בַּרְזִילּוֹן כְּפוּף-שִׁנַּיִם

Sideritis curvidens Stapf (1885)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם נרדף
ברזילון כפוף-שיניים
שם נרדף
S. romana
שם אנגלי
Roman Ironwort
שם ערבי
טרנז'אן (זרע'יר)
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
חרבת אשחר ליד נחל בצת
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
3.7
 
פגיע
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (1)
אתר יחיד
% אתרים בשמורות
0

צמח חד-שנתי זקוף וזעיר שגודלו 4-9 ס"מ. הגבעול מרובע, העלים נגדיים, בחיקם קבוצות של 4-6 פרחים. הפרחים מלווים את הגבעול כבר בבסיס הצמח, ואין חלוקה לעלי בסיס ולעלי תפרחת. העלים דמויי ביצה, שפתם תמימה או משוננת קלות; בסיסם מצטרר בהדרגה לעוקץ העלה. העלים והגבעולים מכוסים שערות פזורות מפושקות, ללא שערות בלוטיות. כל דור פרחים מלווה בחפיות קטנות שלמות, משוננות בשפתן. גביע הפרח דו-שפתני בלועו, בשפה העליונה שן רחבה גדולה, ובשפה התחתונה ארבע שיניים כפופות לאחור. השיניים מתקשות ונעשות קוצניות עם ההבשלה. אורך הגביע 5-9 מ"מ, ובבסיסו גבנון ברור. הכותרת לבנה, בולטת אך במעט מהגביע, אורכה 7-10 מ"מ. שפתה העליונה זקופה כמעט ושטוחה, לרוב מפורצת קלות; השפה התחתונה נטויה מטה ומפושקת. ארבעת האבקנים חבויים בתוך צינור הכותרת. הפרי מפרדת עם 4 פרודות, הנשארות לרוב בתוך הגביע הבשל ונפוצות עמו. פורח במשך מאי.

גדל באתר בודד בגלילה אחת בלבד – הגליל העליון. התגלה לראשונה בארץ בשנת 1997 על-ידי אביבה רבינוביץ מערבית לחרבת אשחר בשולי כביש 89 בין כברי למעלות. הצמחים פרחו שם ב-7.5.97 ועשו פרי וזרעים בסוף חודש מאי. נספרו 45 צמחים בשני כתמים קרובים שגודלם 5 מ"ר. שנה לאחר מכן נספרו בדיוק באותו מקום מאות צמחים. המין נאסף גם בחרמון, שם הוא גדל בחגורה ההררית ברום 1,600-1,740 מטר בתנאים שונים לחלוטין מאלה שבגליל העליון. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

קרחות חורש מדוכא עם שלטון של אלון מצוי ובר-זית בינוני ברום נמוך (190 מ') בסלע גיר קשה וכיסי קרקע טרה-רוסה.

נפוץ באגן המזרחי של הים התיכון; יוון ואייהּ, קפריסין, לבנון, צפון הגלעד וצפון ישראל.

הסוג ברזילון מונה 100 מינים באזורים ממוזגים. המין הנדון שייך לסקציה מיוחדת וקטנה בסוג ברזילון, Sec. Hesiodia, הכוללת מינים חד-שנתיים זעירים אשר מרכז תפוצתם במזרח הים התיכון. מטורקיה נתונים ארבעה מינים שונים מסקציה "הסיודיה", והחוקר המטפל בה הדגיש את הקשיים הטקסונומיים בה ואת הקושי בהפרדה בין המינים החד-שנתיים. מהחרמון נתונים על פי הספרות (פינברון ודנין 1991) שלושה מינים מהקבוצה החד-שנתית (ברזילון מרוחק, הררי וכפוף שיניים), וייתכן שאפשר לראותם כטקסון אחד. ברזילון לביד (S.lanata) הוא מין נוסף מסקציה הסיודיה הגדל בטורקיה, אך תואר למדע ממקום כלשהו ב"פלשתינה". באזורנו גדלים נציגים של ארבעה סוגים שונים ממשפחת השפתניים עם מינים חד-שנתיים ננסיים (4-7 ס"מ) זקופים: אבובית מקורקפת (ואבובית עדינה), אשבל ברזילוני, ברזילון כפוף-שיניים ואקינוס ריחני. לכולם פרחים ורודים דומים, וגם עלים ארוכים מהפרחים, אך צורת הגביע שונה: בסוג אבובית צינור הגביע צר מאוד והדו-שפתניות בקצהו אינה ניכרת. לעומת זאת שיני הגביע באקינוס ובברזילון מסודרים בצורה דו-שפתנית ברורה. באקינוס שתי שיניים בשפה העליונה של הגביע, בברזילון רק שן עליונה אחת, רחבה וזקופה.

  • הצמח נמצא רק באתר יחיד בישראל. האתר נמצא בשולי כביש ראשי שמתבצעות בו פעילויות בינוי, שפיכת פסולת ורעיית-יתר.
  • לפי שעה נמצאה אוכלוסייה יחידה בישראל (פרט לזו של החרמון שייתכן שהיא מין אחר), ובה מספר קטן מאוד של פרטים. זהו מין חד-שנתי, אשר תנודות דמוגרפיות באוכלוסייה קטנה יכולות בנקל להכחידו. עבודות עפר מזדמנות יכולות להכחיד גם את בנק הזרעים.
  • האתר הבודד ליד מעיליה מייצג אוכלוסיית שוליים מבודדת וחשובה בותר בתפוצה העולצית של המין.
  • הצמח אינו גדל בשמורה.

לערוך סקר שדה מפורט באזור נחל בצת וחרבת אשחר במטרה לאתר ולמפות את אוכלוסייתו. מומלץ לנטר באופן דמוגרפי את האוכלוסייה הנ"ל ולהכריז על האתר שמורת טבע (זהו גם האתר הבלעדי בישראל של ניסנית מיובלת, גם הוא מין "אדום"). מומלץ לחקור את בנק הזרעים של הברזילון באתר הימצאו. לא מומלץ לפי שעה לאזרח אתר נוסף בברזילון כפוף-שיניים.

עשב חד שנתי זעיר, השרוי בסכנת הכחדה מישראל עקב הימצאו באתר יחיד, ועקב ממדיה הקטנים של האוכלוסייה, הנתונה כנראה לתנודות שנתיות חריפות. דרושים סקרי שדה נוספים לצורך איתור אוכלוסיות נוספות, מחקר דמוגרפי רב-שנתי ולימוד תכונות בנק הזרעים.