ציפורנית חוֹפִית

Silene chaetodonta Boiss. & Blanche

ברשימת המינים על סף איום. נכלל בנספחי הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל. לחץ כאן למעבר לגרסת הספר.


שם נרדף
Silene modesta
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים על סף איום

צמח חד-שנתי, שעיר-זיפני בחלקו התחתון, קרח-דביק בחלקו העליון, שגובהו 40-60 ס"מ. הגבעולים זקופים, דקים, כמעט חסרי עלים בחלק העליון. העלים סרגליים-צרים, מחודדים, ריסניים במקצת בחלק התחתון, מרזביים במקצת, לעיתים בעלי שוליים מופשלים. התפרחת מכבד, מסועפת כמה פעמים בצורה דו-בדית. חפי הפרחים צרים, עוקצי הפרחים ארוכים מהגביע. גביע הפרח גלילני או דמוי אלה, שעיר או קירח, בעל עשרה עורקים ירוקים-ארגמניים ביניהם רווחים לבנבנים-קרומיים, אורכו כ-15 מ"מ; שיניי הגביע מחודדות, מחוספסות, ריסניות במקצת, אורכן 2-3 מ"מ. חמשת עלי הכותרת ורודים עד לבנים; החלק העליון המפושק של עלי הכותרת מחולק עד האמצע לשתי אונות; במרכז הפרח יש שני קשקשים סרגליים או משוננים-מחודדים לכל עלה כותרת. הפרי הוא הלקט ביצני-מוארך שאורכו כ-12 מ"מ, והוא יכול להיות ארוך במקצת מהגביע; נושא הפרי קצר פי 2-3 מהפרי. בשלב ההפצה נפתח ראש ההלקט בצורת כוכב קטן ומשם נפוצים הזרעים. הזרעים מרובים, דמויי כליה, מרושתים בעדינות משוטחים או קעורים במקצת. הפריחה באפריל-יוני, לאחר התייבשות שאר הצמחים החד-שנתיים.

הצמח גדל בכ-60 אתרים בגלילות מישור החוף – עמק עכו, חוף הכרמל, השרון ופלשת. בעמק עכו נצפה באכזיב, בנהריה ובקרבת שפך הקישון; בחוף הכרמל בעתלית, דור-הבונים, ובחוף מעין צבי; בשרון הוא מצוי במספר ניכר של אתרים – בחולות קיסריה, בחולות מאגר שיקוע מנשה, בפארק השרון מדרום לחדרה, בחולות נתניה, במתחם תע"ש ובחולות רמת אביב. נכחד מאתרים בשרון שמהם נאסף בעבר ברעננה, מגדיאל והרצליה. בפלשת הוא גדל בכל גושי החולות – חולון, חולות פלמחים ליד נחל שורק תחתון, חולות יבנה ואשקלון. כמו כן גדל בפלשת גם באזורים פנימיים על כורכר – באזור רחובות- גדרה ובתרונות רוחמה. נכחד מגדרה ומאזורים עירוניים צפופים בצפון פלשת בהם נאסף בעבר, כמו ברמת גן, בני ברק, שכונת בורוכוב (גבעתיים), ובתוך העיר תל אביב עצמה. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

חולות חוף, בתי גידול חוליים מופרים וכורכר חולי ופריך, לרוב כחלק מצומח עשבוני המלווה שיחיות של לענה חד-זרעית ורותם המדבר.

אנדמי למישור החוף של ישראל ולבנון.

בסוג ציפורנית יש כ-700 מינים הנפוצים בחצי הצפוני של כדור הארץ בעיקר סביב אגן הים התיכון. מינים בודדים מדרימים באפריקה. ציפורנית חופית משתייכת לסקציית Rigidulae. מיני ציפורנית בסקציה זו הם חד-שנתיים ומאופיינים בגבעולים מסועפים, קשיחים, לעיתים קרובות דקים מאוד ודביקים בחלק העליון. התפרחת מסועפת בצורה דו-בדית וגביע הפרי אינו מתנפח ואינו בעל צוואר צר. קרוביה של ציפורנית חופית בארץ הם ציפורנית מצוירת, צמח בעל פרחים לבנים האופייני בעיקר למזרח הגליל העליון ולעמק החולה ונפוץ בישראל ובסוריה; וציפורנית דקיקה שהיא צמח נפוץ, בעל גבעולים נימיים ופרחים בצבע קרם-ירקרק הגדל בעיקר באזור הספר ובכל הנגב. ציפורנית חופית היא אחד מהמינים האנדמיים של מישור החוף בארץ שיש להם מינים קרובים בגלילות אחרות.

  • תפוצתו של הצמח במישור החוף נראית יציבה מבחינת מספר הגלילות, אך ניכרת מגמת ירידה במספר האתרים, במיוחד בתחומי היישובים העירוניים הגדולים ובקרבתם.
  • האוכלוסיות מונות בדרך כלל אלפים או עשרות אלפים של פרטים.
  • בית הגידול החולי במישור החוף מצוי בדרגה גבוהה של פגיעות ומגמות הרס, דבר המסכן את כל מרכיבי האקוסיסטמה ובכלל זה את אוכלוסיות המין.
  • חלק מהאוכלוסיות מוגן בתחומי שמורה: באכזיב, בחוף דור-הבונים, בקרבת בריכת יער, בחולות פלמחים בתחומי הגן הלאומי נחל רובין ובבתרונות רוחמה.
  • המין אנדמי לרצועה צרה במישור החוף של ישראל ולבנון והאיומים המקומיים מהווים גם סיכון עולמי להמשך קיומו של המין.

ניטור אוכלוסיות נבחרות בכל אחת מגלילות מישור החוף ומאמץ להכללה של שטחי חולות נוספים בהם הצמח גדל בתחומי שמורת טבע.

צמח חד-שנתי של בתי גידול חוליים במישור החוף. אינו נדיר מאד, אך בית גידולו נתון בסיכון מתמיד של הרס ופיתוח. כמו כן הוא אנדמי לישראל ולבנון והסיכון המקומי הוא גם הסיכון העולמי. בתוך טווח התפוצה המצומצם, אוכלוסיות ישראל מצויות בפריפריה הדרומית של תחום התפוצה הגיאוגרפית.