דַּק-זָנב מְכוּנָּף

Parapholis marginata Runemark

ברשימת המינים על סף איום. נכלל בנספחי הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל. לחץ כאן למעבר לגרסת הספר.


משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים על סף איום

צמח חד-שנתי צנוע בגובה 5-15 ס"מ, הגבעולים זקופים. נדני העלים נפוחים; לשונית העלה קרומית, ריסנית במקצת; טרף העלה גלול, ברוחב 1-2 מ"מ, מצולע ומחוספס, וגם שולי העלה מחוספסים. התפרחת חבויה חלקית בנדן העלה הנפוח, אורכה 2-6 ס"מ ובה 6-10 שיבוליות פוריות; ציר התפרחת שביר במפרקים הוא כמעט גלילני ובעל שקעים טיפוסיים הנראים כ"חפירות"; השיבוליות מחוברות בצידן הרחב לציר השיבולת והן לא צפופות; השיבוליות מכילות פרח יחיד פורה, צורתן מוארכת ומשוטחת, אורכן 4-6 מ"מ והן מופצות כיחידה אחת. הגלומות ארוכות מהפרח וקשיחות יותר מהמוצים; הגלומה התחתונה אזמלנית או ביצנית אורכה 4-6 מ"מ ועליה 3-5 עורקים; הגלומה העליונה אזמלנית עד ביצנית, שווה באורכה לגלומה התחתונה וארוכה במקצת מהמוצים. המוצים באורך 3.5-5.5 מ"מ, קרומיים בעלי שלושה עורקים, ומחודדים בקצה. האבקנים שלושה, אורכם פחות ממ"מ אחד. הגרגיר אליפטי אורכו 2-2.5 מ"מ. הפריחה בחודשים פברואר-מרס.

גדל בארץ בגלילות מישור החוף הבאות: עמק עכו, חוף הכרמל, השרון ופלשת. בסך הכל יש תיעוד מ-18 אתרים אך לפי המשוער יש כ-30 אתרים. בעמק עכו האתרים מצויים בחוף הגליל בקטע החוף אכזיב- ראש הנקרה, ומנהריה ועכו הצמח נכחד. בחוף הכרמל הוא גדל בחופי נחשולים, נווה-ים וטירת הכרמל, ונכחד מתחומי חיפה. בשרון הצמח נצפה בקיסריה, מכמורת, חוף פולג ובחופי הרצליה, ונכחד מחדרה. אתרי פלשת מצויים בחוף הצפוני של תל אביב וליד הנמל. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

גבעות כורכר, חמרה מעורבת הכורכר ושדות חול ומעונות מופרים בחגורת הרסס על חוף הים.

צמח ים תיכוני הנפוץ סביב הים התיכון ופולש מעט לאזורים סמוכים.

על הסוג – ראה דק-זנב נימי בכרך א' (דק- זנב מכונף אינו נזכר שם). דק-זנב מכונף לא היה מזוהה בארץ בוודאות עד לשנת 2000, בה פורסם כצמח נוסף לישראל. הוא דומה מאד לדק-זנב קשתני הנפוץ בכל החבל הים-תיכוני בארץ ונבדל בנדן עלי לא נפוח אשר אינו חופה על התפרחות. קרוב לוודאי שחלק מהאיסופים והתצפיות בעבר שיוחסו לדק-זנב קשתני תקפים למעשה לדק-זנב מכונף.

  • ניכרת מגמת ירידה במספר האתרים עקב הכחדת כמה אוכלוסיות באזורי החוף של יישובים עירוניים, כמו נהריה, עכו, חיפה וחדרה. (אוכלוסיות אלה זוהו בעבר כדק-זנב קשתני).
  • רצועת החוף נתונה ללחצים חזקים של פיתוח עירוני ותיירותי. לחצים אלה מהווים איום עיקרי על המשך קיומן של האוכלוסיות.
  • חלק מהאתרים מצויים בתחומי שמורות טבע וגנים לאומיים: שמורת חוף ראש הנקרה שמורת דור-הבונים וגן לאומי קיסריה.
  • אינו מופיע ברשימות של צמחים אדומים בארצות אחרות באגן הים התיכון, אך ייתכן שקיים סיכון לא מדווח עקב הלחצים החזקים על החופים בכל ארצות הים-בתיכון.

מומלץ למנוע פעולות פיתוח בתחומי שמורות וגנים לאומיים בחופים. כמו כן מומלץ לנטר את האתרים הידועים ולקבל תמונת מצב עדכנית על גודל האוכלוסיות והכתמים.

צמח דגני חד-שנתי נדיר של כורכר וחול בחגורת הרסס. הסיכון העיקרי נובע מלחצי הפיתוח העירוני והתיירותי בחופי הארץ. בחישוב מחודש של המספר האדום ב-2018, קיבל הצמח מספר אדום שערכו 2.6 לפיכך החליטה הועדה המקצועית לשנות את מעמדו של המין למין על סף איום.