נוּרִית כַּדּוּרִית

מוגן

Ranunculus sphaerospermus Boiss. & Blanche

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם נרדף
R. circinatus
שם אנגלי
Stiff Water-Crowfoot
שם ערבי
חמול אל-מה
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
מאגר דלתון
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
3.2
 
פגיע
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
4 (3)
% אתרים בשמורות
16.7

צמח מים טבול בעל עלים מחולקים המתפצלים לקטעים נימיים. היקפו של העלה כדורי. אורך העלים 1-2.5 ס"מ, לעתים רק 0.5 ס"מ. הצמחים פורחים מעל פני המים. הפרחים נישאים על עוקץ שאורכו לרוב 3-6 ס"מ, לעתים עד 8 ס"מ. גודל הפרחים 1-2.5 ס"מ, עלי הכותרת דמויי ביצה הפוכה, צבעם לבן ובסיסם צהוב. האבקנים ועלי השחלה מרובים. האגוזיות זעירות (0.7-1 מ"מ). הפריחה במרס – אפריל (מאי).

הצמח גדל כיום ב- 3 גלילות: הגליל העליון, בקעת כנרות והגולן, בסך הכל ידועים 6 אתרים עליהם יש ידע מבוסס, אך ייתכן כי הוא נמצא בכ-10 אתרים. בגליל העליון מוכר מאזור דלתון, הר פועה וברכת שפנים. בבקעת כנרות נעלם מטבריה ומאזור דגניה ומוכר רק מצפון האגם. בגולן אותר בברכת חיספין וכן נמצא בהשתלמות רת"ם בעין אום א-שרשיח ב-9.6.10. הצמח נכחד מעמק החולה שם נאסף עד לשנות החמישים של המאה שעברה. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

מים רדודים עומדים בבריכות ובמאגרי מים.

ארצות הבלקן (כולל יוון), טורקיה, איראן, עיראק, סוריה וכן אזור ההימלאיה – קשמיר, פנג'אב, נפאל וטיבט.

על הסוג נורית – ראה נורית הביצות. קבוצת המינים הטבולים של נורית בעלי העלים הגזורים-נימיים והפרחים הלבנים נחשבת ע"י חוקרים שונים כסוג נפרד - Batrachium, אולם על כך אין הסכמה מלאה, ויש שרואים בקבוצה זו תת-סוג בשם זה. על קבוצה זו בישראל נמנים בנוסף לנ. כדורית גם נ. המים, נ. עגולת עלים ונ. נימית. יש הטוענים ששני המינים האחרונים הם למעשה תתי מינים של נורית המים: R. peltatus subsp.sphaerospermus ו- R. peltatus subsp.trichophyllus.

  • תפוצת הצמח בישראל מגלה מגמת הצטמצמות הן במספר הגלילות והן במספר האתרים. כל האתרים בחולה נעלמו וכן גם מרבית האתרים בסביבת הכינרת.
  • אין ספק שייבוש החולה והשינויים באגן הכינרת הביאו את האוכלוסיות במקומות אלה להכחדה.
  • מוגן על פי חוק, ושמור בשמורת הר מירון.
  • אין מידע על מצבו ברוב תחום תפוצתו העולמי, אך בספר האדום של בולגריה הוא מופיע כמין בסכנה חמורה (CR).

יש להכריז על מאגר דלתון ועל הבריכות ברמת דלתון כשמורות טבע, על מנת להמשיך ולקיים את אוכלוסיות המין הזה כמו גם מינים ייחודיים אחרים הגדלים בהן.

צמח מים טבול של בריכות ומאגרי מים, נדיר מאד בישראל. מספר האתרים נמצא במגמת צמצום ואוכלוסיותיו אינן מוגנות בשמורות על אף היותו צמח מוגן על פי חוק.