מֶדֶד הַבִּיצּוֹת

Ludwigia palustris (L.) Elliott

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם נרדף
לודביגיית הבצות
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
אגמון החולה
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
 
נכחד
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
0 (1)
% אתרים בשמורות
0

עשב רב-שנתי של ביצות ומקווי מים. גובהו 20-60 ס"מ, הגבעולים והעלים קרחים. הגבעולים נוטים להאדים, שרועים או מתרוממים ונושאים עלים נגדיים. הגבעול משתרש מן המפרקים. העלים אליפטיים רחבים (1-4 ס"מ) ומצטררים בבסיסם לפטוטרת מוארכת. הפרחים בודדים, כמעט יושבים בחיקי העלים, לפרח 4 עלי גביע קטנים (1-2 מ"מ), משולשים ומחודדים. הפרח חסר כותרת ומספר האבקנים – 4. בסיס העטיף מתמזג עם השחלה (שחלה תחתית). ההלקט מוארך (3-4 מ"מ) ומכיל זרעים רבים. הגביע נשאר בראש ההלקט גם בזמן הבשלת הפרי. מדד הביצות נבדל בכמה תכונות ממדד זוחל הגדל גם הוא בארץ בבתי גידול מימיים: עלי מדד הביצות מורחבים לעומת העלים של מדד זוחל שהם מוארכים, הוא אינו מפתח שורשי ציפה דמויי שלפוחית וכמו כן יש לפרחי מדד זוחל 4 עלי כותרת צהובים, בניגוד לכותרת החסרה במדד הביצות. הפריחה במאי.

נאסף פעם יחידה בביצת החולה אשר בעמק החולה ב- 1951 ע"י זהרי וד'אנג'ליס. עם יבוש החולה נעלם ולא אותר בארץ שוב. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

בתי גידול מימיים וקבועים - מעיינות, פלגים, בריכות וביצות, לרוב עם זרימה איטית.

מין רחב תפוצה - תפוצתו העולמית של מדד הביצות משתרעת על פני כל האיזור הממוזג הצפוני – באירופה, אסיה ואמריקה. באגן הים התיכון הוא גדל במרבית הארצות השוכנות לחופיו ובאיים: ספרד, צרפת, קורסיקה, איטליה, סרדיניה, קרואטיה, אלבניה, יוון, בולגריה, טורקיה, סוריה, לבנון, ובארצות המגרב -תוניסיה, אלג'יריה ומרוקו. בארצות המגרב הוא נפוץ למדי.

הסוג מדד הוא סוג גדול במשפחת נר-הלילה הכולל 75 מינים, לרוב בבתי גידול מימיים. רוב המינים של הסוג גדלים בצפון אמריקה. המין השני בסוג הגדל בארץ הוא מדד זוחל. השם המדעי של הסוג היה בעבר Jussiea.

  • הצמח נכחד מישראל, והיה ידוע בעבר רק מאתר אחד – ביצת החולה טרם ייבושה, בגלילה אחת – עמק החולה. עקב מיעוט המידע אין לשלול את האפשרות שהופעתו בישראל הייתה מקרית.
  • אין מידע מישראל על גודל האוכלוסייה או האוכלוסיות שהיו בעבר. גם מארצות אחרות באגן הים התיכון אין מידע זמין.
  • הסיבה הישירה להכחדה הייתה ייבוש ביצת החולה.
  • במבט עולמי, הצמח מוגדר לפי קטגוריות IUCN במעמד של "קרוב לאיום" (NT=Near threatened). עשרות רבות של אתרים קיימים בחצי האי האיברי, בצרפת ובארצות המגרב. בארצות מזרח אגן הים התיכון ידועים רק אתרים ספורים. בשוויץ נתון ב"סכנה חמורה" (CR) והרי הקרפטים - ב"סכנה" (EN).

השבה מבוקרת לגן המקלט בחולה ולאחר מכן לאגמון החולה בשטחים ביצתיים, תוך מעקב וניטור ולימוד האקולוגיה שלו. השבה לארץ ממקור קרוב לארץ כמו טורקיה.

עשב רב שנתי של מקווי מים אשר נכחד מישראל בעקבות ייבוש החולה. עדיין אינו בסכנת הכחדה עולמית, אך הוא מתקרב לסף של איום. מומלץ להשיבו בצורה מבוקרת לאגמון החולה ולנטרו.