דַּרְכְּמוֹנִית סוּרִית

Tordylium syriacum L. (1753)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


שם אנגלי
Syrian Hartwort
שם ערבי
דוריימה
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
אתר בחוף הכרמל
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
6.8
 
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (3)
נמוכה
% אתרים בשמורות
0

צמח חד-שנתי זקוף. הגבעול המרכזי מתנשא לגובה 10-30 ס"מ. העלים התחתונים שלמים, העליונים גזורים-מנוצים פעם אחת. התפרחת סוכך שטוח לבן פרחים. הפרחים זעירים, פרחי ההיקף של הסוככון שווים בגודלם או גדולים רק במעט מפרחי המרכז. למעטפית חפיות זקופות, שאורכן גדול מאורך הסוככון. הפירות החיצוניים שטוחים ומכוסים שערות שטוחות; הפירות הפנימיים דמויי אוזן או חסרים בכלל. תכונה זו של שני טיפוסי פירות על אותו צמח אם (הטרוקרפיה) נפוצה בצמחים חד-שנתיים במדבר ובאזור הים-תיכוני. זוהי התאמה לסביבה אקלימית אי-ודאית ולתנאים של הפרעה טבעית בחורש ובבתה. המין השני והנפוץ יותר בסוג הוא דרכמונית מצרית, הנבדלת מדרכמונית סורית בפרחי ההיקף של הסוכך, הגדולים בהרבה מפרחי המרכז. כמו כן יש לדרכמונית מצרית תמיד שני סוגי פירות שהחיצוניים בהם קרחים, והחפיות המלוות את הסוככונים קצרות מהסוככון ומופשלות לאחור.

דרכמונית סורית היא מין נדיר ביותר בארץ, שנמצא עד כה במספר אתרים קטן ביותר, בארבע גלילות בלבד-– חרמון (בעין-קיניה, אפריל 1971), גליל עליון (הר כנען, 1956), עמק עכו וחוף-הכרמל. (הנתון בפלורה פלשתינה מהכרמל מוטעה שכן הצמח נאסף בחוף הכרמל ליד טירה, 1926). ב-50 השנים האחרונות לא נצפה עוד בגליל, בחוף הכרמל ובעמק עכו, וייתכן שנכחד מגלילות אלה. האתרים נסקרו בקפידה והמין לא אותר בהם. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

גדל כנראה בעיקר בכתמי טרה-רוסה שטופים בהרים ברוכי גשם, אך נאסף גם משולי שדות ובאדמות כבדות.

תחום התפוצה העולמי מצומצם לדרום טורקיה, קפריסין, האזור הים-תיכוני בסוריה ובלבנון וצפון ישראל. מכאן שהמין אנדמי למזרח התיכון.

זהו סוג בגודל בינוני הכולל 18 מינים, כולם חד-שנתיים, שתפוצתם משתרעת באגן-הים התיכון ובמזרח התיכון. מרכז התפוצה הוא בטורקיה, שגדלים בה 15 מינים. בישראל יש שני מינים, האחד הוא דרכמונית מצרית, שהוא צמח שדות שכיח למדי היוצר כתמי שלטון בקרקעות סחף בחגורת הסְפָר ובעמקים חמים בחבל הים-תיכוני. המין השני הוא דרכמונית סורית – המין הנדון כאן. הסוג שייך לשבט גדול במשפחת הסוככיים, שאופייניים לו פירות רקועים דמויי מטבעות. הסוגים הקרובים לדרכמונית בארץ הם אחישבת, אגורה ודל-קרניים.

  • המין לא נמצא עשרות שנים בארץ-ישראל המערבית, והוא חשוד כנכחד. האוכלוסיות נעלמו מהאתרים, כנראה בגלל המודרניזציה של שיטות עיבוד האדמה בשדות של אדמות כבדות.

מומלץ לערוך סקר צמחים נדירים מיוחד בניסיון לאתר את הצמח מחדש. הסקר יתרכז באדמות כבדות בעיבוד מסורתי בצפון הארץ. אם לא יימצא, תישקל השבתו לבית-גידול של שולי שדות מעובדים על אדמות כבדות בחוף הכרמל או בחוף הגליל המערבי, ממקור זרעים בסוריה או דרום טורקיה.

דרכמונית סורית היא מין חד-שנתי נדיר ביותר, שנמצא עד כה במספר אתרים מועט ביותר בצפון הארץ באדמות עמוקות בעמקים, בית-גידול הניצב בסכנת הכחדה בעקבות הפיתוח והפיכתו לחקלאות אינטנסיבית רוויית כימיקלים. ייתכן שנכחד מארץ-ישראל המערבית. מומלץ להשקיע מאמצים למצאו בבית-גידולו ולתת לו חשיבות שמירה גבוהה.