טוֹפַח אֶרֶךְ-עַמּוּד תַּת-מִין מְכֻנָּף

Lathyrus gorgonei Parl (1838)

ברשימת המינים על סף איום. נכלל בנספחי הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל. לחץ כאן למעבר לגרסת הספר. בהשתתפות פרופ' עוזי פליטמן


שם נרדף
Ssp. alatus Gabay & Plitman
שם אנגלי
Gorgon Peavine
שם ערבי
ג'ולבאן, סייסעת זרע
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים על סף איום

צמח חד-שנתי זקוף או גדל באלכסון, גובהו 20-40 ס"מ, קרח אבל עם ריסים על פטוטרות העלים, עלי הלוואי, עוקצי התפרחת והחפים. יש שהוא משתרג על צמחים שכנים בעזרת קנוקנות. לעלה זוג עלעלים מוארכים ופטוטרת מכונפת. הפרחים בודדים בחיקי העלים. גודל הפרח עד 2 ס"מ והוא נישא על עוקץ שאורכו 4-10 מ"מ. המפרש רחב וגדול, וצבעו קוניאק-בז'. צבע זה מיוחד כמעט רק למיני הסוג טופח במשפחת הפרפרניים (קיים גם באפון מצוי). מפרש הכותרת גדול במיוחד ומצוייר בעורקים חומים בגבו. עמוד העלי ארוך במיוחד, אורכו 8-10 מ"מ והוא בולט מאוד בפרי כמקור מוארך. התרמיל מוארך, גלילי או פחוס במקצת, אורכו 30-43 מ"מ ורוחבו 7-10 מ"מ, ריסני בצלעותיו. צלעו העליונה של הפרי מתמשכת לכנף צרה. מואבק על ידי דבורים בודדות, בעיקר מהסוגים בנאית ומחושית, הנוחתות על הסירה של הפרח ואוספות גם צוף וגם אבקה. פורח באפריל.

גדל בשתי גלילות, בגליל העליון המזרחי ובגולן: בגליל נמצא רק באתר אחד, בהר יוחנן ברום 800 מטר על אדמת בזלת בשולי כרם גפנים. בגולן גדל בעשרות אתרים בין קוניטרה (צורימן) בצפון לאבני איתן בדרום. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

קרקע בזלתית, שדות עשבוניים (גם בתוך כרמים), ברום 500-930 מטר בכמות משקעים 550-800 מ"מ.

התת-מין המכונף אנדמי לישראל בגליל ובגולן. תפוצת המין כולו מזרח-ים-תיכונית ומערב-אירנו-טורנית: טורקיה, צפון עירק, צפון אירן ומערבה, צפון סיני, סוריה–לבנון, קפריסין וירדן.

על הסוג – ראה טופח עדין. המין טופח ארך-עמוד שייך לסקציה הראשית בסוג טופח באזורנו (Sec. cicercula), שנמנים עמה רבים ממיני הטופח בישראל. למין הנפוץ בקבוצה זו בישראל, טופח ריסני, יש בפרי שתי כנפים בולטות, מעוטרות בשערות לבנות ריסניות. לטופח אדום (=ט.מעורק) ולטופח חד-עורקי יש עורק בולט מאוד בגב הפרי. טופח ארך-העמוד מיוחד בעמוד-עלי ארוך מאוד, הניכר גם בפרי. התת-מין המכונף של טופח ארך-העמוד נבדל מהתת-מין הטיפוסי בריסניות, בצבע הכותרת ובכנף הצרה של התרמיל. לתת-מין המכונף בית-גידול מיוחד – אדמות בזלת חרסיתיות – והוא מאפיין צמחייה עשבונית חד-שנתית הגדלה בעיקר בגולן ובחורן בתנאים ים-תיכוניים יבשתיים על מצע בזלתי. כתם גיאוגרפי מבודד של סובב מיוחד זה נמצא במזרח הגליל העליון ברמת דלתון. מספר רב יחסית של צמחים מקבוצה "גולנית-חורנית" זו נמצאים בסכנת הכחדה בישראל והוכללו בספר האדום (טופח עדשתי, בקית הבזלת, חרחבינה טובענית, סתוונית קצרת-עלים ועוד).

  •   ידוע מהגליל רק מאתר בודד ברמת דלתון, אתר זה נמצא בתוך כרם ענבים ושרוי בסכנת כליה.
  • התת-מין האנדמי תואר רק בשנת 1995, ולפיכך לא נכלל בסקר המינים הנדירים ואין ידע על גודל האוכלוסיות.
  • שלושה אתרים נמצאים בשמורות טבע – בשמורת אחילוף החורן, באחו נוב ובמסיל עסניה.

מומלץ לערוך סקר שדה בגולן וברמת דלתון ולאתר את כל אוכלוסיות המין ולספור את גודלן. יש לתחם ולנטר שתי אוכלוסיות, אחת בגולן ואחת ברמת דלתון.

תת-מין אנדמי לגולן ולרמת דלתון בגליל העליון. צמח חד-שנתי ממשפחת הפרפרניים המאפיין מאוד את הצמחייה של הסובב הים-תיכוני היבשתי של החורן והגולן. באזור זה יש עושר יוצא דופן של מיני קטניות חד-שנתיים, שחלק מהם עברו התמיינות והפכו לטקסונים אנדמיים. יתכן שטופח ארך-עמוד תת-מין מכונף יימצא בעתיד גם בג'בל דרוז בחורן אשר בדרום סוריה. בשל תיעוד של כמה עשרות אתרים בגולן, הוחלט ב-2020 לשנות את מעמדו לעל סף איום.

Plitmann, U., Gabay R. and Cohen O.1995, Innovations in the Vicieae( Fabaceae) from Israel. Israel J. of Plant Sciences 43: 249-258.