מעבר לתוכן העמוד

תלת-חוד מבריק
Triplachne nitens

3.7 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח חד שנתי שממדיו 7-20 ס"מ, הגבעול שרוע, נטוי או לעיתים נדירות זקוף. העלים סרגליים, מחוספסים, אורכם 2-7 ס"מ, הנדן של העלה העליון נפוח, לשונית העלה קרומית, ריסנית במקצת. התפרחת היא מכבד צפוף ומוארך, דמוי שיבולת, גלילני-אזמלני, באורך 1.5-4 ס"מ וברוחב 5-8 מ"מ. סעיפי המכבד קצרים. השיבוליות איזמלניות, בנות פרח פורה יחיד, ערוכות על עוקצים קצרים. הגלומות אינן נושרות, מבריקות, ישרות, מחודדות בקצה, מחוספסות מעט בחלק העליון, ארוכות באופן ניכר מהמוצים; הגלומה התחתונה באורך 4 מ"מ והעליונה הדומה לה, אורכה 4.5 מ"מ. המוצים ביצניים, אורכם כשליש מאורך מהגלומות, בעלי שעירות קצרה בחלק התחתון וארוכה יותר בחלק העליון, קטועים בקצה, בעלי שלושה מלענים: שניים הם זיפים קצרים שכל אחד מהם הוא המשך של העורק הצדדי של המוץ, ומלען אמצעי ארוך יותר כפוף במחצית אורכו ומפותל בבסיס, אורכו כמעט כאורך הגלומות, צבעו חום בחציו התחתון ולבן בחציו העליון. שלושת האבקנים זעירים, השחלה קרחת. הגרגיר אליפסואידי.
הפריחה - מסוף מרס ועד לתחילת מאי.

הצמח גדל בארץ בעמק עכו (חוף הגליל) ובחוף הכרמל בתשעה אתרים, ולפי הערכה יש עשרה אתרים. בעמק עכו הוא נמצא מחוף בצת ואכזיב ועד לשבי ציון וחצרות יסף. בחוף הכרמל נמצא רק בחוף נווה ים ולא אותר בעתלית וחוף הבונים אשר מהם נכחד.

חולות חופיים בחברת צומח עשבוני או בשולי בתה חופית.

* נשמרת יציבות במספר הגלילות שבהן הצמח גדל, אך הסתמנה ירידה במספר האתרים.
* האוכלוסיות באתרים השונים מונות בדרך כלל כמה מאות פרטים.
* אזורי רצועת החוף בישראל נתונים ללחצים חזקים של שימוש אנושי והשטחים הפתוחים הטבעיים מצויים בתהליך צמצום מתמשך. ניתן להניח שאובדן בית הגידול הוא הסיבה העיקרית להכחדת הצמח משני אתרים בחוף הכרמל.
* מוגן בשמורת חוף ראש הנקרה.
* הצמח כלול בספר האדום של קפריסין (Tsintides et al., 2007), שם הוא נמצא ב-11 אתרים בחופי האי מכל צדדיו. הוא נמצא בסכנה מיידית של פיתוח תיירותי בחלק מהאתרים ודלדול נופי הצומח הטבעיים באתרים נוספים.

מומלץ לנטר את הצמח באתרי חוף הגליל ולמנוע פיתוח ברצועת החוף שמצפון לנהריה, שם גדלים מינים נדירים נוספים.

תפוצה ים-תיכונית מקוטעת: ישראל, קפריסין, דרום טורקיה, סיציליה, סרדיניה, ספרד, צפון אפריקה והאיים הקנריים.

צמח דגני חד-שנתי נדיר של חולות חוף בעמק עכו ובחוף הכרמל, שישראל מצויה בקצה המזרחי של תפוצתו הגיאוגרפית. האיומים על החופים מסכנים את האוכלוסיות.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליShining Nit Grass
שם ערבי
משפחהדגניים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהמישור החוף
כורוטיפים-תיכוני (סהרו-ערבי)
אתר מרכזי לשימורחוף בצת ואכזיב

נדירות
1
3
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.7
10
פריפריאליות W
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
2 (2) גלילות
צמידות: 0
20.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

אבליניית מישל
אנטינוריית האיים
בן-חילף מופסק
בן-חילף הביצות