מעבר לתוכן העמוד

שלהבית הגלגל
Phlomis herba-venti

3.2 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

עשבוני רב שנתי מרובה גבעולים שגובהו 30-60 ס"מ. הגבעולים עשבוניים, מזדקרים כלפי מעלה ומסועפים, בעלי כסות שיער כוכבי צפוף ושיער זיפני דליל. העלים נגדיים, מוארכים וצרים, שפתם משורית והם מחודדים בראשם. צבע הצד העליון של העלה ירוק כהה וצבע הצד התחתון ירוק מלבין עם עורקים בולטים. הפרחים יושבים ב-2-5 דורים בחיקי העלים, בחלק העליון של הגבעולים. החפיות המלוות את הפרחים נימיות-מרצעניות. אורך הגביע כ-10 מ"מ ושיניו המחודדות אורכן כמחצית אורך צינור הכותרת. אורך הכותרת הדו-שפתנית כ-15 מ"מ וצבעה סגול-לילך דהוי. הפירות – אגוזיות בעלות חתך רוחב משולש.
הפריחה באביב המאוחר ובתחילת הקיץ.

הצמח גדל בחמש גלילות: הגולן, הגליל התחתון, עמק יזרעאל, השומרון והרי יהודה. נמצא בוודאות ב-30 אתרים בארץ, ולפי המשוער יש כ-40 אתרים. הוא נכחד מתשעה אתרים שהיו ידועים בעבר. רוב האתרים נמצאים בגליל התחתון ובעמק יזרעאל. בגליל התחתון מופיע בבקעת טורען – צומת גולני, רמת יבנאל, רמת כוכב ורמת יששכר. בגלילה זו נכחד מאתרים בכפר תבור, אילניה, מולדת וגבעת המורה. בעמק יזרעאל נמצא באזור עפולה, תל עדשים, דברת, בלפוריה, שריד וכן בחבל תענך עד רם-און. בעמק יזרעאל נכחד מכמה אתרים, כגון נהלל ומרחביה. בגולן הדרומי נמצא באזור נוב – אפיק וגם בחמת גדר. בשומרון נמצא לראשונה ע"י עופרה פרידמן באזור קידה. האוכלוסיות הדרומיות ביותר בארץ נמצאות בדרום הרי יהודה באזור הר עמשא-תל קריות. לפי עוז גולן (מידע בעל פה) הצמח שכיח בשדות בכל מזרח הר חברון.
בירדן הוא גדל בגלילות הגלעד, עמון, מואב ואדום.

שדות של צומח עשבוני באדמות כבדות, לעתים בזלתיות וכן בשטחים מעובדים באזורי הספר. מופיע גם בשולי שדות מעובדים וחורשות איקליפטוסים. בירדן זהו צמח שולט בשטחי חקלאות מסורתית באדמות אלוביאלית חומות, בחגורת הספר של רמת כרך וטפילה במואב וצפון אדום ברום מעל 700 מטר.

* שלהבית הגלגל עדיין נמצאת במספר ניכר של אתרים, אך יש ירידה במספרם לעומת הידוע בעבר, במיוחד בגליל התחתון ובעמק יזרעאל.
* ברוב האתרים האוכלוסיות אינן גדולות ומספר הפרטים בהן נע מבודדים ועד לעשרות ומאות, אך לא מעבר לכך.
* הצמח גדל בשולי שטחי חקלאות ונטיעות. התרחבות של שטחי חקלאות באדמות כבדות ובאזורי הספר והמעבר לחקלאות אינטנסיבית מסכנים את המשך קיום האוכלוסיות. סיכון נוסף נובע מריסוסים להדברת עשבים בחורשות נטועות, ובשולי שדות ותעלות.
* רוב האתרים בישראל אינם מצויים בתחומי שמורת טבע. הצמח מוגן רק בשמורת בלפוריה.
* אין מידע על מצב הסיכון והשימור בארצות תפוצתו האחרות, אולם יש להניח שעובדת התפשטותו באגן הים התיכון מצביעה על אי היותו בסכנת הכחדה עולמית.

יש לאתר שטחים בגליל התחתון ובעמק יזרעאל בשדות בור באדמות כבדות ובשולי שדות מעובדים וחורשות נטועות ולהכריזן כאזורים מוגנים, על מנת שיתאפשר המשך קיומן של האוכלוסיות של שלהבית הגלגל כמו גם של מינים נוספים וייחודיים לבית גידול זה. במקומות המוגנים יש לנטר את האוכלוסיות.

התפוצה העיקרית של שלהבית הגלגל היא באזור האיראנו-טוראני ממרכז אסיה דרך הקווקז ועד למזרח התיכון. ידוע גם מארצות בדרום-מזרח אירופה כמו יוון, בולגריה, אלבניה, ארצות יוגוסלביה לשעבר והתפשט בשדות עד ספרד. גדל גם בארצות צפון אפריקה – מרוקו, אלג'יריה ותוניסיה. נפוץ במיוחד בטורקיה, משם מתוארים חמישה זנים שונים של מין זה.

עשב רב-שנתי של שדות בור, שולי שדות חקלאיים וחורשות, על אדמות כבדות בגליל התחתון, עמק יזרעאל, ואזורי ספר. מספר האתרים נמצא במגמת ירידה ובית הגידול רגיש מאד לפעולות פיתוח והסבה לחקלאות אינטנסיבית. אינו מוגן בישראל בשמורות טבע וככל הנראה אינו נמצא בסכנת הכחדה עולמית.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליTumbling Jerusalem Sage
שם ערבי
משפחהשפתניים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפמערב איראנו-טוראני – מזרח ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורצומת גולני – בקעת טורען, חורשת עפולה עילית, איזור קידה - אש קודש בשומרון

נדירות
1
1
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
1
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.2
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
5 (5) גלילות
צמידות: 0
3.2% אתרים בשמורות

מינים נוספים

שלהבית סורית
שלהבית צהובת-עלים
שלהבית המדבר
אבובית עדינה