מעבר לתוכן העמוד

כשות בבלי
Cuscuta babylonica

3.2 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

טפיל חד-שנתי עשבוני החסר לחלוטין עלים ירוקים. גבעוליו דקיקים, והם נכרכים סביב הפונדקאי. מראהו הכללי מוזר למדי: חוטים בצבע הקש המסתלסלים מסביב לצמחייה עשבונית או מטפסים מסביב לשיחים, ללא עלים ירוקים; על כן נדמה לנו במבט מרחוק כי אלה חוטי פלסטיק. אך אם נסתכל מקרוב ניווכח, כי הגבעולים נושאים פרחים לבנים זעירים, ערוכים בתפרחות דמויות-סוכך. הפרחים נישאים על עוקצים ארוכים, בכל תפרחת פרחים מעטים בהשוואה לתפרחות שאר מיני הכשות שבישראל. הגביע קטוע, אונותיו בלתי ברורות. הפרח מחומש אברים, הכותרת דמויית-ספל, מאוחת-עלים, עם חמש שיניים. המין מיוחד בכרומוזומי ענק בתאיו.

המין גדל בשתי גלילות שכנות: ים המלח והבקעה. באזור ים המלח גדל המין רק בצפונו – הוא נאסף לראשונה בקלייה ובקומראן בשנת 1937, ומאז חזר ונאסף בצומת קלייה (1991). בדרום הבקעה נאסף המין בנחל ייטב (ואדי עוג'ה), ליד הישוב נעמה (=נעמי) מצפון ליריחו, בשמורת ואדי מלחה ובגשר אלנבי על נהר הירדן. כל האיסופים הם מן השנים 1982-1987.

נטפל אל שיחים ובני שיח גדולים, בעיקר לינבוט השדה, רותם המדבר ומלוח קפח, הגדלים בקרקעות סחף חרסיתיות של חוואר הלשון וגם בקרקעות חומות של סְפָר המדבר. גדל באזורים שכמות משקעיהם 100-170 מ"מ, ובתחום רום ממינוס 390 ועד פלוס 250 מטר. בטורקיה הוא גדל על עשבים רב-שנתיים ושיחים לאורך גדות נחלים וגינות בערבות או בעמקים לחים ברום 1,200-850 מטר.

* הצמח גדל בארץ בארבעה אתרים בלבד, כולם באותו אזור גיאוגרפי (בקעת יריחו). בעבר היו ידועים עוד אתרים באותו אזור, שנכחדו כנראה.
* רק אחד האתרים נמצא בתחום שמורת טבע ואדי מלחה. שאר האתרים מאוימים ביותר ומתנהלות בקרבתם עבודות עפר, אם לצרכי בטחון, אם לצרכי פיתוח תיירות ואם לפיתוח חקלאות, תחבורה ותעשייה (מפעלי ים המלח).

מכיוון שלא נעשה סקר מינים נדירים בבבקעה ובים המלח, וכל הנתונים המובאים כאן הם סיכום גיליונות עשביה, ידע אישי ונתוני מרכז רותם, מומלץ לערוך מיפוי שדה מפורט של המין בגלילות אלה. מומלץ לתחם שני אתרים, אחד באזור צומת קליה ואחד ליד מעברות הירדן ב"אתר הטבילה", ולנטר בהם את המין וללמוד את הטקסונומיה והאקולוגיה שלו.

לצמח תפוצה אירנו-טורנית אופיינית: גדל באזורנו בטורקיה, במדבר הסורי, עירק ואירן (חסר בלבנון ובמצריים), ממשיך בתפוצתו מזרחה לאפגניסטן, טרנס-קווקז ואסיה המרכזית. מירדן יש איסוף בודד של טוביה קושניר מקלירוהי לחוף ים המלח. הצמח תואר למדע מבבל (עירק), ומכאן שם המין בלטינית ובעברית.

טפיל חד-שנתי חסר עלים עם תפוצה אירנו-טורנית, אך גדל בכל הלבנט רק באזור מצומצם אחד בבקעת יריחו. זהו אזור בעל אופי סודני, אשר בתי-הגידול הטבעיים בו נהרסים בשל פיתוח מואץ ועבודות ביטחון. כיום שרדו רק 4 אוכלוסיות מתוך 7 שהיו ידועות בעבר.
עומדת השאלה האם יש להגן על צמח טפיל, כאשר יש פוטנציאל להטפלת צמחי חקלאות ולגרימת נזקים כתוצאה מכך הכשות הבבלי תוקף רק צמחי בר, בעוד מינים אחרים של כשות אחרים אכן מהווים מזיקים קשים בגידולי חקלאות.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליBabylon Dodder
שם ערביחאמול באבלי
משפחהחבלבליים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהמדבר
כורוטיפמערב-אירנו-טורני
אתר מרכזי לשימורמלֵחת קלייה, קסר אל-יהוד ואתר הטבילה

נדירות
1
4
6
פגיעות
0
2
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.2
10
פריפריאליות 0
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
2 (2) גלילות
צמידות: בינוני
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

כשות כנרות
כשות העוקצים
כשות ראוס
כשות גס