מעבר לתוכן העמוד

ורוניקה עדינה
Veronica anagalloides

4.2 סכנת הכחדה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח מים עשבוני רב-שנתי קרח לחלוטין, הגדל כשבסיסי גבעוליו טבולים במים. הגבעול זקוף, גובהו 30-50 ס"מ. העלים מוארכים, יושבים, נגדיים, לפעמים לופתים את הגבעול. גבעול-התפרחת המרכזי זקוף, נבוב וקרח. הפרחים קטנים ותכולים, ממוקמים על גבעולי-תפרחת צדדים היוצאים מחיקי העלים העליונים. הפרחים אינם מלווים בעלים בבסיסם, נישאים על עוקצים ארוכים במקצת מהפרחים. הפרח גלגלי, פתוח לרווחה, קוטרו 6 מ"מ. מספר עלי הכותרת 4, עלה הכותרת התחתון צר משאר 3 עלי הכותרת. לפרח 2 אבקנים ועמוד עלי אחד. כותרת הפרח נושרת במהרה בצהרי היום. הפרי הלקט אליפטי, בסיסו דמוי יתד באופן ברור.
פורח ממרס ועד אוגוסט.

המין גדל בארץ בעבר בתשעה אתרים, הנמצאים בשש גלילות: גולן, עמק החוּלה, גליל עליון, עמק עכו, עמק יזרעאל, שרון ופלשת. בפלורה פלשתינה נתון המין גם מעמק הירדן התחתון, אך לא מצאנו סימוכין לכך. בארבע גלילות שהיה נתון בהן מהעבר הוא נכחד כנראה: בפלשת (נחל רובין), בשרון (נחל פולג), בגליל-העליון (בין חורפיש לפקיעין) ובעמק-יזרעאל (ליד תל-יוסף). המין קשה מאוד להבדלה מברוניקת-המים, ולכן לא בטוח כי נתוני התפוצה הגיאוגרפית אכן מדווחים על אתרים שהמין גדל בהם בוודאות, ואולי נצפתה שם למעשה ברוניקת המים.

מים זורמים באיטיות בביצות, מעיינות ונחלים.

* בהנחה שברוניקה עדינה היא מין עצמאי, הרי שהיא נכחדה מארבעה גלילות, וללא ספק נכחדה כליל ממישור החוף. על אף הספק הטקסונומי, אנו מציעים לראותה בשלב זה כצמח אדום. גם הגדרת הסיכון העולמי מותנית בזהותו המדוייקת של הטקסון. בכל מקרה, ההכחדה של האוכלוסיות אשר זוהו כשייכות למין זה מבטאת את הפגיעה הרבה באתרים של מקווי המים בארץ.

לערוך סקר שדה, במקביל למחקר טקסונומי יסודי, ולברר מהם היחסים הסיסטמטיים בין ברוניקת המים, ברוניקה עדינה וברוניקת החוּלה. אם אכן ברוניקה עדינה היא מין עצמאי ושונה מברוניקת החוּלה – מומלץ להקצות לה שתי שמורות (נחל עינן ונחל פולג) ולנטר שם את האוכלוסיות תוך לימוד היחסים האקולוגיים והדמוגרפיים בינם לבין ברוניקת המים.

מין רחב-תפוצה, הגדל בכל אגן הים התיכון, באירופה ובצפון המזרח התיכון.

צמח מים הקרוב מאוד לברוניקת המים. בגלל מעמדו הסיסטמטי הבעייתי, מומלץ לחכות למחקר טקסונומי וסקר שדה ורק לאחריו לממש פעולה ושימור.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליPimpernel Speedwell
שם ערבילבאח'
משפחהלועניתיים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית לחה
כורוטיפאירו-סיבירי (ים-תיכוני ואירנו-טורני)
אתר מרכזי לשימורנחל עינן, עינות נוחיילה

נדירות
1
3
6
פגיעות
0
4
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
4.2
10
פריפריאליות N
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה
3 (6) גלילות
צמידות: נמוכה
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

ורוניקה פרסית
ורוניקת החולה
ורוניקה קירחת
ורוניקה קיסוסית