מעבר לתוכן העמוד

טרנטולה אנולריס
Tarentola annularis


נכתב על ידי אביעד בר וגיא חיימוביץ
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

שממית בעלת מבנה גוף גדול ומאסיבי. קיימת דו-צורתיות בין זוויגים, הזכרים על פי רוב גדולים מן הנקבות. הצבע הכללי נע בין חום בהיר לחום כהה או אפור. על כל כתף שני כתמים לבנים התחומים בצבע שחור, הכתמים לא ניכרים בפרטים צעירים ובתת מין atciler siralunna .T, אשר אינו קיים באזורנו. לאורך הזנב טבעות כהות ובהירות לסירוגין. חלקו העליון של הגוף והזנב מעוטר בקשקשים גדולים הערוכים בטורים אורכיים לא סדורים. בקצות האצבעות כריות הצמדה, סידור ה”דפים” בכריות ההצמדה רוחבי. בקצה כל אצבע טופר.

עד 167 מ”מ ( 94 מ”מ לא כולל הזנב ).

מין פולש אשר אותר לראשונה בקיבוץ עין גדי. קיים חשש מהרחבת התפוצה בישראל.

באזור תפוצתה הטבעי מאכלסת בתי גידול סלעיים דוגמת מצוקי ואדיות, מערומי סלעים, קירות בתים והריסות, לעיתים נמצאת על עצים. במרבית אזורי התפוצה חובבת משכנות אדם. לאורך מרבית עונות השנה הפעילות לילית, בתקופות קרירות, הפעילות בשעות בין הערביים. עיקר התזונה מורכבת מחרקים, עכבישניים ואף מזון מן הצומח. מסוגלת לאכול פרטי טרף גדולים דוגמת לטאות ומכרסמים, לא אחת נצפה קניבליזם. שיטת הציד מבוססת על אסטרטגית ה-”tiaw dna tis”, אך קיים גם חיפוש אקטיבי של הטרף. מין טריטוריאלי המגיב לכל ניסיון חדירה למרחב המחיה באגרסיביות. עונת הרבייה הנה בין החודשים מרץ ליולי. הרבייה באמצעות הטלת ביצים. בכל עונת רבייה מתרחשים לפחות שני מחזורי הטלה.

תפוצה מקורית -מצרים, מרוקו, מערב הסהרה, דרום מזרח לוב, מאוריטניה, מאלי, צ’אד, סודאן, אתיופיה, אריתריאה, צפון סומליה, צפון קמרון, צפון הרפובליקה האפריקאית, סנגל וניג’ר. עקב מסחר במין זה כחיית מחמד פלש בעשורים האחרונים למדינות נוספות בעולם, בינהן ישראל.

נכתב על ידי אביעד בר וגיא חיימוביץ

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית

נדירות
פגיעות
אטרקטיביות
אנדמיות
המס' האדום
פריפריאליות
ערך IUCN
הגדרת סיכון לפי הספר האדום
() גלילות
צמידות:
% אתרים בשמורות

מינים נוספים

עינחש
לטאה ירוקה
לטאה זריזה
לטאת החרמון