מעבר לתוכן העמוד

נורית נימית
Ranunculus trichophyllus

4.2 סכנת הכחדה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח מים טבול בעל עלים גזורים-נימיים וחלולים שאורכם 6 (9) ס"מ שאונתיו הדקיקות מתפצלות מהפטוטרת בדגם של מעין מניפה. עוקצי הפרחים קצרים מהעלים ונושאים פרחים קטנים (עד 10 מ"מ) עלי כותרת לבנים עם כתם צהוב בבסיסם. האבקנים ועלי השחלה מרובים. הפרחים מזדקרים מעט מעל לפני המים. עוקצי הפרי מתכופפים לעת ההבשלה. הפרי הוא מקבץ של אגוזיות זעירות שגודלן 0.7-1.8 מ"מ.
הצמח דומה לנורית המים, אך גודל הפרחים בנ. נימית הוא כמחצית מזה של נ. המים ובין עלי הכותרת שלהם יש רווחים יותר גדולים.
הפריחה בחודשי החורף והאביב.

הצמח מוכר כיום בשתי גלילות: הגולן והשרון, בכל גלילה באתר אחד בלבד, אך ייתכן שפרט ל-2 אתרים אלה הוא קיים בעוד 2 אתרים. בגולן נצפה בגמלא ותצפיות נוספות מחרבת האמיר וקלעה אינן ודאיות. בשרון הצמח התגלה לראשונה בבריכת דורה כצמח חדש לגלילה על ידי הגר לשנר ב-2007 וממצא זה אושש ע"י שיר ורד שצפה שם בפרטים הגדלים על הבוץ שנחשף ממים. הצמח נצפה באותו מקום ונאסף גם בשנים 2008-9, אך לא ב-2010. תצפיות נוספות מעין אפק אשר בעמק עכו ומהר קטע בחרמון הנמוך אינן ודאיות.

נחלים, מעיינות ובריכות עונתיות.

* הצמח ידוע בוודאות בישראל רק משני אתרים בשתי גלילות ואין לראות בגילוי של הצמח בגלילה שלא נאסף ונצפה בה בעבר (השרון) משום הרחבת התפוצה, אלא תוצאה של מאמץ חיפוש יסודי.
* התייבשות וזיהום של מקווי מים ובריכות עונתיות מהווים את הסכנה העיקרית להמשך קיום המין.
* האתרים בגולן נמצאים בשמורות הטבע יהודיה וגמלא. האתר המוטל בספר בעין אפק כלול בשמורה זו.
* הצמח נפוץ בכל הארצות שבתחום תפוצתו ומצוי בסכנת הכחדה רק בישראל.

יש לעשות כל מאמץ להכריז שמורת טבע בברכת דורה, למנוע את התייבשותה ואת השינויים במשטרי המים בה ולהגן עליה מפני זיהום. כמו כן יש לקיים בה ניטור רב-שנתי של המין כמו גם של מינים אחרים ייחודיים הגדלים בה. ראוי לבצע סקרים יסודיים במקווי מים קבועים ועונתיים על מנת לוודא את קיומן של אוכלוסיות נוספות בארץ.

תפוצתו העולמית משתרעת על פני אירופה, צפון אפריקה ומערב אסיה. באגן הים התיכון הוא גדל בכל הארצות השוכנות לחופיו: נמצא בספרד, צרפת, איטליה, ארצות יוגוסלביה לשעבר, אלבניה, יוון, בולגריה, טורקיה, סוריה, לבנון, ישראל, מצרים (לאורך הנילוס), לוב, טוניסיה, אלג'יריה ומרוקו. כמו כן, גדל גם בפורטוגל. באיי הים התיכון הוא גדל באיים הבלאריים, קורסיקה, סרדיניה, סיציליה, מלטה, כרתים ואיי מזרח הים האגאי.

צמח מים טבול ונדיר מאד בישראל אשר נמצא בסכנת הכחדה עקב נדירותו ועקב הסיכונים הגדולים לבתי הגידול הלחים. אינו מצוי בסכנת הכחדה עולמית.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליFennel-leaved Buttercup, Thread-leaved Water Crowfoot
שם ערביחמול אל-מא
משפחהנוריתיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית לחה
כורוטיפהולארקטי
אתר מרכזי לשימורברכת דורה

נדירות
1
6
6
פגיעות
0
2
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.2
10
פריפריאליות 0
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה
2 (1) גלילות
צמידות: 0
25.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

נורית הביצות
נורית כדורית
נורית סלילנית
נורית זנובה