דו-פרית מכורבלת
Aethionema carneum

4.2 סכנת הכחדה
EN

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

צמח עשבוני חד שנתי קטן, גובהו 8-12 ס"מ. הגבעול זקוף מתפצל מבסיסו, נושא עלים תמימים בגוון מכחיל. כל איברי הצמח קירחים לחלוטין. הפרחים לבנבנים לרוב (ורודים לעיתים רחוקות), ערוכים באשכול צפוף דמוי קרקפת בראש הגבעול. הפרח זעיר, גודלו 1-2 מ"מ, והוא מבשיל לפרי שטוח פחוס מצדדיו עם כנפיים משוננות בשפתו. הכנפיים המשוננות דומות משהו לכרבולת של תרנגול ומכאן שם המין. הפרי דמוי לב בבסיסו ומפורץ בראשו. במפרץ ממוקם עמוד העלי, הקצר במין זה באופן ניכר משתי האונות שהוא יושב בחיקן. הפירות בחלק העליון של התפרחת אחרים: כאן הפרי לא פתח, ובו רק זרע אחד.
פורח במרס–אפריל.

נדיר מאוד בארץ, גדל כיום רק בשתי גלילות: סְפָר שומרון וחגורת הסְפָר במדבר יהודה; בסְפָר השומרון נמצא ב-1979 בואדי מאליח על ידי אורי אליאב ובשנת 2006 נמצא גם ליד כוכב השחר. במדבר יהודה נמצא פעם אחת בצומת תקוע ברום 760 מטר, בשנת 1987. לא נמצא ברכס מעון. נאסף פעמיים בירושלים במאה ה-20 (1941, 1928) ומאז נכחד. נאסף פעם בודדת בהרטוב בשפלה בשנת 1929, וישנה גם תצפית מברכות שלמה בשנת 1986. על פי פלורה פלשתינה (2004) גדל בתשע גלילות, מהן משמונה ישנן גליונות עשבייה ומגלילה אחת נתוני ספרות בלבד.
גדל בכתמים בדרום ירדן בהרי א-שרא מעל רום 1,300 מטר.

בתות ושדות בחגורת הסְפָר של יהודה ושומרון.

* המין גדל כיום רק בשני אתרים, ונכחד לפחות משלושה אתרים נוספים שגדל בהם בעבר. כל האתרים נמצאים באזור יהודה ושומרון, בסְפָר המדבר שלהם.
* לא דווח בארץ אפילו על אוכלוסייה אחת גדולה (מעל 50 פרטים), וכל האוכלוסיות שנמצאו כללו כנראה מספר צמחים מועט.
* הצמח גדל בשמורת נחל ייטב + כוכב השחר.
* האתר בצומת תקוע נתון באיום של מעבר מחקלאות מסורתית לחקלאות אינטנסיבית תוך חריש עמוק והוספת ריסוסים.

מין נחבא אל הכלים, אך גם נדיר ביותר. מומלץ לערוך סקר בחגורת הסְפָר הגבוהה כדי למצוא אתרים נוספים, במיוחד באזור כביש אלון, כביש הרודיון–בני-נעים ורכס מעון. מומלץ לנטר אוכלוסייה אחת ולבדוק את בנק הזרעים שלה.

עיקר תפוצתו במזרח התיכון: טורקיה, סוריה, לבנון, ישראל, ירדן, דרום סיני, צפון עירק וכל אירן. ממשיך בתפוצתו מזרחה לפקיסטן, אפגניסטן (טיאן-שאן), הודו ולמרכז אסיה וכן גדל בקווקז.

צמח חד-שנתי קרח וקטן שתפוצתו אירנו-טורנית, נדיר ביותר בארץ. מין פריפריאלי, שישראל מהווה עבורו קצה גבול תפוצה מערבי. לא ברור אם ההיכחדות משלושה אתרים היא תוצאה של אקראיות הופעתו בזמן ובמרחב או תוצאה של הרס הנובע מפעולות האדם.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית


שם אנגליFlesh-coloured Stone-cress
שם ערבי
משפחהמצליבים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהסְפָר גבוה
כורוטיפמערב אירנו-טורני
אתר מרכזי לשימורצומת תקוע: צומת כביש 356 עם 3157

נדירות
1
5
6
פגיעות
0
2
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.2
10
פריפריאליותE

ערך IUCN DD LC EW CR EX EN VU NT
הגדרת סיכוןסכנת הכחדה

2 (4) גלילות
צמידות: נמוכה
33.3% אתרים בשמורות

מינים נוספים

תמונה מאת דו-כנף ריחנית
דו-כנף ריחנית
דו-כנף ריחנית
פגיע VU
תמונה מאת דקורניה מנוצה
דקורניה מנוצה
דקורניה מנוצה
סכנת הכחדה EN
תמונה מאת כרוב כרתי
כרוב כרתי
כרוב כרתי
סכנת הכחדה EN
תמונה מאת מיאגרון אוזני
מיאגרון אוזני
מיאגרון אוזני
פגיע VU