מעבר לתוכן העמוד

מרסיה זעירה
Maresia nana

3.7 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח חד-שנתי קטן, לביד ומאפיר, גבהו 20-10 ס"מ. הגבעולים זקופים או שרועים. העלים מאורכים וכמעט יושבים. אורכם 1-3 ס"מ ורוחבם כ-3 מ"מ. אשכולות הפריחה דמויי סוכך, כאשר תרמילי הפרי המוארכים הנוצרים מהפרחים המוקדמים בבסיס התפרחת, מכסים על הפרחים המאוחרים יותר. בכל פרח 4 עלי גביע זעירים (2 מ"מ) ו-4 עלי כותרת ורודים-לבנים. גודל הפרח כולו 3-5 מ"מ. הפרי הוא תרמיל (קציץ) דק ומוארך: אורכו 2-2.5 ס"מ ורוחבו כ-1 מ"מ. בעת ההבשלה ביובש הפרי מתבקע ב-2 קשוות והזרעים השחומים מופצים ממנו.
מרסיה זעירה נבדלת משני מיני המרסיה האחרים הגדלים בארץ (מ. יפהפיה ומ.ננסית) בפרחיה הקטנים יותר. לשני המינים האחרים יש פרחים גדולים בהרבה (לפחות 7 מ"מ).
הפריחה בחודשי החורף והאביב.

הצמח גדל במישור החוף בגלילות השרון ופלשת, ב-14 אתרים שתועדו בוודאות, אך לפי הערכה הצמח גדל בסך הכל בכעשרים אתרים בארץ. בשרון הוא נמצא באזור קיסריה-חדרה ובשלושה אתרים מבודדים נוספים: נתניה, הוד השרון ומתחם תע"ש. בחוף פלשת הוא נכחד מאזור תל-אביב, בו נאסף מספר פעמים בשנות העשרים-שלושים במאה ה-20, אולם שרד בפתח תקווה, קריית אונו, אזור חולון, ראשון לציון וחולות פלמחים. האתר הדרומי והמבודד של מין זה בארץ הוא אשדוד.

חולות במישור החוף

* הצמח נמצא בישראל רק בשתי גלילות במישור החוף במספר קטן של אתרים. רוב האוכלוסיות שגדלו בעבר באתרים בתחומי המטרופולין של תל אביב - נכחדו ומספר האתרים הכללי בישראל נמצא במגמת ירידה.
* גודל השטח אותו תופסות האוכלוסיות הוא כמה עשרות דונמים והן מונות בדרך כלל בין מאות לאלפי פרטים.
* שטחי החולות במישור החוף מצויים בתהליך מתמשך של התרחבות השטחים העירוניים, במיוחד באזורי חולון וראשון לציון – דבר המעמיד בסכנה אוכלוסיות שעדיין שורדות.
* מוגן בשמורת שקע קיסרי וגדל גם בתחומי הגן הלאומי נחל שורק. שאר האתרים בישראל אינם נמצאים בשמורות מוכרזות.
* אינו מופיע ברשימות של מינים אדומים בארצות הים התיכון של אירופה. אין מידע על המעמד ומצב השימור בארצות אחרות.

יש לנטר את האוכלוסיות הידועות על מנת להכיר את יכולת ההתמדה של התקיימות האוכלוסיות של המין לאורך שנים. מומלץ לתחום בשטחי החולות שעדיין נותרו באזורי חולון וראשון לציון שטחים שישמרו את הצומח הטבעי ובתוכם אוכלוסיות של מרסיה זעירה.

חולות חוף בארצות הים התיכון ובאיים. גדל גם בחולות בחופי הים השחור של טורקיה ובולגריה וכן דווח גם מחופים חוליים של הים הכספי באיראן.

צמח חד שנתי קטן הגדל בחולות מישור החוף במספר קטן של אתרים בגלילות השרון ופלשת. הפיתוח העירוני בשטחי החולות באיזור המרכז מהווה איום עיקרי להמשך קיומן של האוכלוסיות.

Kunin, B. Shmida, A. 1997. Plant Reproductive Traits as a Function of Local, Regional, and Global Abundance. Conservation Biology 11(1): 183-192.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליDwarf Maresia
שם ערבישג'יירה אל זע'ירה
משפחהמצליבים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהמישור החוף
כורוטיפים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורפלמחים, מאגר דיקוע מנשה

נדירות
1
3
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.7
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
2 (2) גלילות
צמידות: 0
6.7% אתרים בשמורות

מינים נוספים

מרסיה ננסית
דו-כנף ריחנית
דו-פרית מכורבלת
דקורניה מנוצה