מעבר לתוכן העמוד

ציפורנית מצויצת
Silene physalodes

4.7 סכנת הכחדה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח עשבוני רב-שנתי בעל שעירות עדינה שגובהו 20-40 ס"מ. הגבעול המרכזי עבה, חלול, זקוף, נושא עלים, מסתעף בחלקו העליון לענפים פורחים. העלים גדולים, ביצניים, אורכם עד 12 ס"מ; העלים התחתונים בעלי פטוטרת ברורה והם כמעט דמויי לב בבסיס; העלים העליונים קטועים בבסיס ומחודדים. התפרחת מסתעפת בצורה דו-בדית. חפי הפרחים דמויי עלים, כמעט לבובים-מחודדים עד מוארכים-סרגליים. עוקצי הפרחים קצרים ומתארכים מאוד עם התקדמות הפריחה וחנטת הפרי. גביע הפרח דמוי חבית עבה, אורכו כ-2 ס"מ, הוא נפוח ומתנפח עוד עם הזמן, צבעו ירוק, שעיר-קטיפני, בעל עורקים מרושתים; בשלב הפרי הגביע הופך לקרומי, מקופל, עם שיניים משולשות רחבות וריסניות. 5 עלי הכותרת קטנים, לבנים, בעלי ציפורן צרה החבויה בגביע ואוגן הבולט החוצה וגזור לארבע עד שש אונות דקות; הכותרת לעיתים קרובות מופשלת אחורה מעל הגביע; קשקשי הכותרת הנמצאים במרכז הפרח גזורים גם הם לאונות דקות רבות. הפרי הוא הלקט ביצני החבוי בגביע הנפוח. הוא ארוך מעט מנושא הפרי הנמצא גם הוא בתוך הגביע. הזרעים גדולים יחסית למיני ציפורנית אחרים, אורכם כ-2-3 מ"מ והם מגובששים ובעלי גב קמור.
הפריחה באפריל-מאי.

הצמח נמצא בשני אתרים בחרמון - בנחל שיאון עליון (שמידע, 1982); ובנחל ערער מתחת להר כחל (י. לב-ארי, 1985). בפלורה פלשתינה המין מוזכר גם מהגליל העליון ועמק החולה, אולם לא נמצא כל אישור לכך בעשבייה ובספרות נוספת. האזכור לנוכחותו בגלילות אלה נובע כנראה מהכללת שטח החרמון הנמוך באזור האצבע של צפון הגליל.
האתרים בחרמון מצויים מעט מעבר לגלילת החרמון הנמוך, ונכלל כאן בגלל נדירותו הרבה והיותו אנדמי.

שולי חורש אלון מצוי ואלון תולע ברום 1,200-1,300 מ'.

הצמח ידוע רק משני אתרים הסמוכים לחרמון הנמוך ואין מידע ברור אם היו בעבר גם אתרים נוספים בארץ. האתר שבו הצמח גדל, מצוי בתחומי שמורת חרמון. תפוצתו העולמית מוגבלת לישראל ולבנון (ואולי גם לסוריה וירדן). חסר מידע בדוק על מספר אתריו בארצות הסמוכות, אך ייתכן שהסיכון המקומי הוא גם הסיכון העולמי.

היות שהצמח אינו מוכר במידה מספקת ונאסף פעמים ספורות, רצוי לסקור את החרמון לאיתור אוכלוסיות נוספות.

אנדמי לחרמון הנמוך.

צמח חד-שנתי של מרגלות החרמון הגדל שם רק בשני אתרים. ככל הנראה אנדמי לישראל ולבנון. בגלל נדירותו הרבה והיותו אנדמי, נכלל בין המינים האדומים של ישראל על אף שאתריו חורגים מעט מהגבולות של גלילות ארץ ישראל.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליCampion sp.
שם ערבי
משפחהצפורניים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפמזרח ים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורנחל שיאון תחתון

נדירות
1
5
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
4
4
המס' האדום
1
4.7
10
פריפריאליות 0
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה
1 (1) גלילות
צמידות: 0
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

ציפורנית דביקה
ציפורנית צרת-עלים
ציפורנית שרונית
ציפורנית חופית