אוּכָּם חוֹפִי

Suaeda splendens (Pourr.) Gren. & Godr. (1855)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם אנגלי
Coastal Sea-blite
שם ערבי
סוואדה אל-בחר
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
מְלֵחַת הקישון או מְלֵחַת הנעמן
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
3.7
 
פגיע
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
3 (3)
בינונית
% אתרים בשמורות
14.3

עשבוני חד-שנתי שגובהו 25-60 ס"מ. הגבעול הראשי עדין, זקוף, מכחיל, מסועף לענפים צדדיים. העלים בשרניים, מסורגים, מכחילים, צורתם גלילית מוארכת והם מסתיימים בזיף קצר. הפרחים ממוקמים בחלקם העליון של הגבעולים בחיקי העלים העליונים המשמשים חפים, בקבוצות של 3-5. הפרחים דו-מיניים, לעטיף חמש אונות שאורכן 1.5 מ"מ. זהו המין החד-שנתי היחיד של אוכם בישראל. (מין נוסף - אוכם מיצרי הוא דו-שנתי ולעיתים חד שנתי). הוא גם המין היחיד שהעלה שלו מחודד בקצהו ומסתיים לפעמים בחוד דמוי זיף.

צמח נדיר מאוד הגדל בעמק-עכו, בחוף הכרמל ובשרון. בעמק עכו אפשר למצוא אותו כיום רק במְלֵחַת עכו. בחוף הכרמל הוא גדל לפחות בשישה אתרים – במְלֵחוֹת עתלית ובחוף דור-הבונים – והאוכלוסיות יציבות יחסית. הוא גדל באוכלוסיות קטנות גם בשלושה איים (אי דור דרומי, אי היונים ואי השחפיות) על מצע של סלע כורכר מלוח. בשרון גדלה אוכלוסייה קטנה בחפיר קיסריה הצלבנית. בסך הכל רשומים בארץ 14 אתרים, כולם בקרבת חוף הים בחלקיו הצפוניים. אוכם חופי גדל גם בעבר בדיוק באותן גלילות, אך תפוצתו ומספר אתריו הצטמצמו. לפנים היה שכיח במְלֵחַת עכו וכיום הפך שם נדיר ביותר, בעמק עכו גדל בעבר גם בעין נמפית, בכפר מסריק וליד כורדני דרומית לעכו. בשרון גדל לפנים בסביבות חדרה ובנימינה. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

הצמח גדל במְלֵחוֹת חוף ובאדמות כבדות ומלוחות בשוליהן, בכל אלה במעונות הסובלים מהפרעה.

גדל בכל ארצות צפון הים התיכון מפורטוגל וספרד דרך צרפת ואיטליה ומזרחה ליוון וטורקיה. נעדר מקפריסין וכרתים. המין לא נרשם בלבנון וסוריה. הגדרתו בטורקיה איננה ברורה ויתכן ששם זה טקסון חד-שנתי אחר, הגדל בפנים תת-היבשת.

על הסוג אוכם – ר' אוכם ארץ-ישראלי. אוכם חופי הוא צמח ים-תיכוני הגדל בחופים הצפוניים של ארצות הים התיכון:מספרד במערב דרך צרפת ואיטליה ועד יוון וטורקיה במזרח. האוכם החופי שייך לקבוצה אקולוגית-סיסטמטית של מיני אוכם, מלוח ומלחית חד-שנתיים הגדלים במעונות מלוחים מופרים. חלק מהם פלש (אבולוציונית) והתאים עצמו לגדול בצידי דרך. אופיינית להם צמיחה מהירה בקיץ.

  • בתי הגידול של מְלֵחוֹת-חוף במישור החוף הולכים ונעלמים בגלל פעולות פיתוח. המקומות המייצגים את בית-גידולו האופטימלי הם מְלֵחַת הקישון ומְלֵחַת עכו, ואלה עוברות בשנים האחרונות פיתוח נרחב, תוך פגיעה רבה בצומח הטבעי.
  • האוכלוסיות מקוטעות בהתאם לדגם הקיטוע של בית-הגידול של מְלֵחוֹת-חוף עם אדמות כבדות ומלוחות במישור החוף. הקיטוע הולך וגדל עקב ההיעלמות של חלק מהאוכלוסיות.
  • האוכלוסיות באזור עתלית יציבות כנראה, אך באזור הקישון ומְלֵחַת עכו (=שפך הנעמן) הוכחדו האוכלוסיות כמעט, בעקבות פיתוח.
  • אין מידע על מידת הסיכון בארצות הים התיכון האחרות. אך מכיוון שרוב האוכלוסיות קטנות ובתי הגידול של המְלֵחוֹת לחופי הים התיכון מצטמצמים, יש להניח שמידת הסיכון דומה לזו שבישראל. נעדר מסוריה ולבנון, כלומר בארצנו גדלה אוכלוסייה דרומית מקוטעת.
  • גדל בשלושה איים (אי דור דרומי, אי היונים ואי השחפיות) שהם שמורות טבע. כמו כן נמצא בשמורת חוף דור-הבונים.

הגנה על מְלֵחוֹת הקישון והנעמן, המהוות את בית-הגידול האופטימלי לאוכם החופי, יחד עם מכלול שלם של צמחי מְלֵחָה המרכיבים את חברת הצומח במקום. מומלץ למנוע את ייבוש בריכות המלח בעתלית ולהגן על האדמות הכבדות, הלחות והמלוחות בשוליהן.

זה המין החד-שנתי היחיד של אוכם בארץ, והוא גדל אך ורק במְלֵחוֹת חוף ובאדמות המלוחות בשוליהן בגלילות הצפוניות של מישור החוף. בתי הגידול הטבעיים של מְלֵחוֹת חוף בארץ הולכים ונעלמים. אתריו ואוכלוסיותיו התמעטו מאוד והוא צפוי להכחדה אם יימשך ההרס של מְלֵחוֹת החוף.