מעבר לתוכן העמוד

אסתר הביצות
Aster tripolium

4.7 סכנת הכחדה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

עשב רב-שנתי קצר-חיים, שפריחתו מרשימה. הצמח זקוף, גובהו 40-100 ס"מ. העלים שלמים או כמעט שלמים, בשרניים במקצת, יושבים, צורתם אליפטית-מוארכת. התפרחות מורכבות מפרחים צינוריים צהובים במרכז ומסביבם פרחים לשוניים כחלחלים, הערוכים בדוּר אחד עד שניים. קוטר התפרחת כ-20 מ"מ ואורכה 13 מ"מ. צמח מליחה (הלופיט) עמיד למליחוּת ומותאם לקיום בריכוזי מליחוּת גבוהים בקרקע.

באירופה מנסים לגדלו בתרבות כירק.

גדל כיום רק בעמק עכו ונמצא בעבר בחוף הכרמל פעם בודדת על ידי חוה להב בביצות נחל דיפלה ב-1980. בעמק עכו הוא גדל ב-2 אתרים בלבד במליחת הנעמן. בעבר נמצא גם בעין המפרץ אך לא אותר מחדש.

מְלֵחוֹת חוף לחות ומלוחות.

* פגיעה מתמשכת בשטחי מְלֵחוֹת עכו (הנעמן) עשויה להכחיד את האוכלוסיות שנותרו.
* גדל בשני אתרים סמוכים במליחת הנעמן.
* גדל בצורת פרטים בודדים בכתמים של כ-10 מ"ר. אין מידע מוסמך על מגמות דמוגרפיות.
* נפוץ באירופה, אינו בסכנת הכחדה בעולם.
* אינו מוגן בשמורה מוכרזת (שמורת שפך הנעמן היא שמורה מוצעת).

שימור ושיקום מלֵחת עכו, תוך ניטור של אוכלוסיות האסתר הגדלות בו. יש להדגיש כי החלק הגדול של מלֵחת עכו אינו בתחומי שמורה מוכרזת והוא נהרס בימים אלה בצורה חריפה. המלֵחה מאכלסת מינים מיוחדים ונדירים ביותר של ביצות מלוחות (דוגמת– שרשר רב-שנתי, פרקן עשבוני) והיא למעשה בית-הגידול היחיד ששרד בישראל של ביצות מלוחות בחוף הים התיכון (פרט לנחל תנינים שאין בו צמחים רבים של מְלֵחוֹת). יש לפעול להפיכתה של שמורת שפך הנעמן לשמורה מוכרזת. כמו כן כדאי לאזרח מחדש במְלֵחוֹת חוף אחרות (נחל תנינים, עתלית) ולתגבר בזריעה את האוכלוסיות של מלֵחת הנעמן.

נפוץ באירופה במְלֵחוֹת חוף ובביצות מלוחות ושל מים מליחים בשפכי נהרות. תפוצתו העולמית עצומה, כוללת את צפון אמריקה, יפן, סין, ואזורים צפוניים ברוסיה וצפון אירופה.

צמח של מקווי מים, המהווה דוגמא מצוינת לבעייתיות בהכרזת צמח כמין אדום. מצד אחד יש לו כל המאפיינים של מין אדום: הוא אחד הנדירים בצמחי ישראל, בית-גידולו נהרס והושחת ביותר בעשרות השנים האחרונות, הוא מין פריפריאלי צפוני, שייתכן שאוכלוסיותיו המקומיות מותאמות יותר לתנאי עקת יובש. על יסוד כל אלה הוא מקבל מספר אדום גבוה ועדיפות גבוהה לשימור, אפילו יותר מזו של צמח אנדמי כמו תורמוס ארצישראלי. מצד שני, זהו צמח מים קוסמופוליטי עם יכולת הפצה מצויינת, שאינו שרוי בסכנה ברוב אזורי העולם שהוא גדל בהם.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליSea Starwort, Sea Aster
שם ערביזהרת א-נג'מה
משפחהמורכבים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית לחה
כורוטיפאירו-סיבירי, ים-תיכוני ואיראנו-טורני
אתר מרכזי לשימורמליחת עכו (שמורת שפך הנעמן)

נדירות
1
4
6
פגיעות
0
4
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.7
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה
1 (2) גלילות
צמידות: נמוכה
33.3% אתרים בשמורות

מינים נוספים

אמברוסיה ימית
ארנין ההרים
פלומית בובה
דוגון ירושלמי