מעבר לתוכן העמוד

גלונית פלשתית
Ballota philistaea

3.7 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

עשב רב שנתי רב-גבעולים זקופים ונוטים כלפי מעלה, אורכם מגיע ל-80 ס"מ. העלים נגדיים, נישאים על פטוטרת, הטרף דמוי ביצה ושוליו משוננים. העלים והגבעולים שעירים מעט. הפרחים ערוכים בדורים רבי-פרחים, היושבים בחיקי העלים העליונים. כל פרח יושב בחיק חפיות זעירות ושעירות. גביע הפרח דמוי פעמון עם 5 שיניים. הכותרת דו-שפתנית, גודלה 10-12 מ"מ, צבעה ארגמן חיוור, והיא בולטת מהגביע. על השפה התחתונה משורטטים עורקים חיוורים. הפריחה באפריל–יוני.

גָּדֵל כיום וגָדַל גם בעבר ב-3 גלילות במישור החוף - חוף הכרמל, השרון ופלשת. בחוף הכרמל נמצא במעט אתרים באזור חוף דור–הבונים. בשרון ובפלשת הוא מצוי בעשרות אתרים. גדל גם בהרי אדום.

חולות מיוצבים וחול-חמרה, לעתים בצל עצי חרוב ושקמה, בקרבה הדוקה לשיחי אלת המסטיק, אטד החוף ורותם המדבר.

* פיתוח שטחי חול וחול-חמרה במישור החוף הוא גורם הסיכון העיקרי, העלול להביא להיעלמותו של המין מאתרים רבים.
* הצמח מפוזר בשטח לרוב בפרטים בודדים, במרחק של מטרים אחדים, עד עשרות מטרים זה מזה.
* המין תת-אנדמי, גדל רק בישראל ובאדום. הסיכון בישראל הוא הסיכון העולמי.
* מוגן בשמורת שיטה מלבינה אשדוד ובשמורת כרמיה.

בית-גידולו של הצמח בישראל מיוחד וברור - צל עצים וסבכי שיחים גבוהים במישור החוף בקרקע חולית. לכן מומלץ לדאוג לשימור של לפחות שני שטחים גדולים המכילים בית-גידול זה במישור החוף ולנטר בהם את האוכלוסיות. בצל העצים שוהה בקר, הרומס את הבלוטהוגם גורם להשתלטות סרפד. מומלץ לחקור מהו שיווי המשקל הרצוי של מידת רעייה שמאפשר את קיום אוכלוסיות הבלוטה.

אנדמי לישראל ולדרום ירדן. בירדן גדל המין בדרום בלבד, ומצומצם בתפוצתו לאבן-חול מאזור פטרה ועד שובק. שם הוא גדל בצל עצי זית בבוסתנים, וגם בחריצים עמוקים ולרוב מוצלים בין מצוקי אבן-חול.

בלוטה פלשתית היא עשב רב-שנתי, הגדל כיום במספר ניכר של אתרים במישור החוף, במיוחד בשרון ובפלשת. יחד עם זאת נמצא הצמח באיום בגלל לחץ הפיתוח המתמיד בגלילות אלה, וכתוצאה מכך הולכים השטחים הטבעיים ומצטמצמים. זהו מקרה מיוחד בו המין אינו "אדום" על פי קריטריון הנדירוּת (נמצא ביותר מ-100 אתרים בארץ), אך בכל זאת הוא הוכלל בקבוצת האדומים בעלי חשיבות שימור גבוהה בגלל היותו תת-אנדמי וכן בשל הפגיעוּת הרבה של אוכלוסיותיו לפעולות פיתוח.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגלי
שם ערבי
משפחהשפתניים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהמישור החוף
כורוטיפמזרח-ים-תיכוני (אנדמי)
אתר מרכזי לשימורחולות קיסריה, שמורת כרמיה

נדירות
1
1
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
3
4
המס' האדום
1
3.7
10
פריפריאליות 0
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
3 (3) גלילות
צמידות: בינוני
13.2% אתרים בשמורות

מינים נוספים

אבובית עדינה
אזוביון דגול
אזובית רמון
אקינוס ריחני