מעבר לתוכן העמוד

ארביס אוזני
Arabis auriculata

3.2 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח עשבוני חד-שנתי זקוף ועדין, גובהו 5-8 ס"מ, הנושא תפרחת דלילה בראשו. הצמח מכוסה שערות פשוטות וכוכביות המקנות לו גוון מאפיר. העלים פשוטים וחרוקים קלות, דמויי ביצה הפוכה בצורתם; העלים התחתונים נישאים על פטוטרות, העלים העליונים לופתים את הגבעול בבסיסם. עלי הגבעול מעטים, קטנים (8-12 מ"מ). הפרח לבן, דמוי מסמר - צינור הכותרת עטוף בגביע זקוף שאורכו 2-3 מ"מ. אורך הפרח 3-4 מ"מ, אוגן הכותרת זקוף. הפרי תרמיל גלילי דקיק, אורכו 2.5-3.5 ס"מ, שערותיו דלילות ומהודקות. הוא ניצב כסרגל כלפי מעלה, שתי קשוותיו נפתחות בהבשלה. במרכז כל קשווה נמשך עורק בולט. הזרעים אינם מכונפים.

כיום גדלה בארץ ממערב לירדן רק אוכלוסייה אחת, אשר נמצאה ב-1983 בבורות לוץ בהר הנגב. בעבר נאסף פעם בודדת במצוקי גיא בן-הינום בירושלים (אייג, 1924), ומאז לא נמצא שנית באזור. ארביס אוזני הוא צמח של הרים גבוהים במדבר (קתרינה, הר הנגב) ושכיח למדי בחגורה התת-אלפינית בחרמון ובמרומי הרי אדום בירדן. על פי פלורה פלשתינה גדל גם בגליל העליון ובגולן.

כיסי קרקע בין סלעים בהרים במדבר ובמדרונות אבניים בערבות גבוהות ובתות כרקוציות.

* בהר הנגב ידועה אוכלוסייה קטנה באתר יחיד באיזור בורות לוץ, אין מידע על השתנות גודל האוכלוסייה מאז 1988. ייתכן שהגודל הקטן יוצר סכנות דמוגרפיות או גנטיות.
* מוגן בשמורת הר הנגב.
* צמח רחב תפוצה, אשר אינו עומד בסכנת כלייה ברמה העולמית. תפוצתו בדרום-אפריקה ובמרכז אירופה מרמזת על כך שיש לו יכולת התנחלות והתבססות טובה.

מומלץ לנטר בקפדנות את אוכלוסיית בורות לוץ ולאכלס מחדש אוכלוסייה של ארביס אוזני במצוק גיא בן-הינום מתחת לסינמטק תוך סגירת חלק מהמצוק למטפסים. כמו כן מומלץ לאכלס את הארביס האוזני בהר גבוה עם מצוק או סלעים באזור ירושלים.

מין רחב תפוצה ביותר, גדל בכל ארצות הים התיכון: ספרד, צרפת, קורסיקה ומערבה עד טורקיה וסוריה-לבנון. בצפון אפריקה באלג'יריה. באסיה: דרום סיני, ירדן, עירק, הקווקז, איראן,אפגניסטן, קשמיר הימלאיה ומרכז אסיה. באירופה חודר צפונה בחוף האטלנטי וכן למרכז אירופה. ידוע מדרום אפריקה (כנראה גֵּר שם).שכיח למדי בלבנט ברמות ובהרים גבוהים: בחרמון בחגורה הכרקוצית מעל 1,800 מ’, בהרי דרום סיני מעל 2,000 מטר ובהרי מואב ואדום בחגורה הסוב-טרקגנטית מעל 1,550 מטר ובשולי חברת אלון מצוי ביער הישה ברום 1,550-1,650 מ'. אפשר לראות באוכלוסיות בישראל אוכלוסיות שרידיות על סף הכחדה, בעקבות ההתייבשות בהולוקן (צ'רנוב, 1979; שמידע, 1979; 1973, Danin, 2002), או לראות בהן אוכלוסיות מבלע (Sink), המקיימות שווי-משקל דינמי עם אוכלוסיות המקור.

צמח חד-שנתי זעיר (5-10 ס"מ) הגדל באזורנו בהרים גבוהים עם אקלים ערבתי. הצמח הוכנס לרשימת המינים האדומים רק על סמך קריטריון הנדירוּת - הצמח נכחד מירושלים ונותרה ממערב לירדן רק אוכלוסייה אחת בהר הנגב. יש לדאוג לשימורה ולאכלוס מחדש של אוכלוסיות באתרים מתאימים באזור ירושלים.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליAnnual Rock Cress
שם ערביערבייה אוד'יינייה
משפחהמצליבים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמההרים במדבר
כורוטיפים-תיכוני איראנו-טורני
אתר מרכזי לשימורבורות לוץ

נדירות
1
6
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.2
10
פריפריאליות 0
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
1 (2) גלילות
צמידות: נמוכה
100.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

ארביס נאה
ארביס קווקזי
דו-כנף ריחנית
דו-פרית מכורבלת