מעבר לתוכן העמוד

טופח חכלילי
Lathyrus setifolius

4.2 סכנת הכחדה

name of participantsהשתתפו בכתיבה: פרופ' עוזי פליטמן
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח עדין, קרח, גובהו עד חצי מטר, מטפס או משתרג. העלה מחולק ל-2 עלעלים צרים וארוכים מאוד, עד 3 מ"מ רוחבם ועד 70 מ"מ אורכם. עוקץ התפרחת קצר מן העלה שמחיקו היא יוצאת. בכל תפרחת פרח בודד. הכותרת קצרה, אורכה 10-15 מ"מ, צבעה אדום-חום או ורוד או ורוד סגלולי. הפרי צר וארוך (30-150 מ"מ אורכו ו-5-11 מ"מ רוחבו), מכיל עד 5 זרעים מגובששים וקטנים. התרמיל הצעיר שעיר.
שמו העברי שונה מטופח שרוני לטופח חכלילי, כי חשבו שנכחד מאזור השרון, ושם המין החדש בא לציין את צבע הפרח הארגמני.
פורח באפריל–מאי, ופריחה דלילה ממשיכה במעונות לחים עד סוף יולי.

הצמח נדיר מאוד, גדל רק בשתי גלילות, בשרון ובגולן. נמצא לראשונה בארץ בשנת 1926 ליד הרצליה, ומאז שנות ה-80 של המאה ה-20 לא אותר בשרון ונחשב נכחד מהארץ. התברר כי הוא גדל בבית-גידול דומה גם בגולן, ונמצא שם לפחות בשישה אתרים, כולם מקווי-מים עונתיים: מומסייה, אחו נוב, עינות פחם, רוגם הירי, קלעת אל חכים ומסיל עסניה. בעקבות סקר המינים הנדירים נמצא מחדש בשרון ביער חדרה באילנות מזרח ובאילנות מערב. הצמח נמצא לאחרונה (2005) בגלילה שלישית, ליד אכזיב בעמק עכו.

בגולן הוא גדל בשקעים בוציים בחורף, בשלוליות חורף ובגדות מסילים עונתיים שזרימתם איטית בקרקע חרסיתית כבדה. בשרון הוא מופיע בקרקע חמרה חרסיתית או נזאז. תחומי הרום – מ-40 מטר בשרון ועד 930 מטר בגולן.

* בארץ ידועים רק תשעה אתרים, המרוכזים בגולן ובשרון.
* האוכלוסיות של טופח חכלילי שוייכו לתת-מין מיוחד האנדמי לישראל ולסוריה. בשרון עומד המין בסכנת כלייה, ושלושת האתרים שהוא גדל בהם אינם בשמורת טבע. בגולן מצב האוכלוסיות טוב ורובן בשמורות טבע.

מומלץ לחקור שוב את הטקסונומיה של המין ומיני הקבוצה הקרובה. מומלץ לסקור ולמפות את אתרי המין בגולן ולחפשו בשרון. מומלץ לתחם באחו נוב ובאילנות חלקות ניטור למין ולבדוק את בנק הזרעים שלו.

צמח שתפוצתו רחבה בכל אגן הים התיכון, עם חדירה לאזור האירו-סיבירי: גדל בכל ארצות הים התיכון, מספרד במערב ועד טורקיה במזרח, כולל כל ארצות הים התיכון הדרומיות. במזרח התיכון גדל בסוריה-לבנון ובטורקיה. חודר לאזור האירו-סיבירי בארצות הקווקז והים השחור.

צמח חד-שנתי נדיר ביותר, הגדל בביצות ובמעונות לחים עונתיים בגולן ובשרון. מין פריפריאלי צפוני, אשר תואר ממנו תת-מין חדש למדע מהארץ, האנדמי לישראל ולסוריה בלבד. בשרון נמצא בסכנת כלייה מיידית.

Plitmann, U., Gabay, R. and Cohen. O. 1995. Innovations in the Vicieae (Fabaceae) from Israel. Israel J. of Plant Sciences 43:
249-258.

name of participantsהשתתפו בכתיבה: פרופ' עוזי פליטמן

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליNarrow-leaved Red Vetchling, Linear-leaved Vetchling
שם ערביג'ולבאן
משפחהקטניות
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפים-תיכוני (אירו-סיבירי)
אתר מרכזי לשימוראחו נוב, אילנות מזרח

נדירות
1
3
6
פגיעות
0
4
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.2
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה
3 (2) גלילות
צמידות: בינוני
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

טופח קסיוס
טופח דביק
טופח הגליל
טופח ספרדי