מעבר לתוכן העמוד

אשבל נמרוד
Stachys paneiana

5.3 סכנת הכחדה חמורה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

בן-שיח בגובה 20-50 ס"מ שכולו מכוסה במעטה לבד כסוף-מלבין. הענפים-גבעולים רבים, זקופים או מעוקמים כלפי מעלה. העלים נגדיים, ביצניים, לעיתים לבובים במקצת בבסיס, עם עירוק בולט בצד התחתון, חרוקים (בעלי שיניים קטנות ומעוגלות בשוליים). החפים המלווים את הפרחים דמויי עלים, קטנים יותר ופחות משוננים. הפרחים ערוכים בדורים מדומים ודלילים למדי לאורך חלקו העליון של הגבעול, בכל דור 2-4 ויותר פרחים. החפיות המלוות את הפרחים קטנות מאד או חסרות. הגביע צינורי-פעמוני, לביד, אורכו 5-6 מ"מ ויותר בשלב הפרי; אורך שיני הגביע עד כמחצית מאורך הגביע. הכותרת ורודה, דו-שפתנית, בולטת מהגביע באופן ניכר; שפת הכותרת העליונה מעוגלת ותמימה, ושעירה; השפה התחתונה מחולקת לשלוש אונות, המרכזית רחבה מהצדדיות ולעיתים קרובות בעלת דגם ורוד כהה לא ברור.
הפריחה בחודשים מאי-יולי (אוגוסט).

הצמח גדל רק בחרמון הנמוך באתר אחד בנחל גובתא. בפלורה של סוריה ולבנון מציין מוטרד שהצמח נמצא לראשונה ב-30.5.1955 בבניאס. בחיפושינו באזור הבניאס לא איתרנו אותו, אולם האתר בנחל גובתא נמצא במרחק של פחות משני קילומטרים מעל הבניאס. ייתכן כי המקום צוין על ידי מוטרד כ"בניאס", אך ישנה גם אפשרות שפרטים בודדים מהאוכלוסייה הגדולה בנחל גובתא נבטו במורד הנחל באזור הבניאס, שדווקא מהם תואר הצמח, אולם לא הצליחו לקיים אוכלוסייה בת-קיימא ונעלמו.

מצוקים ומדרונות סלעיים תלולים הסמוכים אליהם.

הצמח גדל בארץ ובעולם באתר יחיד. ככל הידוע האוכלוסייה שומרת על יציבות מאז שהתגלתה בשנות ה-50 של המאה ה-20. הנגישות אל האוכלוסייה קשה בגלל בית הגידול המצוקי, והאתר מצוי בתחומי שמורת חרמון כך שלכאורה לא נשקף איום מיידי על האוכלוסייה, אך מאחר שמדובר באתר יחיד בעולם (!) יש להקדיש לו מאמץ הגנה מקומי.

מומלץ לנטר את האוכלוסייה הידועה ולמנוע כל פגיעה מצד מטיילים. כמו כן מומלץ לאסוף זרעים וייחורי חורף על מנת לגבות את האוכלוסייה היחידה בגני מקלט.

צמח אנדמי לנחל גובתא.

בן שיח נדיר ביותר ואנדמי לאתר יחיד בנחל גובתא במורדות החרמון, שיש לו מספר אדום גבוה ועדיפות שימור עליונה.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליBanias Woundwort
שם ערבי
משפחהשפתניים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורנחל גובתא

נדירות
1
6
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
4
4
המס' האדום
1
5.3
10
פריפריאליות 0
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה חמורה
1 (1) גלילות
צמידות: 0
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

אשבל זהרי
אשבל השדה
אשבל ארך-שיבולת
אשבל הארזים