מ"מ, גם הוא מכוסה בשיער בלוטי צפוף, בבסיסו שני חפים דמויי עלים. עוקצי הפרחים מכוסים בשיער בלוטי צפוף, אורכם (4-)9.2(-15) מ"מ. עטיף הכותרת דמוי משפך, אורכו (7.5-)10.6(-14) מ"מ, רוחבו (6.6-)10(-13) מ"מ. אוגן העטיף רחב בעל 5 אונות, צבעו ורוד עד מג'נטה. צינור העטיף מפותח ירקרק.  אבקנים (2-)4-3(-5) בולטים מהעטיף, זירי האבקנים ורודים. השחלה אליפטית, עמוד העלי ורוד, נימי ובולט מהעטיף. הצלקת קרקפתית. החלק התחתון של העטיף עבה, בעל 10 צלעות מטושטשות עם בלוטות ברורות.  הפרי באורך (6-)7(-8) מ"מ, רוחבו (2-)2.7(-3) מ"מ,  דמוי אלה, בעל 10 צלעות.  10 בלוטות ריריות צהובות או ורודות נישאות על עוקצים קצרים בקצה הפרי ו- 4-3 שורות ספירליות של בלוטות יושבות או כמעט יושבות נמצאות מתחת ולאורך הפרי. כל הפרי דביק. פריחה ופירות בין ינואר למאי.

הצמח לא היה מוכר מישראל אלא רק מסיני, עד שנמצא והוגדר מנחל דוד בעין גדי על ידי אירנה בלכר ומיכאל בלכר (2017 ,Blecher & Blecher). הצמח גדל בחלקו העליון היבש של נחל דוד. נמצאה אוכלוסיה אחת בלבד ובה 32 פרטים (לפי הספירה שנערכה באפריל 2015).

בישראל הצמח גדל במדרון אבני במפנה דרומי במעלה נחל דוד בערוצים קטנים יבשים, בחריצים בסלע וליד בולדרים. בית גידולו בסיני גם כן במדרונות אבניים. באפריקה הצמח גדל בסוואנות יובשניות.

המין ידוע מצפון-מזרח אפריקה, מחצי האי ערב  וממערב הודו. נאסף מספר פעמים על ידי בוטנאים ישראלים בדרום חצי האי סיני, שם נחשב ספורדי או נדיר מאד.

הסוג בלוטנית הוא בעל תפוצה טרופית וסוב-טרופית, כ-30 מינים גדלים באפריקה ומערב אסיה. מרכז התפוצה של הסוג הוא בצפון מזרח אפריקה וחצי האי ערב. רוב המינים בסוג, גדלים באפריקה באיזורים מדבריים למחצה. בישראל ידועים ארבעה מינים בסוג בלוטנית. המין בלוטנית דביקה נבדל משלושת המינים האחרים הידועים בארץ בשערות בלוטיות ובדביקות הכללית של הצמח שלא קיימת במינים האחרים.

האוכלוסיה היחידה של המין בארץ נמצאת בתוך שמורת עין גדי ולכן לא נשקפת לה סכנה מידית, עם זאת תנודות אקלימיות כמו בצורת ממושכת או שיטפון חזק עלולים לפגוע באוכלוסיה הקטנה והמבודדת. ריבוי המין לגיבוי האוכלוסיה בוצע בשמורת עין גדי. 

בסקרים שנערכו באיזור עין גדי לא אותרו אוכלוסיות נוספות של המין. מומלץ להמשיך לחפש אוכלוסיות נוספות בביתי הגידול המתאימים באזור מצוק ההעתקים, וכמו כן – לנטר את האוכלוסייה הידועה ולאסוף זרעים לבנק הגנים הלאומי.

מין חדש לארץ-ישראל, באזורים הסמוכים לישראל היה ידוע לפני כן רק מחצי האי סיני. האוכלוסיה בישראל מרוחקת ומבודדת מתחום התפוצה הידוע של המין ולכן חשוב במיוחד לשמרה.

Blecher I. & Blecher M., 2017. Commicarpus grandiflorus (A. Rich.) Standl., Nyctaginaceae – an additional native perennial for Israel and the Flora Palaestina area. Israel Journal of Plant Sciences 64 (1-2): 71–82.