מעבר לתוכן העמוד

פשתת החוף
Linum maritimum

5.3 סכנת הכחדה חמורה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

עשב רב-שנתי קרח בגובה של 20-50 ס"מ. הגבעולים מרובים ונטויים, מסתעפים לענפים נושאי עלים. העלים התחתונים נגדיים, אליפטיים עד אזמלניים, אורכם 0.6-1.5 ס"מ ורוחבם 2-4 מ"מ, העלים העליונים קטנים יותר, צרים ומסורגים. התפרחת היא אשכול-סוכך דליל. אורך עוקץ הפרח שווה או ארוך מאורך הגביע. הפרחים צהובים-בהירים בצורת מסמר, אורך עלי הכותרת 8-10 מ"מ. הפרחים של פשתת החוף הומוסטיליים, כלומר בכל הפרחים באוכלוסיות העמדה המרחבית היחסית של האבקנים והעליים זהה – בניגוד לפשתה שעירה ההטרוסטילית, שבה קיימות שתי צורות של עמדת אבקנים ועליים בפרחים של פרטים בתוך כל אוכלוסיה. הפרי הלקט בגודל של כ-5 מ"מ. מבין מיני הפשתה הרב- שנתיים בארץ גם לפשתה גדולה יש פרחים צהובים, אך פרחיה גדולים בהרבה. יתר מיני הפשתה בארץ שהם בעלי פרחים צהובים - פ. אשונה, פ. המכבד ופ. מצויה, הם חד-שנתיים ופרחיהם יותר קטנים.
הפריחה מאפריל עד אוגוסט.

הצמח גדל כיום רק בחוף הכרמל באתר יחיד בקרבת דור, שם נצפה לאחרונה ב-2008 וככל הנראה גם מאתר זה המין נעלם. המין נכחד מאתרים אחרים בגלילה זו שבהם נצפה בעבר (אזור הכבארה, נחל דליה). הצמח נכחד משתי גלילות נוספות במישור החוף: עמק עכו – שם נצפה בעבר בסביבות נחל נעמן וכפר מסריק ובפלשת –בנחל שורק. התצפית האחרונה היא מ-1980 (השתלמות רת"ם) ונקודה זו מסומנת במפה בצבע שחור כאתר שהיה קיים אחרי 1965. כמוכן נכחד מפלשת - שם גדל בנחל שורק. יש איסוף של נפתולסקי מאזור רפיח ברצועת עזה מ- 1924 ו-1925. הצמח מגודל בגנים בוטנים ובגן המקלט בעין אפק, משם נעשות השבות לאתרים מוגנים בחוף כרמל ובעמק עכו.

מקווי מים ושקעים לחים, מלחות.

* הצמח שנמצא בישראל בנסיגה מתמשכת מבחינת מספר הגלילות ומספר האתרים שבהם הוא גדל, שרד כיום רק בגלילה אחת לעומת שלוש שבהן היה בעבר. מספר האתרים הכולל ירד לאחד (ויתכן שהמין נכחד), כאשר בעבר הצמח נצפה בשבעה אתרים נוספים.
* הצמח גדל בבתי גידול של מישור החוף שרגישים מאד לפגיעה עקב פיתוח. הממדים הקטנים של האוכלוסיות שנותרו הקטין את סיכויי הצלחת רבייה.  * מצוי בכל ארצות אגן הים התיכון ואינו מופיע ברשימות של מינים אדומים בארצות היבשת באירופה. בקפריסין נכלל ברשימת המינים ה"אדומים" בקטגוריה "באיום" (VU ).

יש לשקול אזרוח מחודש בעמק עכו בשטחים לחים באזור נחל הנעמן. קל לגדלו בתרבות ולכן כדאי לטפח את הצמח בגני מקלט בעמק עכו, כגון בעין אפק, ולהמשיך בפעולות שכבר החלו.

פשתת החוף גדלה בארצות אגן הים התיכון ובאיים: פורטוגל, ספרד, האיים הבלאריים, צרפת, קורסיקה, איטליה, סרדיניה, סיציליה, מדינות יוגוסלביה לשעבר, יוון, קפריסין וישראל. יש דיווח גם מאוסטריה. בצפון אפריקה גדלה במרוקו ובאלג'יריה.
המין תועד לראשונה בפלורה של טורקיה ב-1996, ואין תיעוד על הימצאותו בסוריה, לבנון וירדן. לפיכך, ייתכן שהאוכלוסיות בישראל מהוות מובלעת המקוטעת מרצף התפוצה הגיאוגרפית של המין באגן הים התיכון.

עשב רב-שנתי נדיר מאד של שטחים לחים בחוף הכרמל. מצוי בסכנה חמורה עקב מספר אתריו הקטן, רגישות בית הגידול ואוכלוסיותיו הזעירות. בישראל מצוי גבול התפוצה הדרומי של הצמח באגן הים התיכון.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליCoastal Flax
שם ערביקאטאן אל-סהייל
משפחהפשתיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהמישור החוף
כורוטיפים-תיכוני (אירו-סיבירי)
אתר מרכזי לשימורחוף דור

נדירות
1
5
6
פגיעות
0
4
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
5.3
10
פריפריאליות W
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה חמורה
1 (3) גלילות
צמידות: 0
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

פשתה משולשת
זליה מחומשת
אהל הגבישים
כף-צפרדע לחכית