מעבר לתוכן העמוד

ציפורנית חופית
Silene microsperma

3.2 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח חד-שנתי, שעיר-זיפני בחלקו התחתון, קרח-דביק בחלקו העליון, שגובהו 40-60 ס"מ. הגבעולים זקופים, דקים, כמעט חסרי עלים בחלק העליון. העלים סרגליים-צרים, מחודדים, ריסניים במקצת בחלק התחתון, מרזביים במקצת, לעיתים בעלי שוליים מופשלים. התפרחת מכבד, מסועפת כמה פעמים בצורה דו-בדית. חפי הפרחים צרים, עוקצי הפרחים ארוכים מהגביע. גביע הפרח גלילני או דמוי אלה, שעיר או קירח, בעל עשרה עורקים ירוקים-ארגמניים ביניהם רווחים לבנבנים-קרומיים, אורכו כ-15 מ"מ; שיניי הגביע מחודדות, מחוספסות, ריסניות במקצת, אורכן 2-3 מ"מ. חמשת עלי הכותרת ורודים עד לבנים; החלק העליון המפושק של עלי הכותרת מחולק עד האמצע לשתי אונות; במרכז הפרח יש שני קשקשים סרגליים או משוננים-מחודדים לכל עלה כותרת. הפרי הוא הלקט ביצני-מוארך שאורכו כ-12 מ"מ, והוא יכול להיות ארוך במקצת מהגביע; נושא הפרי קצר פי 2-3 מהפרי. בשלב ההפצה נפתח ראש ההלקט בצורת כוכב קטן ומשם נפוצים הזרעים. הזרעים מרובים, דמויי כליה, מרושתים בעדינות משוטחים או קעורים במקצת.
הפריחה באפריל-יוני, לאחר התייבשות שאר הצמחים החד-שנתיים.

הצמח גדל בכ-60 אתרים בגלילות מישור החוף – עמק עכו, חוף הכרמל, השרון ופלשת. בעמק עכו נצפה באכזיב, בנהריה ובקרבת שפך הקישון; בחוף הכרמל בעתלית, דור-הבונים, ובחוף מעין צבי; בשרון הוא מצוי במספר ניכר של אתרים – בחולות קיסריה, בחולות מאגר שיקוע מנשה, בפארק השרון מדרום לחדרה, בחולות נתניה, במתחם תע"ש ובחולות רמת אביב. נכחד מאתרים בשרון שמהם נאסף בעבר ברעננה, מגדיאל והרצליה. בפלשת הוא גדל בכל גושי החולות – חולון, חולות פלמחים ליד נחל שורק תחתון, חולות יבנה ואשקלון. כמו כן גדל בפלשת גם באזורים פנימיים על כורכר – באזור רחובות- גדרה ובתרונות רוחמה. נכחד מגדרה ומאזורים עירוניים צפופים בצפון פלשת בהם נאסף בעבר, כמו ברמת גן, בני ברק, שכונת בורוכוב (גבעתיים), ובתוך העיר תל אביב עצמה.

חולות חוף, בתי גידול חוליים מופרים וכורכר חולי ופריך, לרוב כחלק מצומח עשבוני המלווה שיחיות של לענה חד-זרעית ורותם המדבר.

* תפוצתו של הצמח במישור החוף נראית יציבה מבחינת מספר הגלילות, אך ניכרת מגמת ירידה במספר האתרים, במיוחד בתחומי היישובים העירוניים הגדולים ובקרבתם.
* האוכלוסיות מונות בדרך כלל אלפים או עשרות אלפים של פרטים.
* בית הגידול החולי במישור החוף מצוי בדרגה גבוהה של פגיעות ומגמות הרס, דבר המסכן את כל מרכיבי האקוסיסטמה ובכלל זה את אוכלוסיות המין.
* חלק מהאוכלוסיות מוגן בתחומי שמורה: באכזיב, בחוף דור-הבונים, בקרבת בריכת יער, בחולות פלמחים בתחומי הגן הלאומי נחל רובין ובבתרונות רוחמה.
* המין אנדמי לרצועה צרה במישור החוף של ישראל ולבנון והאיומים המקומיים מהווים גם סיכון עולמי להמשך קיומו של המין.

ניטור אוכלוסיות נבחרות בכל אחת מגלילות מישור החוף ומאמץ להכללה של שטחי חולות נוספים בהם הצמח גדל בתחומי שמורת טבע.

אנדמי למישור החוף של ישראל ולבנון.

צמח חד-שנתי של בתי גידול חוליים במישור החוף. אינו נדיר מאד, אך בית גידולו נתון בסיכון מתמיד של הרס ופיתוח. כמו כן הוא אנדמי לישראל ולבנון והסיכון המקומי הוא גם הסיכון העולמי. בתוך טווח התפוצה המצומצם, אוכלוסיות ישראל מצויות בפריפריה הדרומית של תחום התפוצה הגיאוגרפית.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליCampion sp.
שם ערבי
משפחהצפורניים
סיווגברשימת המינים על סף איום
אקוסיסטמהים-תיכונית חופית
כורוטיפמזרח ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורחולות קיסריה, חולות פלמחים

נדירות
1
1
6
פגיעות
0
2
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
2
4
המס' האדום
1
3.2
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
4 (4) גלילות
צמידות: 0
11.1% אתרים בשמורות

מינים נוספים

ציפורנית זעירה
ציפורנית חדת-שיניים
ציפורנית דביקה
ציפורנית צרת-עלים