נוּרִית נִימִית

Ranunculus trichophyllus Chaix

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם אנגלי
Fennel-Leaved Water-crowfoot, White Water Crowfoot
שם ערבי
חמול אל-מא
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
ברכת דורה
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
4.2
 
סכנת הכחדה
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
2 (1)
% אתרים בשמורות
25.0

צמח מים טבול בעל עלים גזורים-נימיים וחלולים שאורכם 6 (9) ס"מ שאונתיו הדקיקות מתפצלות מהפטוטרת בדגם של מעין מניפה. עוקצי הפרחים קצרים מהעלים ונושאים פרחים קטנים (עד 10 מ"מ) עלי כותרת לבנים עם כתם צהוב בבסיסם. האבקנים ועלי השחלה מרובים. הפרחים מזדקרים מעט מעל לפני המים. עוקצי הפרי מתכופפים לעת ההבשלה. הפרי הוא מקבץ של אגוזיות זעירות שגודלן 0.7-1.8 מ"מ. הצמח דומה לנורית המים, אך גודל הפרחים בנ. נימית הוא כמחצית מזה של נ. המים ובין עלי הכותרת שלהם יש רווחים יותר גדולים. הפריחה בחודשי החורף והאביב.

הצמח מוכר כיום בשתי גלילות: הגולן והשרון, בכל גלילה באתר אחד בלבד, אך ייתכן שפרט ל-2 אתרים אלה הוא קיים בעוד 2 אתרים. בגולן נצפה בגמלא ותצפיות נוספות מחרבת האמיר וקלעה אינן ודאיות. בשרון הצמח התגלה לראשונה בבריכת דורה כצמח חדש לגלילה על ידי הגר לשנר ב-2007 וממצא זה אושש ע"י שיר ורד שצפה שם בפרטים הגדלים על הבוץ שנחשף ממים. הצמח נצפה באותו מקום ונאסף גם בשנים 2008-9, אך לא ב-2010. תצפיות נוספות מעין אפק אשר בעמק עכו ומהר קטע בחרמון הנמוך אינן ודאיות. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

נחלים, מעיינות ובריכות עונתיות.

תפוצתו העולמית משתרעת על פני אירופה, צפון אפריקה ומערב אסיה. באגן הים התיכון הוא גדל בכל הארצות השוכנות לחופיו: נמצא בספרד, צרפת, איטליה, ארצות יוגוסלביה לשעבר, אלבניה, יוון, בולגריה, טורקיה, סוריה, לבנון, ישראל, מצרים (לאורך הנילוס), לוב, טוניסיה, אלג'יריה ומרוקו. כמו כן, גדל גם בפורטוגל. באיי הים התיכון הוא גדל באיים הבלאריים, קורסיקה, סרדיניה, סיציליה, מלטה, כרתים ואיי מזרח הים האגאי.

על הסוג: ראה נורית הביצות ונורית כדורית. נורית נימית שייכת לקבוצת מיני הנורית הטבולים במים, בעלי הפרחים הלבנים וקרובות לה נ. המים, נ. כדורית ונ. עגולת-עלים.

  • הצמח ידוע בוודאות בישראל רק משני אתרים בשתי גלילות ואין לראות בגילוי של הצמח בגלילה שלא נאסף ונצפה בה בעבר (השרון) משום הרחבת התפוצה, אלא תוצאה של מאמץ חיפוש יסודי.
  • התייבשות וזיהום של מקווי מים ובריכות עונתיות מהווים את הסכנה העיקרית להמשך קיום המין.
  • האתרים בגולן נמצאים בשמורות הטבע יהודיה וגמלא. האתר המוטל בספר בעין אפק כלול בשמורה זו.
  • הצמח נפוץ בכל הארצות שבתחום תפוצתו ומצוי בסכנת הכחדה רק בישראל.

יש לעשות כל מאמץ להכריז שמורת טבע בברכת דורה, למנוע את התייבשותה ואת השינויים במשטרי המים בה ולהגן עליה מפני זיהום. כמו כן יש לקיים בה ניטור רב-שנתי של המין כמו גם של מינים אחרים ייחודיים הגדלים בה. ראוי לבצע סקרים יסודיים במקווי מים קבועים ועונתיים על מנת לוודא את קיומן של אוכלוסיות נוספות בארץ.

צמח מים טבול ונדיר מאד בישראל אשר נמצא בסכנת הכחדה עקב נדירותו ועקב הסיכונים הגדולים לבתי הגידול הלחים. אינו מצוי בסכנת הכחדה עולמית.