מעבר לתוכן העמוד

קוצן גיירדו
Cirsium gaillardotii

3.2 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח קוצני עשבוני רב-שנתי קצר-חיים שגובהו 175-330 ס"מ. בחורף מתפתחת שושנת רחבה של עלים שסועים, זיפיים וקוצניים. הצמח מונוקרפי (פורח רק פעם אחת במהלך חייו). בשנת הפריחה לא מתפתחת שושנת עלים ובאביב של אותה שנה גדל עמוד תפרחת זקוף בעל תפרחות אמיריות בקבוצות של 1-4 פרחים. לאורך גבעול התפרחת ישנם עלים קוצניים סורחים אשר בסיסיהם ממשיכים לכנפיים המלווים את החלק העליון של הגבעול. הקרקפות קטנות, צורתן חרוטית או דמוית כד, אורכן 13-16 מ"מ ורוחבן 7-8 מ"מ. חפי המעטפת מרובים, קטנים וקוצניים, הפנימיים סגולים בקציהם. הפרחים צינוריים, צבעם ארגמן-סגול ואורכם 15-18 מ"מ. הזרעונים חלקים, צבעם חום בהיר, אורכם 3 מ"מ והם נושאים ציצית מנוצה שאורכה 10-13 מ"מ.
הפריחה בסוף הקיץ ובחודשי הסתיו, מיולי ועד אוקטובר.

הצמח גדל בבקעת-החולה ולמרגלות החרמון בעשרה אתרים מתועדים בארץ ומוערך כי יש כתריסר אתרים. בבקעת החולה גדל בסביבות נוחיילה ובנחלים דן, שניר וחרמון. ישנה תצפית גם מעין נוטרה (עין טינה). במרגלות החרמון נמצא ליד עין-קיניה (ערוץ נ. סער), הר-קטע וברמת הבניאס. בבקעת כנרות נכחד מגשר, שם נאסף ע"י נפתולסקי ב-1926.

אחו לח שטוף שמש בשולי מעיינות וביצות, באדמה לחה בין פלגים זורמים, גדות נחלים ותעלות.

* מספר האתרים המדווחים מאז שנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20 גדול לעומת האתרים שבהם הצמח דווח בשנים שלפני קום המדינה או בשנות המדינה הראשונות, אך כנראה שהדבר מעיד בעיקר על רישום יותר אינטנסיבי בצפון עמק החולה בשנים המאוחרות. אין די עדכונים ל-15 השנים האחרונות. מגלילה אחת – בקעת כנרות – נכחד.
* כצמח של בתי גידול לחים הוא מושפע לרעה מהתייבשות מקווי מים. צמצום שטחי אחו שטופי שמש עלול לחסל את בית הגידול המתאים לו.
* הצמח מוגן בשמורות הטבע של נחלי עמק דן.
* אינו מופיע ברשימות של צמחים אדומים בארצות אחרות.

יש לערוך סקרי שדה בכדי לבדוק את מצב האוכלוסיות בצפון עמק החולה ואת גודלן. מומלץ לפתוח סבכים בתל דן ובין דן לדפנה על מנת להבטיח בית גידול פתוח לשמש או מוצל למחצה המתאים לצמח. כמו כן יש לנטר את האוכלוסיות הידועות.

נחשב בעבר כאנדמי לצפון ישראל ולבנון אך מתברר שהוא גדל גם בדרום מזרח טורקיה באזור מפרץ איסקנדרון והרי האטאי שמצפון מזרח למפרץ. בלבנון גדל גם ממערב לרכס הלבנון וגם בבקעת זבדני המבורכת במים בדרום רכסי מול הלבנון.

עשב רב-שנתי גבוה של אחו לח וגדות נחלים בצפון עמק החולה. אנדמי ללבנט ממפרץ איסקנדרון בדרום טורקיה ועד צפון ישראל. אוכלוסיות החולה הן אתר קיצון דרומי של המין.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליGaillardo Thistle
שם ערבי
משפחהמורכבים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפמזרח ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורתל דן

נדירות
1
2
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.2
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
2 (3) גלילות
צמידות: 0
40.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

קוצן מכונף
אמברוסיה ימית
ארנין ההרים
פלומית בובה