מעבר לתוכן העמוד

גומא הירקון
Cyperus corymbosus

5.3 סכנת הכחדה חמורה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

גומא רב-שנתי שגבעוליו זקופים, מתנשאים לגובה של 100-180 ס"מ. הצמח גדל בגוש רחב בבסיסו (זהו קנה-שורש מורחב) הנושא 10-20 קנים בלתי מתפצלים וחסרי עלים. הקנה עגול בבסיסו ומשולש בחלקו העליון. העלים יוצאים מבסיס הצמח והם דמויי סרגל, שטוחים וצרים מ-10 מ"מ. התפרחת סוכך רפה בראש הקנה, ולו 4-12 קרנות ארוכות (עד 10-22 ס"מ), בלתי שוות. עלי המעטפת העוטרים את הסוכך קצרים מהסוכך במידה ניכרת; רוחבם 5 מ"מ וצורתם סרגלית. בראש כל קרן-סוכך יש צבר של שיבוליות ארוכות,שטוחות וצרות; רוחב כל שיבולית 3-5 מ"מ ואורכה 13-28 מ"מ.
השם העברי של הצמח מטעה במקצת; אמנם הוא נמצא לראשונה בירקון, אך מאז הוא נכחד שם ועיקר תפוצתו בישראל כיום היא בעמק החוּלה.

השורש משמש ליצירת חומר מרפא מעודד הקאות (Contraceptive), וכן מכינים ממנו קמח למאכל.

גדל בעבר בשלוש גלילות ושרד כיום רק באחת: נכחד מנחל שורק (רובין) בפלשת, נכחד ממקורות הירקון בשרון. נאסף בעמק החוּלה בעין-תאו ובביצת החוּלה עד שנות החמישים של המאה ה-20, ונכחד לאחר מכן. שרד רק במעיינות המזרחיים של הבקעה הבוקעים בבסיס המורדות של הגולן – עין דרדרה (נחל יַדְבִּיר) ועין נוֹטֵרָה (טינה). באתר האחרון גדלה אוכלוסייה יציבה הנצפית מאז 1979; ב-1990 נצפו במקום עשרה גושים של גומא הירקון וב-1998 רק שלושה. הצמחים מראים חיוניות טובה ופורחים בשפע במשך כל הקיץ. בפלורה פלשתינה ניתן המין גם מבקעת כנרות, אולם לא הצלחנו למצוא לכך סימוכין. עוז גולן צפה בגומא הירקון ברצועת עזה (תל-קטיפא) בשנת 2005.

שולי נחלים ופלגים היוצאים ממעיינות שמימיהם זכים.

* שרדו רק שני אתרים מתוך שישה. הצמח נכחד ממישור החוף. בית-הגידול פגיע ביותר עקב שאיבת מים והרס הפלגים אשר הוא גדל לאורכם.
* רק אתר אחד (עין נוטרה) כלול בשמורה.

מומלץ לנטר את אוכלוסיית עין נוטרה ולפקח על הרעייה בה; לנסות ולאתר עוד מקומות שהצמח גדל בהם, במיוחד בבקעת בית-ציידה, בנהר הירדן ובעמק החוּלה.

גדל בתחום רחב של האזור הטרופי באסיה ובאפריקה. במזרח התיכון גדל רק בחלק החם והביצתי של דרום עירק; באסיה גדל בהודו, מדינות הודו-סין ובסין, ומגיע בתפוצתו עד יפן. גדל גם בארצות אפריקה ודרום-אמריקה המשווניות.

מין טרופי יפהפה, שקניו גבוהים ובראשו תפרחת מסועפת. מאופיין כמין אדום בסכנת הכחדה כי שרד בשני אתרים בלבד, שניהם במעיינות מזרח החוּלה, ובשל שיעור ההכחדה הגבוה מגלילות ומאתרים שגדל בהם בעבר, כתוצאה מייבוש בית-הגידול המימי. עמק החוּלה הוא גם "לוקוס טרמינוס" צפוני עבור מין זה.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליYarkon Nut-grass
שם ערביסעד (אל-ח'וציירי)
משפחהגומאיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית לחה
כורוטיפטרופי
אתר מרכזי לשימורעין נוטרה (טינה) דרומית לגונן

נדירות
1
5
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
1
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
5.3
10
פריפריאליות S
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה חמורה
1 (3) גלילות
צמידות: נמוכה
50.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

גומא אזמלני
גומא דו-אנפין
גומא שרוני
גומא שופע