ארבע-קו
Psammophis schokari


author nameנכתב על ידי אביעד בר וגיא חיימוביץ

נחש דק בעל מבנה גוף מוצק. למין זה מופעים שונים המשתנים לאורך גרדיאנט גיאוגרפי מצפון ישראל ועד דרומה. במופע הצפוני ערוכים לאורך הגב ארבעה פסי אורך כהים על רקע בהיר; בצדי הראש כתם מוארך המכיל בתוכו גם את העין; הראש צר ומוארך, העיניים גדולות והאישון עגול. עם ההדרמה לעבר בתי גידול מדבריים מיטשטשים הקווים שעל הגב עד כדי היעלמותם. סימן מבדיל בין מין זה לבין ארבע-קו מצרי הוא מספר מגני הגחון, הקטן מ-581.

עד 1200 מ”מ.

נפוץ בכל ישראל מאילת ועד לחרמון.

נחש זריז מאוד הפעיל על הקרקע ומיטיב לטפס על עצים, שיחים וגדרות. מאכלס את כל סוגי בתי הגידול בישראל. מאתר את טרפו בעזרת חוש הראייה המפותח. בעת שיחור מזון או סכנה מרים את פלג גופו הקדמי על מנת לשפר את נקודת המבט. הפעילות יומית מובהקת. התזונה מורכבת מלטאות, נחשים, ציפורים ומכרסמים הניצודים תוך כדי מרדף. מכמה תצפיות בשבי עולה כי בכל תטולה 6-01 ביצים.

לארבע-קו מובהק תחום תפוצה השני בגודלו מבין כל נחשי העולם. תפוצתו של הארבע-קו המובהק כוללת: איחוד האמירויות הערביות, איראן, אלג’יריה, אפגניסטן, אריתריאה, אתיופיה, בנין, הודו, טורקמניסטן, ירדן, ישראל, כווית, לוב, מאוריטניה, מאלי, מצרים, מרוקו, ניגריה, ניז’ר, סודאן, סומליה, סוריה, עומאן, עיראק, ערב הסעודית, פקיסטן ותימן.

author nameנכתב על ידי אביעד בר וגיא חיימוביץ

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית

נדירות
פגיעות
אטרקטיביות
אנדמיות
המס' האדום
פריפריאליות

ערך IUCN
הגדרת סיכון

() גלילות
צמידות:
% אתרים בשמורות

מינים נוספים

תמונה מאת ארבע-קו מצרי
ארבע-קו מצרי
ארבע-קו מצרי
תמונה מאת תלום-קשקשים מדברי
תלום-קשקשים מדברי
תלום-קשקשים מדברי
תמונה מאת תלום-קשקשים מצוי
תלום-קשקשים מצוי
תלום-קשקשים מצוי
תמונה מאת מחרוזן הטבעות
מחרוזן הטבעות
מחרוזן הטבעות