מעבר לתוכן העמוד

פעמונית הדורה
Campanula peregrina

4.7 סכנת הכחדה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח רב-שנתי שגובהו 50-120 ס"מ. הגבעול זקוף ומתפצל מעט ומכוסה בזיפים צפופים. עלי השושנת ועלי הגבעול התחתונים ביציים רחבים, אורכם 5-11 ס"מ ורוחבם 3-6 ס"מ. העלים בעלי שפה חרוקה והם מצטררים בבסיסם לפטוטרת ניכרת. עלי הגבעול העליונים מוארכים ויושבים, לרוב סורחים הצידה. הפרחים יושבים לאורך הגבעול בקבוצות בנות 1-3 פרחים. קבוצות הפרחים צפופות ויוצרות שיבולת פריחה מעובה שאורכה 10-25 ס"מ. הגביע יושב, אונות הגביע סרגליות ומחודדות. הפרח פעמוני פעור, אורך הכותרת כ-20 מ"מ וקוטרה 20-30 מ"מ. צבע הפרח תכול-סגול בהיר. עמוד העלי מתפצל לשלושה סעיפים ועל הצלקות בולטות פטמות. ההלקט חום, זיפני, נפתח בשלושה נקבים באמצעו. הזרעים קטנים חומים מבריקים. פעמונית הדורה ניכרת בפרחים גדולים שצבעם תכול-סגול ובגבעוליה הזיפניים. היא דומה מעט לפעמונית קיפחת שלה פרחים קטנים יחסית בצבע כחול-סגול כהה יותר וגבעול עם שיער ריסני רך ודליל.
הפריחה בקיץ, ביוני - אוגוסט.

תואר המין המדעי שפירושו "זר, נווד", ניתן על ידי מתאר המין - לינאוס. הוא טעה ומסר בעת תיאור המין כי זהו צמח זר לצמחיית אירופה, הגדל בכף התקוה הטובה. תואר המין העברי מציין את פרחיו הגדולים והנאים במיוחד, בהשוואה למינים האחרים הגדלים בישראל.
הצמח מומלץ לגינון. ניתן לראות צמחים פורחים נהדרים אשר מקורם מזרעים מנחל כזיב בגנים הבוטניים בירושלים.

הצמח גדל בארץ רק בגליל העליון באתר אחד בנחל כזיב ליד עין טמיר, שם נמצא על ידי אהרוני אמיתי ב-1984 והוגדר כמין חדש לארץ כצמח חדש לישראל (שמידע, 1985). הוא נעלם למשך כמה שנים לאחר שיטפון וחפירות חזירים, אולם פרטים בודדים נצפו שוב בשנים האחרונות. אוכלוסיית הבר היחידה תוגברה על ידי רשות הטבע והגנים בצמחים שגודלו מזרעים מקומיים בגן הבוטני בגבעת רם.

בישראל - ערוץ נחל, ליד מים זורמים בצל חורש. בנחל כזיב גדל בתוך סבך של פטל קדוש ומליסה רפואית. בעולם - בצד ערוצי זרימה, מקומות לחים, מעינות, ומקומות בוציים. מאפיינת את הנהרות הזורמים במערב לבנון.

* גדל רק באתר אחד בגלילה אחת בבית גידול ייחודי ונדיר – שולי זרימה קבועה בנחל הררי. האתר מהווה נקודת קיצון דרומית של תפוצתו העולמית.
* גדל כפרטים בודדים הפזורים בשטח, לעתים כפרט יחיד. הזרעים קטנים ומרובים ומתפזרים בנענוע חזק של הצמח, אך חסר מידע על חיוניותם ועל שיעורי הנביטה בטבע. משך החיים של כל פרט לא ידוע בוודאות; ככל הנראה זהו צמח רב-שנתי קצר-חיים וייתכן שהוא מונוקרפי (פורח ועושה פרי רק פעם אחת ובזה מסיים את חייו). גידולו בתרבות מזרעים קל ומוצלח.
* שינויים קיצוניים במשטר הזרימה בנחל כזיב עלולים לגרום להכחדה. כמו כן קיימת סכנה של קטיפה בגלל האטרקטיביות והבולטות של הפרחים, אך מצד שני האתר רחוק ממקומות יישוב והגישה לפרטים אינה קלה במיוחד.
* הצמח מוגן בתחומי שמורת נחל כזיב.
* הצמח גדל ברחבי מזרח אגן הים התיכון ואינו מצוי בסכנת הכחדה עולמית.

מומלץ לסקור שוב במפורט את ערוץ נחל כזיב בחודש יולי כדי לקבל הערכה עדכנית של מספר הפרטים בטבע ומיקומם. בהמשך, לקיים ניטור ומחקר ולעקוב אחר פרטים מסומנים בכדי ללמוד על משך החיים של הפרטים, להכיר את הנתונים הדמוגרפיים הבסיסיים של הצמח ולהבין סיבות אפשריות לתנודות בגודל האוכלוסייה. חשוב לקיים משטר יציב של זרימת מים בנחל כזיב. כמו כן מומלץ להמשיך פעולות שכבר נעשו בגידול אוכלוסיות גיבוי בגנים בוטניים ובגני מקלט.

מזרח ים-תיכונית. המין גדל ברודוס, דרום טורקיה, קפריסין, במורדות המערביים של הרי סוריה ולבנון ובאתר אחד בגליל העליון.

צמח עשבוני רב-שנתי קצר חיים הגדל בישראל באתר יחיד בגדות נחל כזיב, המהווה אתר קיצון דרומי של התפוצה העולמית. מצוי בסכנת הכחדה עקב נדירותו הרבה, בגלל האטרקטיביות לקטיפה ובגלל שינויים במשטרי הזרימה.

שמידע, א. 1985. שירת העשבים - צמחי החודש. טבע וארץ כ"ח/1.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליPeregrinating Bellflower, Foreign Bellflower
שם ערביג'יריס רחל
משפחהפעמוניתיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית לחה
כורוטיפמזרח ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורעין-טמיר בנחל כזיב

נדירות
1
6
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
2
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.7
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה
1 (1) גלילות
צמידות: 0
100.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

פעמונית צידונית
פעמונית הצלצל
פעמונית דמשקאית
מישויה פעמונית