אוֹג מְחומָּשׁ

Rhus pentaphylla (Jacq) Desf. (1798)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם אנגלי
Five-leaves Sumach
שם ערבי
ריילאן חמסי-אל-ווארק
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
חלקת אוג מחומש בראש הנקרה
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
5.3
 
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (1)
אתר יחיד
% אתרים בשמורות
0

שיח קוצני בגובה של עד מטר אחד, נשיר-חורף וגם נשיר-יובש בקיץ. העלים קרחים, מחולקים-מאוצבעים לחמש אונות, קוטרם עד חמישה ס"מ. הענפים וסעיפיהם קוצניים. העלעלים מוארכים עד אזמלניים, שלמים או מחולקים לאונות. הצמח דו-ביתי. הפרחים זעירים, חד מיניים, ערוכים בתפרחות קטנות. לגביע חמש אונות ביציות, אורכו כרבע מאורך הכותרת. 5 עלי הכותרת צהובים, ביציים, אורכם 2 מ"מ. מואבק כנראה על ידי חרקים קטנים (זבובים ודבורים) או ברוח. יתכן שיש מגבלות האבקה ליצירת פירות בגלל גודל האוכלוסייה הקטן. הפרי עגול וקרח בקוטר 1 ס"מ, צבעו אדום ובקצהו שלושה גבשושים.

נדיר ביותר בארץ, גדל רק באתר אחד בעמק עכו, בראש הנקרה במתלול הפונה לים. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

סלעי גיר רכים הפונים אל הים.

שיח מערב ים-תיכוני, הגדל רק בדרום האגן המערבי של הים התיכון. גדל בחופים סלעיים במרוקו, אלג'יריה סיציליה וטוניסיה. בארצות המגרב הוא מופיע בתת-יער של יערות Tetraclinis articulata, עץ מחט הדומה לברוש, הגדלים בשפלות ובגבעות נמוכות בקרבת החופים. נעדר מחופי קפריסין, טורקיה לבנון, מצריים ולוב. האתר בראש הנקרה הוא האתר היחיד של מין זה בכל האגן המזרחי של הים התיכון.

אוג מחומש הוא מין ויקרי לאוג קוצני. שני המינים דומים מאוד בנוף גידולם, במראה הקוצני ובפרחים. הם נבדלים בעיקר במספר העלעלים – 3 באוג קוצני ו-5 באוג מחומש (מכאן שמו), אך באוכלוסיית ראש-הנקרה ישנם שיחים שלעליהם שלושה עלעלים. אוג קוצני הוא מין של חגורת הַסְּפָר הים-תיכונית ושל הרים במדבר. שכיח בארץ במזרח השומרון, במדבר יהודה, ובכתם מעניין במערב השומרון ליד ראש העין.

  • האוכלוסייה נמצאת ליד אתר תיירות מפותח, ושרויה בסכנה עקב עבודות פיתוח וזיהומים. האתר נמצא במדרון תלול ביותר, 20 מטר מתחת לכביש וכ-100 מטר מרכבל תיירותי. פסולת וחפצים מושלכים תדיר לאתר, ויש סכנה ממשית כי עבודות עפר או בינוי יפגעו מבלי משים בצמחים, וכך ייכחד האתר היחיד של אוג מחומש בישראל ובכל האגן המזרחי של הים התיכון.
  • יתכן שגודלה הקטן של האוכלוסייה גורם בעיות האבקה.
  • גדל באתר בודד, יש קיטוע של אלפי ק"מ עד חוף טוניס או סיציליה! ראש הנקרה הוא המקום היחיד הידוע בכל מזרח הים התיכון.
  • אין מידע מדויק על גודל האוכלוסיה. הערכה גסה היא שבאתר גדלים 5-30 פרטים בלבד. בשנת 1993 נספרו רק חמישה פרטים.
  • המין מצוי בארצות המגרב, אך אין מידע כיצד משפיע שם הפיתוח על האוכלוסיות.
  • אינו מוגן בשמורה.

טאנינים המופקים מהעצה ומהשורשים משמשים בצפון אפריקה לעיבוד עורות.

1. לבצע ניטור קבוע מדי חצי שנה של האוכלוסייה בראש הנקרה. 2. לפעול להכרזת שטח האתר כשמורה. 3. למנוע השלכת פסולת או דליפת רעלים ומומסים תת-קרקעיים מהכביש לאתר.

אחד הצמחים הנדירים ביותר בארץ, עם מספר פרטים קטן ביותר. על אף היותו שיח, לא הוכלל עד כה בין הצמחים המוגנים. גדל באתר יחיד בראש הנקרה ושרוי שם באיום תמידי. אתר זה איננו מוגן בתחומי שמורת טבע. האתר בישראל הוא האתר היחיד בכל מזרח הים התיכון. זהו אחד הצמחים החשובים ביותר בישראל לשימור, וחשוב לשמור על בית-גידולו.

אתר האינטרנט של WWF: http://www.worldwildlife.org/wildworld/profiles/terrestrial/pa/pa1214_full.html#threats