מעבר לתוכן העמוד

צלף רמון
Capparis ramonensis

3.7 פגיע

נכתב על ידי אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח עשבוני רב-שנתי זוחל. הענפים הצעירים לבידים, מלבינים; הענפים הבוגרים ירוקים בהירים, אורכם 2-1 מ', הם מתעצים, אך מתים בחורף. גובה הצמח 40-10 ס"מ. בחודשים נובמבר עד פברואר מצויים רק ענפים יבשים מעל פני הקרקע. בכל שנה מלבלבים ענפים חדשים שרועים והענפים שהיוו את נוף הצמח בשנים שעברו מאפירים ומתים. כמו במיני צלף אחרים, בבסיס העלים יש עלי לוואי שהפכו לקוצים מאונקלים צהובים (6-4 מ"מ) הנותרים גם בחורף לאחר שהעלים נשרו. העלים ביצניים-אזמלניים, אורכם 3.5-1 ס"מ, רוחבם 3-1.5 ס"מ. העלה מסתיים בחוד קטן שאורכו 1.5-1 מ"מ. העלה נישא על פטוטרת באורך 7-6 מ"מ והוא ניצב לקרקע, פונה צפון ודרום בדומה לכיוון העלים של חסת המצפן. נצינים הפרחים מחודדים. עוקצי הפרחים באורך 2.5-1.5 ס"מ. הפרחים בעל סימטריה דו-צדדית ולהם ארבעה עלי כותרת לבנים ו-60-40 אבקנים, המאבקים ורודים במקצת, אורכם 2.5-2 מ"מ. האבקה לבנה. הפרי ביצני בעל ציפה אדומה, הוא נפתח וחושף זרעים חומים כהים.
הפריחה דלילה במאי עד יולי.

הצמח גדל בכ-18 קמ"ר במכתש רמון בנגב הדרומי : במישורי גבס מתחת לשן רמון ומעט מזרחית לו, ובשדה גבס בדרך לחניון בארות. 

מישורים צחיחים ושולי ערוצונים בקרקע גבס במדבר קיצוני.

אוכלוסיית צלף רמון כולה נמצאת בתחום שמורת הרמון, היא אינה נמצאת בסכנה כלשהי מעבר לעובדה שכל האתרים נמצאים בשני מקבצים קרובים אחד לשני ולכן יכולים להיפגע יחדיו.

יש לגדל צמחי צלף רמון בגני מקלט מתאימים וכך לגבות את האוכלוסיה היחידה של הצמח בעולם. מומלץ להתחיל בחי רמון במצפה רמון ובגן הבוטני בקיבוץ עין גדי. יש לבדוק את תנאי ההנבטה של הזרעים ולנסות לייחר ענפים צעירים. מעבר לסקרים שבוצעו בשטח האוכלוסיה המוכרת, מומלץ לנסות ולמצוא עוד אתרים של הצמח בתחומי מכתש רמון ואולי דרומה ממנו. כמו כן יש לאמוד את כמות הפרחים, הפירות והזרעים המיוצרים באוכלוסיה לאורך כמה שנים. בשנים האחרונות נערך ניטור של האוכלוסיה על ידי רשות הטבע והגנים.

אנדמי למכתש רמון בישראל.

 

צמח עשבוני רב-שנתי המוכר מאוכלוסיה אחת לא גדולה על פני כמה קילומטרים במדבר הקיצוני. אוכלוסיה זו נתונה לתנודות עקב התנודתיות הגדולה בכמות המשקעים בחבל ארץ זה. יש חשיבות גדולה במחקר נוסף של הצמח וסקר להבין את כל תפוצתו וקירבתו עם מינים דומים.


Werner Greuter & Thomas Raus (ed). Danin, A. 2011. Med-Checklist Notulae, 30. Willdenowia 41(2): 312-314.
 


נכתב על ידי אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגלי
שם ערבי
משפחהצלפיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהמדברית
כורוטיפסהרו-ערבי
אתר מרכזי לשימורמישורי גבס למרגלות שן רמון במכתש רמון

נדירות
1
2
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
1
4
אנדמיות
0
4
4
המס' האדום
1
3.7
10
פריפריאליות 0
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
1 (None) גלילות
צמידות: 1
100.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

צלף רותמי
זליה מחומשת
אהל הגבישים
כף-צפרדע לחכית