מעבר לתוכן העמוד

כריך נמוך
Carex hallerana

4.2 סכנת הכחדה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

עשב רב-שנתי קטן הנושא עלים חוטיים רבים היוצאים מבסיס הצמח. גודלו 10-20 ס"מ. נראה כדגן נמוך עם עלים צפופים, דקיקים ואשונים. רוחב העלה 1-2 מ"מ, והוא נראה כגלילי בחתך רוחב, אך למעשה אלה שולי העלה הגלולים לאחור. אורך העלה 4-20 ס"מ והוא ישר בקצהו או קשתי. העלים הישנים חומים, סיביים, מרפדים את בסיס הצמח. גבעולי-התפרחות נראים כמו העלים, לפעמים מעט גבוהים מהעלים ולפעמים נמוכים מהם. בראש גבעול-התפרחת נישאות 1-3 שיבוליות, העליונה זכרית והתחתונות נקביות. מין זה נמנה עם קבוצת המינים בסוג כריך, שהפרחים הנקביים מופיעים אצלם בשיבוליות נפרדות מהפרחים הזכריים. השיבוליות הזכריות אמיריות, צורתן מוארכת והן מכילות פרחים רבים. השיבוליות הנקביות קצרות ומכילות רק 2-5 פרחים; בבסיסן חפה מוארך דמוי עלה, הגבוה לרוב מהתפרחת. שיבוליות נקביות נוספות גדלות על גבעולים קצרים בבסיס הצמח, ולהן עוקצי-שיבולת ארוכים. הפרחים קטנים (2-3 מ"מ), צבעם חום או ירקרק והם מואבקי רוח. הפרי אגוזית עם שלושה מקצועות.
פורח במרס–אפריל.

הצמח גדל רק בגלילת הרי יהודה באזור מבשרת ירושלים ובהר הטייסים. נאסף לראשונה בשנת 1939 במוצא עילית, ומאז לא נמצא שנית עד 1986 (ראה בפלורה פלשתינה, כרך 4). בשנות התשעים של המאה הקודמת נמצא בעין טייסים ובשנת 2002-2003, בעקבות סקר הצמחים הנדירים באזור ירושלים, נאסף גם בגן לאומי הקסטל, בשמורת הר הטייסים, במבשרת ציון ובנחל מעוז ציון היורד לעין נקובא, מצפון לקיבוץ צובא. כל האתרים הללו נמצאים במקטע אחד ששטחו 10 קמ"ר, והמרחק בין אתריו הקיצוניים 5.5 ק"מ בלבד.

בתות סירה קוצנית בטרסות עזובות על קרקע רנדזינה אפורה ותשתית מעורבת של גיר קשה וגיר רך. גדל גם בחברת קורנית מקורקפת על חוואר כמו לדוגמא בהר הטייסים. גם בקפריסין ובטורקיה גדל המין בבתות ובחורש פתוח. בקפריסין הוא עולה עד רום של 1,200 מטר.

* ידועות 7 אוכלוסיות בתחומי ארבעה אתרים (כל אתר שטחו 1 קמ"ר) הנמצאים כולם במקטע אחד, בין מבשרת-ציון להר הטייסים. רק אתר הר הטייסים נמצא בשמורת טבע, כל היתר נמצאים בשוליים המערביים של יישובים (מבשרת ומעוז ציון), המתפשטים במהירות מערבה ומסכנים את קיום הכריך הנמוך בארץ.
* האתרים שהצמח גדל בהם מטויילים מאוד, ורמיסה של מטיילים בהר טייסים ובעין טייסים מאיימת על האוכלוסיות.
* מספר הפרטים קטן ביותר. מספר הפרטים בכל האוכלוסיות יחד בהרי ירושלים מוערך ב-200 פרטים בלבד. מספר הפרטים בהר טייסים נאמד ב-75 (לפי שיר ורד).

לערוך סקר שדה מפורט במקטע מבשרת–הר הטייסים, להגדיר את התחום את כל האוכלוסיות ולקבוע את גודלן. לבחור שתי אוכלוסיות (בנחל מעוז ציון ובהר הטייסים) ושם לנטר את המין; להרחיב ולאושש את האוכלוסייה בתוך גן-לאומי הקסטל (נספרו שם 3 פרטים בלבד) ולייסד שם מערך לימודי על הכריך כמין אדום. במקומות אלה מומלץ לדאוג להשארת בתה פתוחה ולמנוע השתלטות של צמחים מתחרים.

צמח רחב-תפוצה, הגדל באגן הים התיכון, במערב אסיה ובאזור הממוזג של אירופה: מספרד וארצות המגרב במערב דרך צרפת, איטליה והבלקן, וגם בטוניס ובלוב בדרום הים התיכון. נפוץ בכל אירופה האטלנטית והמרכזית וכן בקווקז ובארצות הים השחור. במזרח התיכון גדל בצפון טורקיה, אנטוליה, דרום טורקיה והאיים האגאיים, קפריסין, צפון-מערב אירן, אפגניסטן וחוף סוריה-לבנון. חסר בירדן ובצפון עירק. מהגר בצפון אמריקה וניו-זילנד.

גומאי רב-שנתי קטן ביותר, הגדל בארץ רק בגלילה אחת – הרי יהודה. אחד הצמחים הנדירים והמאוימים ביותר בישראל. צמח פריפריאלי צפוני, אשר תוכנית ספדי לפיתוח החגורה המערבית של מבואות ירושלים תגזור עליו כלייה. הסיבה האקולוגית לכך ש-4 האתרים בישראל נמצאים רק ודווקא במקטע זה אינה מובנת. הצמידות הרבה של האתרים נלקחה בחשבון בקביעת המספר האדום.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליHaller's Sedge, Low Sedge
שם ערביסעאדא (זע'יר)
משפחהגומאיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפים-תיכוני (דרום אירו-סיבירי ומערב-אירנו-טורני)
אתר מרכזי לשימורהר טייסים

נדירות
1
4
6
פגיעות
0
2
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.2
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה
1 (1) גלילות
צמידות: גבוהה
0.25% אתרים בשמורות

מינים נוספים

כריך שעיר
כריך חד
כריך גומאי
אגמון שרוע