מעבר לתוכן העמוד

ארבע-קו
Psammophis schokari


נכתב על ידי אביעד בר וגיא חיימוביץ
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

נחש דק בעל מבנה גוף מוצק. למין זה מופעים שונים המשתנים לאורך גרדיאנט גיאוגרפי מצפון ישראל ועד דרומה. במופע הצפוני ערוכים לאורך הגב ארבעה פסי אורך כהים על רקע בהיר; בצדי הראש כתם מוארך המכיל בתוכו גם את העין; הראש צר ומוארך, העיניים גדולות והאישון עגול. עם ההדרמה לעבר בתי גידול מדבריים מיטשטשים הקווים שעל הגב עד כדי היעלמותם. סימן מבדיל בין מין זה לבין ארבע-קו מצרי הוא מספר מגני הגחון, הקטן מ-581.

עד 1200 מ”מ.

נפוץ בכל ישראל מאילת ועד לחרמון.

נחש זריז מאוד הפעיל על הקרקע ומיטיב לטפס על עצים, שיחים וגדרות. מאכלס את כל סוגי בתי הגידול בישראל. מאתר את טרפו בעזרת חוש הראייה המפותח. בעת שיחור מזון או סכנה מרים את פלג גופו הקדמי על מנת לשפר את נקודת המבט. הפעילות יומית מובהקת. התזונה מורכבת מלטאות, נחשים, ציפורים ומכרסמים הניצודים תוך כדי מרדף. מכמה תצפיות בשבי עולה כי בכל תטולה 6-01 ביצים.

לארבע-קו מובהק תחום תפוצה השני בגודלו מבין כל נחשי העולם. תפוצתו של הארבע-קו המובהק כוללת: איחוד האמירויות הערביות, איראן, אלג’יריה, אפגניסטן, אריתריאה, אתיופיה, בנין, הודו, טורקמניסטן, ירדן, ישראל, כווית, לוב, מאוריטניה, מאלי, מצרים, מרוקו, ניגריה, ניז’ר, סודאן, סומליה, סוריה, עומאן, עיראק, ערב הסעודית, פקיסטן ותימן.

נכתב על ידי אביעד בר וגיא חיימוביץ

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית

נדירות
פגיעות
אטרקטיביות
אנדמיות
המס' האדום
פריפריאליות
ערך IUCN
הגדרת סיכון לפי הספר האדום
() גלילות
צמידות:
% אתרים בשמורות

מינים נוספים

ארבע-קו מצרי
תלום-קשקשים מדברי
תלום-קשקשים מצוי
מחרוזן הטבעות