נוּרִית הַבִּיצוֹת

Ranunculus ophioglossifolius Vill.

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם אנגלי
Snakestongue Crowfoot, Adder's Tongue Crowfoot
שם ערבי
חמול אל-מה
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
ים-תיכוני – איראנו-טוראני אירו-סיבירי
אתר מרכזי לשימור
השבה לאגמון החולה
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
 
נכחד
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
0 (3)
% אתרים בשמורות
0

צמח חד שנתי קרח או מעט שעיר שגובהו 15-40 ס"מ. הגבעולים חלולים, מחורצים, זקופים או נטויים, מסתעפים מהבסיס ובחלק העליון. צורת העלים משתנה מבסיס הצמח כלפי חלקו העליון: העלים התחתונים ביותר בעלי פטוטרת ארוכה וטרפם מעוגל-ביצני והם משתנים בהדרגה לעלים בעלי פטוטרת קצרה יותר וטרף מוארך, כאשר העלים העליונים ביותר יושבים ואזמלניים. כאשר הצמח מוצף, העלים צפים על פני המים. הפרחים מרובים וקטנים וגודלם 6-10 מ"מ; לפרח יש 5 עלי גביע ו-5 עלי כותרת שצבעם צהוב חיוור. אורך עלי הכותרת גדול מעט מאורך עלי הגביע ויש עליהם קשקש צוף. גודל קרקפות הפרי הכדוריות 3-4 מ"מ. האגוזיות קטנות (1-1.2 מ"מ), פחוסות קמעא וביצניות, ומסתיימות במקור קצר. הפריחה בחודשים מרס-אפריל.

הצמח נאסף שלוש פעמים בשנות העשרים והשלושים של המאה ה-20 אולם לא נמצא מאז שוב וכנראה נכחד. הוא תועד בשרון מחדרה, בחוף פלשת מנחל שורק ובעמק החולה מהחולה. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

בישראל גדל בעבר בביצות ובמקווי מים. באירופה הוא גדל במקומות מוצפים עונתית, בשקעים לחים, בתעלות ובקרקעות לחות וחשופות.

תפוצתו משתרעת באירופה, בעיקר בארצות של דרום היבשת: ספרד, צרפת, איטליה, יוגוסלביה לשעבר, אלבניה, בולגריה ויוון. כמו כן ידוע מאיי הים-התיכון: האיים הבלאריים, קורסיקה, סרדיניה, סיציליה וכרתים. נדיר בארצות השפלה ובבריטניה. ידוע גם מארצות צפון אפריקה.

הסוג נורית כולל כ-250 מינים הנפוצים בעיקר ביבשות הצפוניות של כדור הארץ באזורים ממוזגים. מינים רבים קשורים למקווי מים ובתי גידול לחים. בישראל מצויים 25 מינים של נורית, בעיקר בחבל הים-תיכוני, בבתי גידול מגוונים. נורית אסיה בולטת בפרחיה האדומים הגדולים בבתות ובשטחים פתוחים, אך לרוב המינים יש פרחים קטנים יותר וצהובים. המינים הגדלים בביצות ומקווי מים מתאפיינים בנצר שחלקו טבול במים, העלים גזורים מאד ונימיים. לרבים ממינים אלה יש פרחים לבנים – נ. עגולת-עלים R. saniculifolius, נ. כדורית R. sphaerospermus, נ. נימית R. trychophyllus ונ. המים R. peltatus. נ. הביצות גדלה אמנם גם היא בבתי גידול ביצתיים, אך שייכת לסקציה אחרת ופרחיה צהובים.

  • הצמח היה נדיר מאד בארץ גם טרם הכחדתו וככל הנראה ההיעלמות של בית הגידול הביצתי הוליכה להכחדתו.
  • על אף המשרעת הרחבה של תפוצתו הגיאוגרפית בארצות דרום אירופה הוא מוגדר כמין בסכנת הכחדה לפי קטגוריות IUCN בארצות הבאות: אנגליה (EN), צרפת (VU), איטליה (במחוזות אחדים – VU, באחרים – EN), בשבדיה (CR). (אתר www.plantlife.org.uk)

מומלץ לגדל את הצמח בגנים בוטניים ממקורות בארצות ים-תיכוניות סמוכות, ללמוד את הביולוגיה והאקולוגיה של המין ולשקול אם לאזרח אותו מחדש בבתי גידול מתאימים בשמורות.

צמח ביצה חד-שנתי שנכחד מהארץ והיה נדיר מאד גם טרם הכחדתו. רחב תפוצה יחסית בעולם, אך נמצא בסכנת הכחדה בכמה מארצות אירופה.

http:/www.arkive.org/adders-tongue-spearwort/ranunculus-ophioglossifolius/ http:/www.plantlife.org.uk/uk/assets/sng-species/sng-species-dossier/Ranunculus_ophioglossifolius_dossier.pdf