טוֹפַח חַכְלִילִי

Lathyrus setifolius L. (1753)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר. בהשתתפות פרופ' עוזי פליטמן


שם נרדף
טֹפַח שָׁרוֹנִי
שם אנגלי
Crimson Vetchling
שם ערבי
ג'ולבאן
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
ים-תיכוני (אירו-סיבירי)
אתר מרכזי לשימור
אחו נוב, אילנות מזרח
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
4.2
 
סכנת הכחדה
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
3 (2)
בינונית
% אתרים בשמורות
0

צמח עדין, קרח, גובהו עד חצי מטר, מטפס או משתרג. העלה מחולק ל-2 עלעלים צרים וארוכים מאוד, עד 3 מ"מ רוחבם ועד 70 מ"מ אורכם. עוקץ התפרחת קצר מן העלה שמחיקו היא יוצאת. בכל תפרחת פרח בודד. הכותרת קצרה, אורכה 10-15 מ"מ, צבעה אדום-חום או ורוד או ורוד סגלולי. הפרי צר וארוך (30-150 מ"מ אורכו ו-5-11 מ"מ רוחבו), מכיל עד 5 זרעים מגובששים וקטנים. התרמיל הצעיר שעיר. שמו העברי שונה מטופח שרוני לטופח חכלילי, כי חשבו שנכחד מאזור השרון, ושם המין החדש בא לציין את צבע הפרח הארגמני. פורח באפריל–מאי, ופריחה דלילה ממשיכה במעונות לחים עד סוף יולי.

הצמח נדיר מאוד, גדל רק בשתי גלילות, בשרון ובגולן. נמצא לראשונה בארץ בשנת 1926 ליד הרצליה, ומאז שנות ה-80 של המאה ה-20 לא אותר בשרון ונחשב נכחד מהארץ. התברר כי הוא גדל בבית-גידול דומה גם בגולן, ונמצא שם לפחות בשישה אתרים, כולם מקווי-מים עונתיים: מומסייה, אחו נוב, עינות פחם, רוגם הירי, קלעת אל חכים ומסיל עסניה. בעקבות סקר המינים הנדירים נמצא מחדש בשרון ביער חדרה באילנות מזרח ובאילנות מערב. הצמח נמצא לאחרונה (2005) בגלילה שלישית, ליד אכזיב בעמק עכו. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

בגולן הוא גדל בשקעים בוציים בחורף, בשלוליות חורף ובגדות מסילים עונתיים שזרימתם איטית בקרקע חרסיתית כבדה. בשרון הוא מופיע בקרקע חמרה חרסיתית או נזאז. תחומי הרום – מ-40 מטר בשרון ועד 930 מטר בגולן.

צמח שתפוצתו רחבה בכל אגן הים התיכון, עם חדירה לאזור האירו-סיבירי: גדל בכל ארצות הים התיכון, מספרד במערב ועד טורקיה במזרח, כולל כל ארצות הים התיכון הדרומיות. במזרח התיכון גדל בסוריה-לבנון ובטורקיה. חודר לאזור האירו-סיבירי בארצות הקווקז והים השחור.

על הסוג – ראה טופח עדין. טופח חכלילי שייך לקבוצת טופח זקוף, המאופיינת על-ידי קנוקנות פשוטות נימיות, פרח בודד המניב תרמיל גלילי קרח וצר ועלה הבנוי מזוג עלעלים יחיד שצורתם כעלה של דגניים – צר, ארוך מאוד ומחודד. בארץ נמנים עם קבוצה זו טופח זקוף, טופח חכלילי וטופח כדורי. לטופח כדורי ולטופח זקוף זרע חלק, בעוד לטופח חכלילי זרע מגובשש. צבע הפרח של טופח זקוף סגול, בעוד צבע הפרח של טופח כדורי וטופח חכלילי הוא אדום-ארגמני. על פי הספרות יש לטופח כדורי זיף בהמשך עוקץ הפרח ולתרמיל שלו רשת עורקים בולטת – שתי תכונות המבדילות אותו מטופח זקוף. בסקר המינים הנדירים נאספו בשרון ביער חדרה ובאילנות פרטים אשר הוגדרו בעשביה כטופח כדורי. באותו מקום נאסף גם טופח חכלילי. לפי שעה אנו מניחים כי פרטים אלה שייכים לתת-מין שרוני של הטופח החכלילי (Plitman et al. 1995). אוכלוסיות הגולן מייצגות את התת-מין הטיפוסי. אוכלוסיות השרון נבדלות מאוכלוסיות הגולן בתכונות המובהקות הבאות: קנוקנות העלים העליונים פשוטות, ובעלים התחתונים הן מופיעות כזיף בלבד; אורך עמוד התפרחת 6–10 מ"מ (לעומת 10–30); הכותרת קצרה יותר (רק 5–7 מ"מ) וצבעה נוטה לורוד בהיר או ורוד סגלגל; הפרי קצר וצר יותר והזרעים קטנים יותר (2–3 מ"מ). לאוכלוסיות אלה של השרון ניתן מעמד של תת-מין מיוחד: טופח חכלילי תת-מין קטן-פרי L. setifolius ssp. parvicarpus Cohen & Plitm.

  • בארץ ידועים רק תשעה אתרים, המרוכזים בגולן ובשרון.
  • האוכלוסיות של טופח חכלילי שוייכו לתת-מין מיוחד האנדמי לישראל ולסוריה. בשרון עומד המין בסכנת כלייה, ושלושת האתרים שהוא גדל בהם אינם בשמורת טבע. בגולן מצב האוכלוסיות טוב ורובן בשמורות טבע.

מומלץ לחקור שוב את הטקסונומיה של המין ומיני הקבוצה הקרובה. מומלץ לסקור ולמפות את אתרי המין בגולן ולחפשו בשרון. מומלץ לתחם באחו נוב ובאילנות חלקות ניטור למין ולבדוק את בנק הזרעים שלו.

צמח חד-שנתי נדיר ביותר, הגדל בביצות ובמעונות לחים עונתיים בגולן ובשרון. מין פריפריאלי צפוני, אשר תואר ממנו תת-מין חדש למדע מהארץ, האנדמי לישראל ולסוריה בלבד. בשרון נמצא בסכנת כלייה מיידית.

Plitmann, U., Gabay, R. and Cohen. O. 1995. Innovations in the Vicieae (Fabaceae) from Israel. Israel J. of Plant Sciences 43: 249-258.