מעבר לתוכן העמוד

ורד צידוני
Rosa phoenicia

4.2 סכנת הכחדה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

שיח קוצני גדול ואגרסיבי, עם ענפים מקושתים סבוכים ועלים מנוצים הנושאים שערות בלוטיות דלילות. הגבעולים מצויידים בקוצים דמויי אנקול. הפרח לבן-צחור, קוטרו 4-5 ס"מ, ובמרכזו גוש אבקנים צהוב. עמודי העלי מאוחים לעמוד אחד ארוך ובולט במרכז הפרח. הפרי אדום בהיר, קליפתו מבריקה, ציפתו מתקתקה, ובו שערות העוטפות זרעים חומים (לכן בלתי נעים למאכל). הפרי נשאר במשך תקופה ארוכה על השיח, ונאכל בחורף על ידי יונקים וציפורים. צמח אבקה אופייני – האבקנים הרבים מציעים לחרקים שפע אבקה ביום הראשון לפריחה. הפרח חסר צוף, וריחו הנעים נובע מבלוטות ריח בעלי הכותרת. הוא מואבק על ידי מגוון רחב של דבורים וזבובים.
פורח ממאי עד אוגוסט.

עלי הכותרת של ורד משמשים להכנת בושם ותה ורדים, הנחשב כמרפא דלקת גרון, עוזר לדכא שלשול כרוני, מחזק את הריאות וממריץ את פעילות הגוף.

הצמח גדל בעשר גלילות, כולן במרכז הארץ וצפונה: בשרון ובעמק החוּלה הוא שכיח בשולי נחלים ומקווי מים, ונספר שם בעשרה אתרים שונים בכל גלילה. בבריכת זייתא בשרון ידועים עשרה גושים זה ליד זה, וזהו כנראה הריכוז הגדול בארץ. גלילות בהן הוא נדיר ונספר ב-2-3 אתרים הן: עמק עכו, רמות מנשה, חוף הכרמל, והשומרון. בעמק יזרעאל נמצא רק באתר בודד בקרית-חרושת בשולי נחל הקישון. בגליל העליון גדל במקטע נחל כזיב ובמקטע התנור–כפר גלעדי. משלוש גלילות הוא נכחד: גליל תחתון (שייך-אברייק בטבעון),כרמל, ופלשת (נאסף לאחרונה ליד פלמחים, כנראה בנבי רובין ב-1977). בחרמון גדל מהבניאס דרך מעיינות עין-קיניה ונחל סער ועד מעיינות עמק יעפורי. גדל גם בגבעת עזז (תל עזזיאת) מדרום לבניאס, הנחשב על תחום הגולן.
על פי ע. סבאח גדל בשומרון באזור ואדי חרמיה–ואדי זרקא–ואדי דילב, אך יתכן שיש כאן בלבול עם ורד הכלב. נתון מהשומרון גם מהספרות, אך טרם נמצא שם לאחר שנות השישים.

גדות נחלים, מקווי-מים וביצות, במיוחד שולי מים זכים זורמים.

* על אף מספר הגלילות הרב (10) ומספר האתרים הגדול יחסית (40), שרוי המין בסכנה בעקבות פגיעה קשה בבתי-הגידול של מקווי-מים בארץ. הוא נכחד זה מכבר משתי גלילות, וצפוי להיכחד מעוד שש גלילות, שיש בהן רק 2-3 אתרים.
* דגם הגידול בארץ הוא של גושים גדולים ובודדים המכילים מספר קטן של פרטים.
* מוגן בארץ בשמורות נוחיילה, תל דן, שמורת הסחלבים בחורשת טל, החצבאני, עין אפק ואחו בנימינה. האוכלוסיות של בריכת זיתא נמצאות ברובן בתעלות מחוץ לשטח השמורה.

לבחור את התעלות בקרבת בריכת זיתא ושטחים שמאחורי חורשת טל כאתרי ניטור מרכזיים לצורך לימוד המגמות הדמוגרפיות הרב-שנתיות באוכלוסיות. יש להבטיח מים נקיים בכל האתרים שהצמח גדל בהם.

המין אנדמי למזרח התיכון, גדל ברצועת הסהר הפורה עם חריגות לטורקיה; בירדן – בגלעד; שכיח בלבנון (תואר למדע מאזור צידון), בסוריה, בגלילות רבות בטורקיה, כורדיסטן וצפון עירק.

שיח קוצני של גדות מקווי-מים, הנושא פריחה שופעת ומרשימה המקנה לו אטרקטיביות רבה. מצוי אמנם במספר ניכר יחסית של אתרים, אך אלה מתמעטים ונתונים לאיום מתמשך בגלל הפגיעה במקווי המים בארץ.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליPhoenician Rose
שם ערביוורד ג'ורי (פיניקי)
משפחהורדניים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהמקווי-מים ים-תיכוניים
כורוטיפמזרח ים-תיכוני, מערב-אירנו-טורני
אתר מרכזי לשימורבריכת זייתא וחורשת טל

נדירות
1
1
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
3
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.2
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה
10 (12) גלילות
צמידות: בינוני
40.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

חוזרר החורש
שקד רמון
שקד ערבי
אבגר צהוב