לְשוֹן-אֶפְעֶה מִצְרִית

מוגן

Ophioglossum polyphyllum A. Braun

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם נרדף
לשון-אפעה רבת-עלים
שם אנגלי
Desert Adder's Tongue
שם ערבי
לוקייפה (מצרי), ליסן אל-חייאה (מצרי)
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
סודני – סהרו-ערבי
אתר מרכזי לשימור
שמורת שיזף
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
4.2
 
סכנת הכחדה
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (1)
% אתרים בשמורות
50.0

שרך עשבוני רב-שנתי קטן וקרח הגדל בחולות הערבה, בעל קנה שורש בקרקע. בעת הלבלוב עולים ממנו אל מעל לפני הקרקע 1-2 עלים. אורכה של פטוטרת העלה מגיע ל-10 ס"מ וחציה טמון בקרקע, גונה אדמדם. טרף העלה הווגטטיבי ירוק סגלגל, אורכו מגיע עד 5.5 ס"מ ורוחבו כ-1.5 ס"מ. שיבולת המינבגים (הספורופיל) מחוברת לבסיס הטרף, אורכה כ-5 ס"מ, היא מחודדת בקצה ומכילה 15-25 זוגות של מנבגים ערוכים בצפיפות בשני טורים. הצמח נראה מעל פני הקרקע בחודשי החורף והאביב, בהתאם לתקופות הגשם במדבר. בסוף עונת הצמיחה נותרים שרידי העלים הבשרניים כקליפות חומות מסביב לבסיס השורש המעובה. הצמח נבדל מלשון אפעה קטנה הגדל במישור החוף בעליו הרחבים יותר.

הצמח נמצא ב -1981 כצמח חדש לישראל בנחל שיזף בערבה הצפונית, הוא אותר בשתי אוכלוסיות. ב-1990 נמצא על ידי הדס פרג וקלאוס הולצאפפל בחולות סמר. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

חולות בערבה

צמח רחב תפוצה. גדל בחולות מדבריים ברחבי אפריקה: מצרים, סודאן, סומליה, קניה, אוגנדה, טנזניה, מלאווי, מוזמביק, זמביה, זימבבווה, נמיביה ודרום אפריקה. כמו כן נמצא במרוקו ובאיים האזוריים. ביבשת אסיה גדל בחצי האי ערב, בהודו ובאפגניסטן. דגם התפוצה העולמי מקוטע והאוכלוסיות בישראל מרוחקות מאות קילומטרים מהאוכלוסיות של מצרים ושל חצי האי ערב.

הסוג לשון-אפעה הוא אחד מ-4 סוגים במשפחת לשון- האפעה, המשתייכת לסדרה בשם זה במחלקת השרכיים, ותפוצתה בעיקרה טרופית. בכל מיני הסוג ישנה הפרדה בין החלק הווגטטיבי הירוק של טרף העלה לבין שיבולת המנבגים המחוברת לרוב לבסיסו, וזאת בניגוד לשרכיים אחרים שבהם כל העלים דומים והמנבגים מצויים על טרף העלה הירוק, לרוב בשוליו או מתחתיו. מיני הסוג גדלים בכל העולם, ובישראל גדלים שני מינים, המין השני, לשון האפעה הקטנה, הוא מין קרוב לל. מצרית. (ראה גם שם). 3 מינים גדלים באירופה. מספר הכרומוזומים במיני הוא הגבוה הידוע בעולם הצמחים ומגיע עד 1,260 (לרוב בין 240-300). כמה מינים משמשים לרפואה, מעט כצמחי נוי, מין אחד הוא אפיפיט טרופי.

  • הצמח גדל ב-3 אתרים מקוטעים בגלילה אחת – הערבה. על הימצאותו בישראל ידוע רק משנת 1981 ולפיכך אין מידע על גידול או הקטנה במספר האתרים.
  • האוכלוסיות מופיעות בכתמים קטנים ששטחם 10-20 מ"ר, עם כמה מאות פרטים בכל כתם.
  • ניצול אפשרי של שטחי חולות בערבה לחקלאות מדברית וכריית חולות עלולים לגרום להכחדת האוכלוסיות. גודלם הקטן של הכתמים מביא לסכנה של הכחדות מקריות ואקראיות.
  • האתרים נמצאים בתחומי שמורות טבע: אוכלוסיות נחל שיזף מצויות בשמורת נחל שיזף ואוכלוסיית סמר מצויה בתחומי שמורת יטבתה. מוגן על פי חוק בתוקף היותו שרך.
  • לצמח תפוצה גיאוגרפית נרחבת ואינו מצוי בסכנת הכחדה עולמית.

תיחום וניטור האוכלוסיות הידועות בערבה ועריכת סקרי שדה לאיתור אוכלוסיות נוספות.

שרך זעיר ונדיר הגדל בישראל בחולות שיזף וסמר, בדגם תפוצה מקוטע. באתרי התפוצה הוא גדל בריכוזים המופיעים בכתמים קטנים. הסיכון הוא הסבת שטחי חולות לחקלאות או הכחדה מקרית של אוכלוסייה עקב עבודות עפר.

כהן, ע. ושמידע, א. 1989. צמחים נדירים בארץ/לשון אפעה מצרית. טבע וארץ ל"א/4: 15-17.