דק-נוף צהבהב
Thalictrum isopyroides

3.2 פגיע
VU

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

עשבוני רב-שנתי עדין, שגבעולו מכחיל וקרח, מתנשא ל-13-23 ס"מ. הגבעול יוצא מתוך קנה-שורש עבה המרושת בשורשים רבים. העלה גזור פעמיים, קרח לחלוטין, גונו ירוק כהה ומכחיל. לעלים נדן בבסיסם, והם מלווים בעלי לוואי. טרף העלה מחולק לשלוש אונות ראשיות, שכל אחת מהן מחולקת גם היא שלוש פעמים. אונות העלה הקיצוניות אליפטיות, מאונות או שלמות, גודלן 4-7 מ"מ. התפרחת מכבד דליל שגבעוליו מכחילים קרחים, עולים באורכם בהרבה על חפי התפרחת ומתארכים מאוד בפרייה. הפרחים מקובצים בקצות הגבעולים בצברים קטנים דמויי קרקפות. האבקנים מרובים, והפרח נראה לכאורה חסר כותרת וגביע; העטיף הכותרתי קטן, צבעו כצבע הקש, והוא נושר במהרה עם היפתח הפרח. הפרי מקובץ, מורכב מאגוזיות רבות מוארכות דמויות כישור, שגודלן 5-6 מ"מ.
פורח במרס ותחילת אפריל (10.3-11.4)

גדל בארץ רק בגלילה אחת, בהר הנגב, שם נמצא עד כה בשני אתרים; בהר רמון ברום 990 מ', ובנחל אלות ליד בורות לוץ ברום 960 מ'. התגלה לראשונה בישראל על ידי מרדכי כסלו בשנת 1983, ומאז האוכלוסייה בהר רמון יציבה וחיה. לאחרונה (2.4.05) מצא יואב גרטמן אתר נוסף, 1.5 ק"מ מערבית לבורות לוץ, ובו משטחי דק-נוף בפריחה. כל האתרים נמצאים במקטע אחד ורחוקים זה מזה רק 2-3 ק"מ.

מרגלות סלעים וכתמי לס בעמקים קטנים בהרים גבוהים במדבר מעל 900 מטר. באדום גדל בבתה תת-כרקוצית של קדד-בית-הלחמי ולענת המדבר על סלע גיר רך, וגם בסדקי סלעים ומצוקים.

* משנת 1983 ועד 2005 נתגלו רק 3 אתרים במקטע אחד באזור בורות לוץ–הר רמון. האוכלוסיות קטנות ומופיעות בכתמים. יש שנים בהם 80 אחוז מהאוכלוסייה אינם פורחים כלל.
* כל האתרים כלולים בשמורת טבע הר הנגב. רק לאתר הנמצא בעמק לס קטן נשקפת סכנה בשל פעילות צבאית או הפרעה מכנית אזרחית שלא במתכוון.

מומלץ לערוך מיפוי יסודי של האוכלוסיות במשולש הר רמון–נחל אלות–נחל ניצנה עליון במרס. מומלץ לתחם את כל האוכלוסיות ולשלטן ולנטר אותן פעמיים בשנה.

במזרח התיכון ובמרכז אסיה: מזרח טורקיה, מדבר-סוריה, צפון עירק, אירן, אפגניסטן, הרי אלטאי במרכז אסיה, וארמניה בקווקז. מעניין שלא נתון מלבנון וממערב סוריה. שכיח בכתמים באדום ברום 1,300-1,700 מטר לאורך כל הרי א-שרא.

צמח עשבוני רב-שנתי נדיר הגדל בארץ רק בהר הנגב ב-2-3 אתרים בלבד הקרובים זה לזה. זהו מין אירנו-טורני של הרים גבוהים בגבול המדבר, המגיע בהר הנגב לגבול תפוצתו הדרום מערבי בעולם.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית


שם אנגליYellowish Meadow-rue
שם ערבי
משפחהנוריתיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהסְפָר גבוה
כורוטיפאירנו-טורני
אתר מרכזי לשימורהר רמון, בורות לוץ

נדירות
1
5
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.2
10
פריפריאליותN

ערך IUCN DD LC EW CR EX EN VU NT
הגדרת סיכוןפגיע

1 (1) גלילות
צמידות: גבוהה
100.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

תמונה מאת נורית הביצות
נורית הביצות
נורית הביצות
נכחד EX
תמונה מאת נורית כדורית
נורית כדורית
נורית כדורית
פגיע VU
תמונה מאת נורית סלילנית
נורית סלילנית
נורית סלילנית
תמונה מאת נורית זנובה
נורית זנובה
נורית זנובה