מעבר לתוכן העמוד

דבקת יריחו
Galium hierochuntinum

2.1 קרוב לסיכון

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

עשבוני חד-שנתי עדין ונמוך, שעיר בכל חלקיו, הגדל לרוב בצורה משתרגת. גובהו 8-16 מ"מ, והוא מסתעף מבסיסו. הגבעול מרובע. עלי הבסיס אליפטיים, ערוכים 4 בדור; עלי התפרחת אזמליים, נגדיים. העלים העליונים בגבעול בודדים. שערות העלים פשוטות, לא מאונקלות כמו במינים אחרים של דבקה, ולכן הצמח איננו נתפס בקלות בבגדים ובשיער. הפרחים זעירים בצבע צהוב-חיוור, ערוכים בתפרחת דלילה מבודרת בת 3-5 פרחים, נטויה כלפי מטה, קצרה לרוב מהעלה שהיא יושבת בחיקו. עוקץ הפרח שווה באורכו לאורך הפרח. הכותרת גלגלית, עם 4 אונות ו-4 אבקנים, קוטרה 2 מ"מ והיא חסרת צינור-פרח. הפרי דו-זרעון דמוי שני כדורים צמודים, בזן הנפוץ הפרי שעיר מאוד, אך יש זן שפריו קרח.

זהו מין שנמצא לראשונה ביריחו על ידי בורנמילר בשנת 1898. גדל בארבע גלילות הגובלות זו בזו: הבקעה, סְפָר שומרון, מדבר יהודה וחוף ים המלח. למעשה מצומצמת תפוצתו רק לרצועה באורך של 75 ק"מ מאזור הג'יפטליק בבקעה ועד אזור שפך הקדרון בים המלח. הצמח גדל בחלק התחתון של המדרונות היורדים מהרי יהודה הצפוניים והרי שומרון הדרומיים לבקע. מכאן שתחום תפוצתה המוגבל חותך 4 גלילות שונות, אך בכל גלילה הוא מאכלס רק שטח קטן. אתרים חשובים שהמין נאסף מהם: אום-זוקא, מעלה-אפרים, אנדרטת הבקעה, יריחו, ואדי קלט, עין פרת, מישור אדומים, מעל קומראן, ראס פשחה וחרבת מזין.
בפלורה פלשתינה נתון הצמח גם מהערבה, אך אין לכך עדות. אצל דנין (2004) נתון גם מעמק הירדן העליון, אך אין לכך עדות.

צל סלעים במדרונות תלולים וגיאיות בחגורה התחתונה החמה של האשדות היורדים לבקע ים המלח.


* לא נעשה סקר צמחים נדירים בתחום התפוצה של המין, ומסיכום נתונים קיימים עולה כי הוא גדל ב-15 אתרים ב-4 גלילות קרובות.
* ברוב האתרים אינו מוגן. מוגן רק בואדי קלט ובשמורת אום-זוקא,

מומלץ לערוך מיפוי שדה של אתרי הדבֵקה בחוף ים המלח, בבקעה ובסְפָר שומרון. מומלץ לתחום שני אתרים, בואדי קלט וליד אנדרטת הבקעה, לפקח בהם על הרעייה ולנטר דמוגרפית את האוכלוסיות.

אנדמי לישראל וירדן. בירדן תפוצתו המדוייקת אינה ידועה, תחומו משתרע באיזור שמואדי שועייב ועד קניון הארנון (דנין, 2004). נתון גם מאדום, על פי (Baierle (1993.

מין חד-שנתי של דבקה, אנדמי לישראל ולירדן, אשר תואר למדע מפתח ואדי קלט ליד יריחו. אזור תפוצתו בעולם מצומצם ביותר, וכולל רק את המדרונות היורדים לצפון ים המלח ולבקעה התחתונה משני צידי הבקע. האוכלוסיות קטנות, אך ערך פגיעוּתו קטן כי הן גדלות בין סלעים, מצוקים וגאיות עמוקים שהנגישות אליהם קשה. גם האטרקטיביוּת שלו אפסית. בשנת 2020 עודכנה האנדמיות של המין ובשל היותו תת-אנדמי אך בעל צמידות אתרים גבוהה, מעמדו של המין שונה לעל סף איום.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליJericho Bedstraw
שם ערבידובייקה (א-ריחה)
משפחהפואתיים
סיווגברשימת המינים על סף איום
אקוסיסטמהמדבר
כורוטיפאנדמי (מזרח-סהרו-ערבי)
אתר מרכזי לשימורעין-קלט–עין-פואר

נדירות
1
2
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
2
4
המס' האדום
1
2.1
10
פריפריאליות 0
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום קרוב לסיכון
4 (4) גלילות
צמידות: גבוהה
8.8% אתרים בשמורות

מינים נוספים

דבקה אפורה
דבקה עדינה
דבקה סורית
דבקה שרועה