עַדְעָד הַגָּלִיל

מוגן

Limonium galilaeum Domina, Danin & Raimondo

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר. לחץ כאן למעבר לגרסת הספר.


שם נרדף
עדעד יווני
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
ים-תיכונית חופית
מזרח ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימור
קטע החוף ראש הנקרה - אכזיב
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
4.7
 
סכנת הכחדה
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
2 (3)
% אתרים בשמורות
28.6

עשב רב-שנתי קרח בגובה של 15-30 ס"מ, המסתעף לכמה גבעולים סמוך לבסיסו. העלים רבים, מאוגדים בשושנות, אורכם 1.5-3 ס"מ ורוחבם 3-6 מ"מ. העלים דמויי מרית - מעוגלים בקצה ונעשים צרים כלפי הבסיס. על הגבעולים והעלים, כמו בכל מיני הסוג עדעד, פזורות בלוטות מפרישות מלח. חלק מהגבעולים אינם נושאים תפרחות ואורכם 10-20 ס"מ. אורך הגבעולים נושאי הפרחים (עמודי התפרחות) 15-40 ס"מ. עמוד התפרחת זקוף והוא נושא שיבולת דלילה שאורכה 3-10 ס"מ בת 2-8 שיבוליות שאורכן 6-7 מ"מ. כל שיבולית נתונה בתוך חפים אחדים והיא מכילה 2-4 פרחים, הנישאים על עוקץ קצר. אורך הגביע כ-6 מ"מ והוא בולט מעט מעל החפים. צינור הגביע מעט שעיר ושיניו משולשות. הכותרת ורודה, בעלת חמישה עלי כותרת, קוטרה מגיע ל-6 מ"מ. יחידת ההפצה היא זרע הנתון בתוך הגביע, והיא מתנתקת מהצמח מתחת לעוקץ הפרח. הזרע חום וגלילי. המין הדומה ביותר לעדעד הגליל בישראל הוא עדעד רותמי שנבדל מע. הגליל בתפרחת מסתעפת יותר ושיבוליות כפופות בנות 1-2 פרחים. הפריחה חלה בחודשים אפריל-מאי, אך לפעמים מקדימה למרס, ונמשכת גם עד אוקטובר.

הצמח נמצא בגלילה אחת בלבד: עמק עכו. גדל לאורך כל החופים מראש הנקרה ועד לנהריה ודרומית לנהריה משבי ציון ועד לצפון עכו. הימצאותו בשרון מצוינת בפלורה פלשתינה בסימן שאלה, ואכן אין לכך סימוכין בגיליונות עשבייה ובתצפיות. בעבר נכתב כי נמצא גם בחוף הכרמל, אך ככל הנראה מדובר בתצפיות שגויות בעדעד רותמי המחליף את עדעד הגליל, באותו בית גידול בגלילת חוף כרמל. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

סלעי כורכר וגיר בחגורת הרסס בחוף הים.

המין אנדמי לישראל. סביר להניח שיימצא גם בחופי דרום לבנון.

בסוג עדעד כ-350 מינים הנפוצים בכל העולם, במיוחד במלחות, חופים ובמדבריות. באירופה מצויים 87 מינים ובמזרח התיכון 35 מינים. חופי הים-התיכון ובמיוחד אלה של חצי-האי האיברי הם מרכז המגוון העשיר ביותר בעולם של הסוג והשבט עליו נמנה העדעד במשפחת העופריתיים; הסוגים הקרובים לו הם ארמריה וחדעד. המיוחד למיני שבט זה הוא גביע צבעוני בר-קיימא הנשאר זמן רב לאחר נשירת הפרח (מכאן שם הסוג – "חי לעד"). הגביע משמש כתוספת פרסומת לתפרחת ומהווה חלק מיחידת ההפצה. לעתים צבעו בולט יותר בעת הפריחה מזה של הכותרת. דווקא תכונה זו איננה בולטת בע.הגליל ובע. רותמי. בישראל גדלים 6 מינים: ע. המדבר (ע. תכול, מין חד-שנתי) וע. מאובק - במדבר, ע. הביצות – במלחות ובחוף הים, ע. כחול – בחופים ובגבעות כורכר, ע. רותמי וע. הגליל – בחגורת הרסס. מינים רבים שתורבתו כפרחי נוי (ביניהם ע.כחול וע.הביצות) משמשים בגינון וכפרחי קטיף. עד לאחרונה נחשבו האוכלוסיות שבחוף אכזיב – ראש הנקרה כשייכות למין עדעד יווני (Limonium graecum) כונה הגדל באיי הים התיכון כולל קפריסין ובחופים של צפון הים התיכון, כולל טורקיה, סוריה ולבנון. מחקרם של Domina et al. (2006) זיהה את האוכלוסיות של צפון ישראל כמין נפרד ואנדמי - עדעד הגליל (L. galilaeum). המינים הקרובים לו הם L. graecum ו-L. sieberi. עדעד הגליל נבדל מעדעד יווני (L. graecum) (שאליו שויך בעבר) בכמה סימנים דיאגנוסטיים מובהקים שהבולטים בהם הם: עדעד הגליל מצמיח גבעולים חסרי פרחים רבים, עליו ירוקים, השיבוליות דלילות, יחידת ההפצה היא פרח אחד ואזור הניתוק שלה הוא מעל עוקץ הפרח. לעומת זאת בעדעד יווני יש רק מעט גבעולים עקרים, העלים מכחילים ויחידת ההפצה היא שיבולית שלמה הנישאת על עוקץ חרוטי שניתקת מהצמח מתחת לעוקץ השיבולית. אמנם בישראל הופרדה האוכלוסייה למין אנדמי, אך לא ברור מעמדה של אוכלוסיית דרום לבנון, אם היא שייכת לע.הגליל או יש לה מעמד ביניים.

  • מספר הגלילות ומספר האתרים יציב לאורך עשרות שנים, אם כי ייתכן שהיו בעבר אוכלוסיות שנעלמו משטחים בנהריה ובעכו שכיום מפותחים או בנויים.
  • מופיע בדרך כלל, ובמיוחד באתרים שבקטע החוף ראש-הנקרה – נהריה באוכלוסיות שגודלן מאות עד אלפי פרטים.
  • פעולות פיתוח בחוף הים עלולות לסכן את האוכלוסיות.
  • הצמח מוגן על פי חוק. חלק מהאתרים מוגן בתחומי שמורות הטבע של חוף ראש הנקרה 
  • הצמח ייחודי לישראל ושימורו בארץ הוא גם שימורו העולמי.

יש למנוע פעולות פיתוח שיפגעו באוכלוסיות הקיימות בחופים בקטע ראש הנקרה – עכו. מומלץ להכריז גם על קטע החוף שבי-ציון - בוסתן הגליל כשמורה.

עשב רב-שנתי נדיר ואנדמי לישראל המוגבל לחגורת הרסס בחוף עמק עכו. מעמדו כמין בסכנת הכחדה משקף את נדירותו ואת ייחודיותו לישראל יחד עם הרגישות הרבה של בתי הגידול החופיים לפיתוח.

עינב, ר. 1983. תפוצת מיני העדעד בחופי ישראל. רתם 6: 32-41. Domina, G., Danin, A. & Raimondo, F. M. 2006: A new species of Limonium (Plumbaginaceae) from Israel. — Fl. Medit 16: 133-138.