סחלב סורי
Orchis syriaca

4.2 סכנת הכחדה
EN

name of participantsהשתתפו בכתיבה: אמוץ דפני

צמח עדין וקטן בגובה 10-20 ס"מ. העלים מוארכים-אזמלניים, רובם בשושנת בבסיס הצמח, 1-3 עלים עוטפים את הגבעול בחלקו התחתון. הגבעול זקוף ירוק בחלקו התחתון, ארגמני בחלקו העליון. התפרחת קצרה, ממוקמת בקצה הגבעול, בעלת פרחים לא רבים ולא צפופים. הפרח בדרך כלל דו-גוני ורוד-לבן. עלי העטיף העליונים ורודים, מפוספסים ויוצרים קסדה מעל למרכז הפרח. השפית לבנה חלקה, דמוית ביצה מוארכת או מחולקת מעט לשלוש אונות. שתי האונות הצידיות קצרות וגדולות מהאונה המרכזית. השוליים הצידיים של השפית נוטים מטה. כל פרח נושא בחלקו האחורי דורבן גלילי, אופקי או מתעקל מעט כלפי מעלה. הפרי הוא הלקט מוארך בעל זרעים זעירים. סחלב סורי דומה במראה כללי לפרטים קטנים של סחלב פרפרני, מין נפוץ יותר המאופיין בפרחים גדולים יותר ובשפית מעורקת-מנוקדת.
הפריחה במרס ועד תחילת אפריל.

ב-1992 נמצא על ידי יאיר אור כצמח חדש לארץ בהר קטע שבחרמון הנמוך, מאז אותר בעוד אתר סמוך.

בארץ - בתות סירה קוצנית. בעולם גם בשיחיות ים-תיכוניות, בשולי חורש ויערות אורן טבעיים ונטועים. בקפריסין גדל במגוון של בתי גידול שטופי שמש עד חצי מוצלים מרום פני הים ועד ל-1,300 מ'.

צמח נדיר ביותר המוגבל בארץ רק להר קטע למרגלות החרמון ועד כה נמצאו אוכלוסיות של פרטים בודדים. בישראל הוא מוגן בתוקף היותו בן למשפחת הסחלביים, והאתר בהר קטע מצוי בתחומי שמורת הר חרמון. בתחומי תפוצתו העולמית במזרח אגן הים התיכון, ככל הנראה אינו מצוי בסיכון.

נדרשים ניטור ומעקב. כמו כן מתבקש מחקר סיסטמטי לבירור זהותה המדויקת של האוכלוסייה הגדלה במרגלות החרמון. יש להפנות את הפיתוח של הישוב נמרוד לתחומי מטעים ולא לאזורים טבעיים.

הצמח גדל רק במזרח הים התיכון: דרום טורקיה הים-תיכונית, קפריסין, מערב סוריה, לבנון וצפון ישראל. בקפריסין זהו הסחלב הנפוץ ביותר.

מין סחלב נדיר מאד הגדל במרגלות החרמון בשני אתרים צמודים המהווים קצה דרומי של התפוצה העולמית. ייתכן שהפרטים במקום זה הם בני כלאיים עם סחלב פרפרני.

Cozzolino, S., S. Aceto, P. Caputo, A. Widmer & A. Dafni. 2001. Speciation processes in Eastern Mediterranean Orchis s.l. species: Molecular evidence and the role of pollination biology. Israel Journal of Plant Sciences 49:91-103.
Pridgeon, A. M., R. M. Bateman, A. V. Cox, J. R. Hapeman, and M. W. Chase. 1997 Phylogenetics of subtribe Orchidinae (Orchidoideae, Orchidaceae) based on nuclear ITS sequences. 1. Intergeneric relationships and polyphyly of Orchis sensu lato. Lindleyana 12: 89-109.
Krestzschmar, H. Eccarius, W. & Dietrich, H. 2007. The Orchid Genera: Anacampis, Orchis, Neotinea. EchinoMedia 544 pp.

name of participantsהשתתפו בכתיבה: אמוץ דפני

מפת תפוסה נוכחית


שם אנגליSyrian Orchid
שם ערבי
משפחהסחלביים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפמזרח ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורהר קטע

נדירות
1
6
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
1
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.2
10
פריפריאליותN

ערך IUCN DD LC EW CR EX EN VU NT
הגדרת סיכוןסכנת הכחדה

1 (1) גלילות
צמידות: 1
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

תמונה מאת סחלב ריחני
סחלב ריחני
סחלב ריחני
סכנת הכחדה EN
תמונה מאת סחלב הביצות
סחלב הביצות
סחלב הביצות
סכנת הכחדה EN
תמונה מאת סחלב איטלקי
סחלב איטלקי
סחלב איטלקי
תמונה מאת סחלב נקוד
סחלב נקוד
סחלב נקוד
פגיע VU