מעבר לתוכן העמוד

דרכמונית סורית
Tordylium syriacum

6.8 סכנת הכחדה חמורה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח חד-שנתי זקוף. הגבעול המרכזי מתנשא לגובה 10-30 ס"מ. העלים התחתונים שלמים, העליונים גזורים-מנוצים פעם אחת. התפרחת סוכך שטוח לבן פרחים. הפרחים זעירים, פרחי ההיקף של הסוככון שווים בגודלם או גדולים רק במעט מפרחי המרכז. למעטפית חפיות זקופות, שאורכן גדול מאורך הסוככון. הפירות החיצוניים שטוחים ומכוסים שערות שטוחות; הפירות הפנימיים דמויי אוזן או חסרים בכלל. תכונה זו של שני טיפוסי פירות על אותו צמח אם (הטרוקרפיה) נפוצה בצמחים חד-שנתיים במדבר ובאזור הים-תיכוני. זוהי התאמה לסביבה אקלימית אי-ודאית ולתנאים של הפרעה טבעית בחורש ובבתה.
המין השני והנפוץ יותר בסוג הוא דרכמונית מצרית, הנבדלת מדרכמונית סורית בפרחי ההיקף של הסוכך, הגדולים בהרבה מפרחי המרכז. כמו כן יש לדרכמונית מצרית תמיד שני סוגי פירות שהחיצוניים בהם קרחים, והחפיות המלוות את הסוככונים קצרות מהסוככון ומופשלות לאחור.

דרכמונית סורית היא מין נדיר ביותר בארץ, שנמצא עד כה במספר אתרים קטן ביותר, בארבע גלילות בלבד-– חרמון (בעין-קיניה, אפריל 1971), גליל עליון (הר כנען, 1956), עמק עכו וחוף-הכרמל. (הנתון בפלורה פלשתינה מהכרמל מוטעה שכן הצמח נאסף בחוף הכרמל ליד טירה, 1926). ב-50 השנים האחרונות לא נצפה עוד בגליל, בחוף הכרמל ובעמק עכו, וייתכן שנכחד מגלילות אלה. האתרים נסקרו בקפידה והמין לא אותר בהם.

גדל כנראה בעיקר בכתמי טרה-רוסה שטופים בהרים ברוכי גשם, אך נאסף גם משולי שדות ובאדמות כבדות.

* המין לא נמצא עשרות שנים בארץ-ישראל המערבית, והוא חשוד כנכחד. האוכלוסיות נעלמו מהאתרים, כנראה בגלל המודרניזציה של שיטות עיבוד האדמה בשדות של אדמות כבדות.

מומלץ לערוך סקר צמחים נדירים מיוחד בניסיון לאתר את הצמח מחדש. הסקר יתרכז באדמות כבדות בעיבוד מסורתי בצפון הארץ. אם לא יימצא, תישקל השבתו לבית-גידול של שולי שדות מעובדים על אדמות כבדות בחוף הכרמל או בחוף הגליל המערבי, ממקור זרעים בסוריה או דרום טורקיה.

תחום התפוצה העולמי מצומצם לדרום טורקיה, קפריסין, האזור הים-תיכוני בסוריה ובלבנון וצפון ישראל. מכאן שהמין אנדמי למזרח התיכון.

דרכמונית סורית היא מין חד-שנתי נדיר ביותר, שנמצא עד כה במספר אתרים מועט ביותר בצפון הארץ באדמות עמוקות בעמקים, בית-גידול הניצב בסכנת הכחדה בעקבות הפיתוח והפיכתו לחקלאות אינטנסיבית רוויית כימיקלים. ייתכן שנכחד מארץ-ישראל המערבית. מומלץ להשקיע מאמצים למצאו בבית-גידולו ולתת לו חשיבות שמירה גבוהה.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליSyrian Hartwort
שם ערבידוריימה
משפחהסוככיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפמזרח-ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימוראתר בחוף הכרמל

נדירות
1
6
6
פגיעות
0
4
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
2
4
המס' האדום
1
6.8
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה חמורה
1 (3) גלילות
צמידות: נמוכה
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

ברולה זקופה
חרחבינה חופית
חרחבינה טובענית
טורגניה רחבת-עלים