זון פרסי
Lolium persicum

3.2 פגיע
VU

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

דגן עשבוני חד-שנתי שלשיבולתו מלענים ארוכים. גובה הצמח 30-80 ס"מ, גבעוליו זקופים, מסתעפים רק בבסיס הצמח. השיבוליות הדוקות לגבעול ויושבות בשקעים שבו באופן מסורג לאורכו, ולכן לגבעול-התפרחת צורת זיגזג. המבנה הבסיסי של השיבולית במשפחת הדגניים כולל פרחים זעירים ירקרקים המסודרים לסירוגין לאורך ציר קצר, עם שתי גלומות (זוג עלים ירוקים העוטף את השיבולית בבסיסה). בסוג זון שקועה השיבולית בצידה האחד אל תוך הגבעול, ולכן הגלומה הפנימית התנוונה, ואילו הגלומה החיצונית עוטפת את השיבולית ומגינה עליה. פרחי השיבולית רעופים זה על גבי זה כאשר צידם פונה אל הגבעול (להבדיל מהסוג אגרופירון בו פרחי השיבולית מאונכים לציר הגבעול). בזון פרסי מספר הפרחים בשיבולית קטן (4-9), והמוץ התחתון של כל פרח נושא מלען ארוך וישר, אורכו 10-15 מ"מ. המלענים בולטים מאוד בזווית אלכסונית לגבעול. הגלומה שווה לאורך השיבולית היושבת בחיקה (אך לעתים היא קצרה בהרבה).
פורח במאי, ופריחה דלילה נמשכת בשקעים ביוני.

נאסף משש גלילות בישראל אך שכיח רק בגולן. בגולן ידועים 6 אתרים מקצרין ונחל אל-על בדרום ועד הר בנטל בצפון. בשאר הגלילות נמצא רק פעם אחת בכל גלילה: בעמק החוּלה בקריית שמונה, בגליל העליון באגם דלתון, בגליל התחתון בבית לחם הגלילית, בעמק עכו ליד מאגרי נשר ובפלשת ליד מושב יציץ. בפלורה פלשתינה (Danin, 2004) נתון גם מהשומרון, אך ייתכן שזו טעות.

שולי שדות בקרקע בזלת ואפר וולקני. פרטים בודדים גדלים גם בשקעים לחים.

* בסך הכל ידועים 10 אתרים, מחציתם בגולן והשאר בדגם אפיזודי בגלילות צפון הארץ.
* באזור התפוצה העיקרי של הצמח בישראל לא נעשה סקר מינים נדירים, ואין מידע על גודל האוכלוסיות.

לערוך סקר אתרים בגולן וברמת עלמה ולמפות ולאתר אוכלוסיות זון פרסי. כמו כן מומלץ לתחום ולנטר שתי אוכלוסיות, רצוי אחת בגולן במדרון טבעי של סקוריה עם בתת-סְפָר והשניה בצד המערבי של הירדן בעמק בשולי שדות על אדמה כבדה.

מין רחב-תפוצה באזור האירנו-טורני: רוב גלילות טורקיה, צפון עירק וכל גלילות אירן, ממשיך בתפוצתו לאפגניסטן ולמרכז אסיה. גדל בסוריה ובלבנון ובגלילות אחדות בערב. אינו גדל בירדן ובמצריים.

דגן חד-שנתי של שולי שדות, נדיר ביותר בארצנו. המין פריפריאלי צפוני, ואוכלוסיותיו בסכנת פגיעה בגלל בית-גידולו באדמות כבדות ובשדות תבואה, הנתון לעיבוד חקלאי אינטנסיבי.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית


שם אנגליPersian Ryegrass
שם ערביחנאטה, סוואן (פרסי)
משפחהדגניים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפאירנו-טורני
אתר מרכזי לשימורהר בנטל ואביטל

נדירות
1
3
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.2
10
פריפריאליותN

ערך IUCN DD LC EW CR EX EN VU NT
הגדרת סיכוןפגיע

6 (6) גלילות
צמידות: נמוכה
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

תמונה מאת זון רב-פרחים
זון רב-פרחים
זון רב-פרחים
תמונה מאת אבליניית מישל
אבליניית מישל
אבליניית מישל
סכנת הכחדה חמורה CR
תמונה מאת אנטינוריית האיים
אנטינוריית האיים
אנטינוריית האיים
קרוב לסיכון NT
תמונה מאת בן-חילף מופסק
בן-חילף מופסק
בן-חילף מופסק
קרוב לסיכון NT