כַּדְרוּרִית הַמַּיִם

Wolffia arrhiza (L.) Wimmer (1857)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר.


משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
רב-אזורי, צפוני וטרופי
אתר מרכזי לשימור
עין-סומקה בשמורת עינות עורבים
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
3.2
 
פגיע
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (2)
בינונית
% אתרים בשמורות
0

צמחים זעירים של מים מתוקים, הצפים על פני המים או טבולים בהם. הצמחים כדוריים כמעט או דמויי-ביצה, קוטרם עד 2 מ"מ והם חסרי שורשים. זהו הקטן ביותר מכל צמחי הפרחים. הצמחים חד-ביתיים, התפרחת יוצאת מתוך שקע בצדו העליון של הנצר דמוי העלה (גוף-עלה). המתחל זעיר מאוד. התפרחת מורכבת משלושה פרחים חד-מיניים חסרי עטיף, שניים אבקניים ועלייני אחד. בפרח האבקני אבקן אחד, שהזיר שלו קצר ועבה. בפרח העלייני עלה-שחלה אחד, השחלה מכילה ביצית אחת. הפריחה נדירה. הצמחים יוצרים לרוב גושים צפופים שגודלם תלוי בגודל בית-הגידול. בגולן לא נמצאו פרחים (היימן 1981), ורביית הצמחים היא בעיקר וגטטיבית. הצמחים גדלים לרוב כבודדים או לעתים בזוגות של גופי-עלה צמודים. הפרטים מנצים מתוכם גופי עלים חדשים המאפשרים ריבוי וגטטיבי לאחר ניתוקם.

כדרורית המים מצויה כיום אך ורק בגולן, אך נאספה בעבר גם בשרון, בבריכת בטיח ליד חדרה, משם נכחדה. בגולן נצפתה במהלך 25 השנים האחרונות ב-16 אתרים במעיינות ובריכות, בעיקר במרכז הגולן. היימן (1981 ובע"פ), מדווחת על אתרים אחדים של כדרורית המים באגן נחל זוויתן ברום 350-900 מטר. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

פני השטח של המים בבריכות, שלוליות ותעלות של מים מתוקים. גדל לעתים יחד עם מינים של עדשת-המים. לפי היימן (1981) כדרורית המים היא מרכיב ראשי בחברת הצומח של "עדשת-מים גיבנת–כדרורית המים", האופיינית לגולן בערוצי מים זורמים באיטיות. בחברה זו שולטת בדרך כלל עדשת-המים באביב, ועם עליית טמפרטורת המים, ואולי כתוצאה מהקטנת הזרימה, מתפתחת הכדרורית ומשתלטת על פני המים. הופעת הכדרורית קשורה כנראה למקווי-מים מוארים ופתוחים, ולפי היימן (1981) – רק במקומות של מים זורמים. אולם היא נמצאה גם במים עומדים, כמו למשל בבריכת סומקה בצפון הגולן. לרוב צפים צמחוני הכדרורית במים פתוחים שאין בהם צמחי מים אחרים המושרשים בקרקע, אך לעתים היא מופיעה במסילים שזרימתם איטית, ששולטים בהם גרגיר הנחלים וכרפס הביצות, והכדרורית מפוזרת בתנאי חצי צל ביניהם.

הצמח נפוץ על פני אזורים נרחבים בעולם הישן: בכל אירופה, מערב הים התיכון, ארצות המגרב, ארצות הים השחור, אפריקה המשוונית, הודו, מלזיה, הפליפינים ואוסטרליה. במזרח התיכון הוא גדל רק בישראל ובצפון אירן.

בסוג כדרורית 7 מינים הנפוצים בכל העולם. בדומה ליתר הסוגים במשפחת עדשת-המים, גם לכדרורית נצר בצורת "גוף-עלה", המהווה מבנה משולב של גבעול ועלה, וצורתו כעלה קטן הצף על פני המים. בניגוד לסוגים אחרים במשפחה, כמו עדשת-המים ואגמית, מיני הכדרורית חסרי שרשים. כדרורית המים היא צמח הפרחים הקטן ביותר הידוע בטבע. במזרח התיכון יש שני מיני כדרורית, המין השני סודני-טרופי, גדל רק במצריים במערכת הנילוס.

  • התייבשות של בריכות ומעיינות בגולן עקב לכידת המים במאגרים וירידת מפלסים מהווה סכנה עיקרית להמשך קיום האוכלוסיות. רמיסת הקרקע בשלוליות ובבריכות על-ידי בקר פוגעת בצמחים.
  • האוכלוסיות מקוטעות ביניהן במרחק קילומטרים אחדים, על פי המיקום של הנביעות. בצפיפות הפרטים בכל אוכלוסיה חלות תנודות עונתיות ושנתיות: לעתים מוצאים כיסוי כמעט רצוף של שטח פני המים (יחד עם עדשת המים) ולעתים מוצאים רק פרטים בודדים.
  • המין נפוץ מאוד בעולם, ואין נשקפת לו סכנת הכחדה עולמית.

הצמח טוב למאכל לאחר בישול, עשיר מאוד בחלבונים, פחמימות, שומנים וויטמינים. משמש גם כמזון לדגים. הצמח, בדומה למינים נוספים במשפחת עדשת המים, טוב גם כצמח מספוא, במיוחד בזכות תכולת החלבון הגבוהה. הוא יעיל גם בטיהור שפכים.

שמירה על בריכות ומעיינות בגולן ומניעת רמיסה על-ידי בקר. השבה ואזרוח במקווי מים בשרון, למשל בבריכת יער או בשלולית דורה.

כדרורית המים היא צמח מים צף, הזעיר ביותר מבין צמחי הפרחים. תפוצתה מוגבלת כיום רק לגולן, והיא שרויה שם בסיכון עקב ירידת השפיעה במעיינות בגלל תפיסת המים במאגרים ובגלל רמיסת בקר. יש לשקול השבה ואזרוח בשרון.

היימן, ר.1981. הצומח של מקווי המים בגולן. עבודת גמר,המחלקה לבוטניקה, האוניברסיטה העברית, ירושלים. ויזל, י. וליפשיץ, נ. (1971). צמחי מים בישראל. הוצאת רשות שמורות הטבע.